הקורונה העצימה את תופעת ההתמכרויות

מחקרים מגלים התעצמות של תופעת ההתמכרויות לאלכוהול, סמים ועוד. רגישות מיוחדת גם אצל נגמלים שחשו כמיהה מיוחדת לחזור להתמכרות.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ח בסיון תש"פ

הקורונה העצימה את תופעת ההתמכרויות-ערוץ 7
ארכיון
פלאש 90

ד"ר חגית בוני-נח, מומחית להתמכרויות מאוניברסיטת אריאל, מתייחסת בראיון לערוץ 7 לנתוני המחקרים המגלים עליה בהתמכרויות שונות בתקופת הקורונה ולהשלכות הנתונים המתבררים.

את המחקר שלה, מקפידה ד"ר בוני-נח לציין, ביצעה יחד עם ד"ר דודי גולד, מנהל מרכז גולד לטיפול במכורים. "מחקר נולד כתובנה למה שהוא ראה בקליניקה שלו. הוא ראה שפונים אליו יותר ויותר אנשים נקיים מסמים שנגמלו לפני שנים ומדווחים על עליה בשימוש בחומרים נוספים. זה הדליק אצלו נורה אדומה. הוא אמר ששווה לבחון את זה בתקופה הקריטית של הקורונה. הוא פנה אליי בעקבות היכרותנו במחקרים קודמים ודרך הרשות למאבק בסמים".

על התנהלות המחקר היא מספרת: "העברנו ל-113 מכורים נקיים, כאלה שהיו בעבר מכורים לחומרים שונים והיום הם נקיים, ושאלנו אותם על התחושות בתקופה הזו והתנהגויות בפועל. שאלנו אותם האם חשים כמיהה לסמים בתקופה הזו של התפרצות הקורונה. מסתבר שיותר ממחצית, 51 אחוזים, סיפרו על כמיהה, 'דודא', לשימוש בסמים בתקופה הזו. קרוב לעשרים אחוזים מהם דיווחו על כמיהה רבה מאוד. ראינו עלייה גבוה ברמת הכמיהה".

לדברי ד"ר בוני-נח מדובר בנתון שמנבא את החזרה לשימוש בסמים. "בסמים צריך לשמור כל הזמן על טיפול ולהיות נקיים ואחד הדברים שמנבאים חזרה לסם זו מידת הכמיהה לסם. ככל שהכמיהה גבוהה יותר אנשים מועדים יותר".

"אחד הנתונים המעניינים הוא שחלק העצימו התנהגויות ממכרות שהיו להם קודם לכן. כלומר לא השתמשו בסמים, אבל דיווחו יותר על שימוש בטבק, אלכוהול, פורנוגרפיה והימורים און-ליין. מי שהימר במידה מעטה זה התגבר אצלם בתקופת הקורונה. כלומר זו תקופה מאתגרת לכולם ובעיקר לאוכלוסיות שנמצאות יותר בסיכון".

הסיבה לעלייה מדאיגה זו היא תחושת הבדידות והדיכאון. "הרבה חבר'ה דנו בנושא המוות והביעו חרדה קיומית. תקופת הקורונה היא תקופת משבר, בדידות ומצוקה כלכלית, שמנתבים אנשים שמלכתחילה הם רגישים יותר מאחרים גם אם הם מכורים נקיים אבל במצבי משבר יש להם רגישות יתר".

"ראינו שככל שהיית נקי תקופה ארוכה יותר פיתחת עמידות טובה יותר והיו לך כלים חזקים יותר להתמודד עם התחושות הקשות והבדידות של בתקופת הקורונה. לעומת זאת אם נגמלת רק לפני שנתיים שלוש ולא 15 שנים אתה מועד יותר לכמיהה הזו".

ההשלכות המעשיות של המחקר, מסבירה ד"ר בוני-נח, היא תשומת לב חברתית מוקפדת יותר. "אנחנו צריכים להיות ערים יותר גם למי שההתמכרות שלהם הייתה לפני שנים, ובתקופה הזו צריך לעבות מענים שניתנים גם למטופלים בהווה וגם לכאלה שההתמכרות עברה אצלם והם נגמלו. לתת תמיכה חברתית ומענים חברתיים".

"מאחר וצפוי אולי גל נוסף, יש לקחת את התקופה הזו ולתת יותר תשומת לב למי שרגיש יותר וזקוקים לסיוע שלנו עם טיפול ממוקד", אומרת בוני-נח ומדגישה כי המחקר בו היא הייתה מעורבת בחן אוכלוסייה מסוימת אך היא "סבורה שיש קבוצות רגישות נוספות אחרות בחברה".