ניצל את משבר הקורונה
תושב ראשון לציון ''מכר'' מוצרי חיטוי באינטרנט והונה לקוחות

כתב אישום הוגש נגד שמעון אוחיון בגין עבירות הונאה שביצע באמצעות האינטרנט, תוך ניצול משבר הקורונה והביקוש למוצרי חיטוי ותברואה.

ערוץ 7 , י"ח בסיון תש"פ

תושב ראשון לציון ''מכר'' מוצרי חיטוי באינטרנט והונה לקוחות-ערוץ 7
חיטוי הידיים עם ג'ל אלכוהול
צילום: ISTOCK

מחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה הגישה כתב אישום לבית משפט השלום בראשון לציון נגד שמעון אוחיון, בן 35 מראשון לציון, בגין שורה ארוכה של עבירות הונאה שביצע באמצעות האינטרנט, תוך ניצול משבר הקורונה והביקוש למוצרי חיטוי ותברואה.

על-פי כתב האישום, במהלך החודשים מרץ-אפריל 2020, הקים אוחיון שני אתרי אינטרנט שנחזו בכזב לאתרים לממכר מוצרים להתמודדות עם נגיף הקורונה, בשמות "אדל מרקט" ו"פרוטקטלנד". באתרים פורסמו למכירה, בין היתר, מסיכות פנים, ג'ל חיטוי ומד חום לייזר.

אוחיון השתמש בפרטי האשראי של משתמשים שביצעו הזמנות באתרים, ללא ידיעתם או הסכמתם, וביצע העברות כספים באלפי שקלים לכרטיסי אשראי ששימשו אותו ושני שותפים נוספים שלו שטרם נעצרו בידי המשטרה. לאחר מכן, בוצעו העברות כספים מאותם כרטיסי אשראי, שאליהם הועברו הכספים, אל ארנק ביטקוין ששימש את הנאשם.

עד למעצרו, הונה אוחיון 30 נפגעי עבירה בסכום כולל של כ-118,091 ₪. כן ביצע ניסיונות לקבל במרמה עוד אלפי שקלים באותה שיטה.

באישום נוסף מיוחס לאוחיון כי לאחר מעצרו הראשוני, ביקש מעורך-הדין שייצג אותו בתחילה כי עורך הדין יעביר את נתב האינטרנט ששימש אותו לצורך הפעלת אתר אדל מרקט ממחסן שבבעלותו למקום אחר, במטרה להכשיל את המשטרה מלאתר את הנתב. כמו כן, אותרו במחשב של אוחיון תוכנות למחיקת היסטוריית הגלישה במחשב, כך שלא יתאפשר למשטרה להתחקות אחר פעולותיו.

אוחיון מואשם בקשירת קשר לביצוע פשע, הונאה בכרטיס חיוב בנסיבות מחמירות, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, ניסיון לקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, העברת מידע כוזב במחשב ושיבוש מהלכי משפט.

בד בבד עם הגשת כתב-האישום, ביקשה הפרקליטות לקבוע כי אוחיון ייוותר במעצר בית עד תום ההליכים המשפטיים נגדו, ובתנאי איסור שימוש בטלפון ומחשב. בבקשה ציינה הפרקליטות את התחכום במעשיו של אוחיון, את החשש משיבוש מהלכי משפט, את ביצוע המעשים בצוותא בדרך של חלוקת תפקידים, ואת ניצול נפגעי העבירה במצב חירום לאומי בשל התפרצות נגיף הקורונה בישראל.