אלוף (מיל') יצחק בריק
אלוף (מיל') יצחק בריק צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

האלוף במילואים יצחק בריק, אשר שימש כנציב קבילות החיילים התייחס בדף הפייסבוק שלו לידיעה בערוץ 7 לפיה לוחמים בני ישיבות הסדר נשלחו לעבודות מטבח במקום להתאמן.

האלוף ביקר את התנהלות הצבא וכתב "גישה זו שהוסברה בכך שלא משתלם להשקיע באימון חיילים טרום שחרורם, מלמדת על זלזול ביחידות המילואים בצבא היבשה, ואובדן כשירות של 60 אחוז מצבא היבשה - שהן יחידות המילואים.

זה נכון גם לגבי החיילים והמפקדים המשרתים כבר במילואים, שתקופה ארוכה הם לא מתאמנים. זלזול זה במערך המילואים החיוני אותו אני פוגש חדשות לבקרים בצה''ל בשלל דוגמאות קשות, פוגע אנושות בבניין הכוח וביכולת צה''ל להגן על גבולות המדינה. שירות המילואים בצה''ל, הסובל גם כך מחוסר בכוח אדם, הוא זה שעומד בבסיס רעיון מסלול ההסדר החיוני למערך המילואים, כח המגן של ישראל", דברי האלוף.

כזכור, הבוקר דווח בערוץ 7 כי בחטיבה 188 של חיל השריון נאמר לבני הישיבות כי לא ישתתפו באימון אלא יעברו למשימות מטבח ושמירות.

לדברי הלוחמים בני הישיבות המג"ד (בידיעת המחט וקצין שריון ראשי) החליט שלא שווה להשקיע כסף באימון חיילים שעתידים להשתחרר עוד מעט ולכן הבייני"שים בגדוד ישמשו 'כגלגל רזרבי' באימון, וישתתפו רק בשמירות, עבודות במטבחים, יטפלו בטנקים כשיגמרו לתרגל בהם, ובמשימות מנהלתיות שאינן קשורות ללוחמה.

בתגובה נמסר מדובר צה"ל כי "בעוד כחודשיים צפוי גדוד 74 לבצע תעסוקה מבצעית בגזרת רצועת עזה. במטרה לשמר את האפקטיביות המבצעית של הגדוד במשימת הביטחון השוטף, הוחלט על ידי המפקדים כי הלוחמים העתידים להשתחרר בחודש אוגוסט ישתתפו באופן חלקי בלבד באימון הנוכחי ובכך ישמרו על כשירותם המבצעית הנדרשת".

"כוח שריון מורכב מצוות אורגני הכולל חיילים ממספר מחזורי גיוס. על כן שינוי הצוות, שנובע משחרור לוחמים מיד לאחר הכניסה לתעסוקה מבצעית, צפוי לשבש את יציבות הכוח בגזרה".