הרב ספי גלדצהלר - השתלטות הרשות השופטת, בסרט הזה כבר היינו

מה קורה כשהרשות השופטת בולעת את הרשות המבצעת? מה קורה כשהשופטים הם הם השליטים?

יש מי שחושב שזה דווקא רעיון לא רע "מלוא כל הארץ משפט" אמר מי שאמר. העם לא באמת חכם, מי שלמד, השכיל וסיים תואר במשפטים יש לו חכמה ובינה להגיד מה טוב למדינה. הסביר מי שהסביר.

ובכן, שופטים יקרים אני רוצה שתדעו - שספר שלם בתנ"ך הוקדש להרפתקה הזו - ספר שופטים. ספר שבא להראות לך שזה לא עובד, שזה תמיד אבל תמיד נגמר בנפילה. זה לא משנה אם השופט הוא צדיק כמו דבורה הנביאה, חזק כמו שמשון הגיבור, או מתוחכם כמו אהוד בן גרא זה תמיד נגמר רע.

בסוף סאגה של קרוב ל-400 שלטון השופטים מגיע שמואל הנביא מרכז בידיו את כל הסמכויות - הוא גם כהן, גם נביא, גם שופט וגם מנהיג ישראל ודווקא מנסה להקים מחדש שלטון שבו יש הפרדת רשויות: המלך הוא מלך, השופט הוא שופט, הכהן הוא כהן והנביא הוא נביא.

האם הוא הצליח בזה? מלכות ישראל נפלה אבל המסר נשאר לנצח. מדהים!

אבל יותר מדהים שזו לא בעיה שצצה היום, כבר לפני 30 שנה אמר מניטו "היום בהרבה מדינות – ויש כאלה שרוצים שכך יהיה גם בארץ, הרשות הקובעת באמת - היא הרשות השופטת, לא הרשות המבצעת. אבל דווקא כאן מתגלה סכנה חדשה והיא שהשופטים יחשבו שבידיהם הכוח... השופט צריך לומר מהו הדין על פי הקריטריון המוסרי, ולא לפי איזו לגליות עיוורת. הוא צריך להיות השופט של התורה ומקור סמכותו הוא נותן התורה. המוסר הוא החוק, לא הלגליות. אנחנו חיים במלוא העוצמה את הנושא הזה בחברה הישראלית".

אז יש שופטים בירושלים אבל יש גם כנסת וממשלה בירושלים וכבר לימדונו חזל שאחת הדרכים לקניית החכמה היא: "המכיר את מקומו"

השיבה שופטנו כבראשונה

הרב ספי גלדצהלר, ראש בימ"ד 'הרוח הגדולה'