איילת שקד
איילת שקד צילום: משה ביטון

שרת המשפטים לשעבר, ח"כ איילת שקד (ימינה), שוחחה הבוקר (חמישי) עם ניסים משעל וגיא פלג ב-103FM על החלטת ביטול חוק ההסדרה על ידי שופטי בג"ץ ועל ההישארות ימינה באופוזיציה.

לדברי שקד, "העובדה שהייתה דעת מיעוט בפסק הדין אומרת שבהחלט יש טיעונים משפטיים שתומכים בחוק, ולכן היועץ המשפטי לממשלה היה צריך להגן על החוק".

"אני כשרת משפטים לקחתי בחשבון שהחוק יפסל, ולכן פיתחנו כלים מנהליים שעברו את בית המשפט המחוזי, שיאפשרו להכשיר חלק מהבתים. סעיף שיכול להציל 1,500 בתים מתוך ה-3,000, אבל גם על השאר, זה כל היישוב עפרה - אף אחד לא חושב לפנות את היישוב עפרה", הוסיפה.

לדבריה, "זו בניה שנעשתה בתום לב. האנשים שבנו את הבתים, והמדינה שהקצתה את הקרקע לא ידעה שהיא מקצה קרקע פרטית, וסתם להרוס את הבתים האלה? לא יצא מזה כלום. צריך לפצות את אותם בעלי קרקע או בקרקע חליפית או בכסף".

"נתניהו התנגד לחוק וחשש מלחץ בינלאומי וניסה לעצור את החוק ולפני שהעברנו אותו הפחידו אותנו, שאומות העולם ינתקו איתנו יחסים ועובדה ששום דבר לא קרה", אמרה ח"כ שקד.

על החשש מהצתת גל אלימות בגלל החלת הריבונות אמרה שקד, "שמעתי לא פעם את החשש הגדול של גורמי הביטחון מגל אלימות בכמה דברים שעשינו. כשהוצאנו את התנועה האסלאמית, הפלג הצפוני, מחוץ לחוק מערכת הביטחון, חלקים נרחבים בה, אמרו שאנחנו יכולים לדרדר את המדינה לגל של אלימות ועשינו את הדבר הנכון. החלת הריבונות זה דבר נכון היסטורית וזה דבר עם השלכות לדורות קדימה".

לשאלה האם לדעתה נתניהו יעשה את הצעד ויחיל ריבונות השיבה שקד, "מדברים עם גורמים שונים גם בסביבת נתניהו, גם גורמים אמריקנים וגם כמובן אנחנו בקשר רציף עם המתיישבים - אף אחד לא יודע. כרגע אני מבינה שכחול לבן, גנץ ואשכנזי, מערימים הרבה קשיים. אני חושבת שזה יהיה תלוי בנחישות של נתניהו, בהסכמה שהוא יגיע אליה עם האמריקנים אבל אני חייבת להגיד שנכון לעכשיו אני לא יודעת מה יהיה".

"אני הנחתי שנתניהו יפר את המילה שלו"

המראיין גיא פלג תהה האם שקד לא מתחרטת על אי כניסתה לממשלה שייתכן ותחיל ריבונות. שקד השיבה, "במשא ומתן הקואליציוני שלא התקיים, הייתה פגישה אחת בזום ועוד שיחה אחת עם אנשיו, הם לא הסכימו שניקח חלק בצוות המפות, כך שגם בנושא הסיפוח לא הייתה משמעות אם היינו באופוזיציה או בקואליציה. היינו מאוד ברורים אמרנו שלא ניקח החלטה פוליטית בעניין החלת הריבונות, אנחנו ניקח החלטה עניינית כי זה נושא חשוב מדי, ואם נתניהו יביא תוכנית טובה אנחנו נתמוך בו בכל הכוח מהאופוזיציה".

פלג תהה האם היא מקבלת את אמירתו של רה"מ נתניהו כי הפלסטינים החיים בשטחים שיסופחו לא יקבלו אזרחות וגם לא תושבות.

"אני לא חושבת שרה"מ התכוון לזה, אני רוצה להאמין שמה שרה"מ התכוון זה שאנחנו לא מספחים כמעט פלסטינים. אני ובנט מדברים על החלת ריבונות מ-2011, כל שטח שאנחנו מחילים עליו ריבונות ואת החוק ישראלי - הפלסטינים בו יקבלו תושבות או אזרחות. בתוכנית שהאמריקנים פרסמו לפני שנה, דובר על החלת ריבונות בשטח בו יש כ-150,000 פלסטינים. גם אנחנו וגם מועצת יש"ע אמרנו לנתניהו שאין שום טעם לספח. השטח שהיה במפות הוא לא יהיה חלק מהחלת הריבונות, ולכן הרעיון בהחלת ריבונות על 30% מהשטח זה לספח שטח עם מינימום פלסטינים. מדובר בכמה אלפי פלסטינים ולהם בוודאי תינתן תושבות או אזרחות".

ניסים משעל תהה האם דווקא בעת של סיפוח, קורונה ומשבר כלכלי, חברתי, האם לא נכון היה עבורה ועבור חבריה למפלגה להיות חלק מהממשלה ולתרום למאמץ. "אנחנו לא רצינו להיכנס לממשלה ולקבל רק תיק בלי השפעה, צריך להבין שזו ממשלה גדולה ומנופחת ובגלל שזו ממשלה של שני גושים זו ממשלת שיתוק, האחד משתק את השני. לא רצינו להיכנס לממשלה כזו שאין לנו שום יכולת להשפיע בה, שאין לנו שום משקל פוליטי ואין כמעט תפקידים משמעותיים, למעט תפקיד אחד, כשהמדיניות היא לא המדיניות שלנו. לא הייתה לנו שום יכולת להשפיע על הכלכלה, שזה בעיני הדבר הכי חשוב עכשיו".

שקד הדגישה ,"לא הוסכם לתת לנו שום תפקיד שקשור לכלכלה, שום תפקיד שקשור למשפט שזה תחום שמאוד חשוב לנו. נתניהו נתן את תיק המשפטים לאבי ניסנקורן. בדרך כלל הוא נותן את תיק המשפטים לשותף שלו משמאל. גם את ועדת חוקה כדי שיהיה איזה שהוא איזון הוא סירב לתת לנו, את תיק הביטחון הוא נתן לגנץ. ב-2013 הוא רצה שנלך לאופוזיציה ונכנסנו לקואליציה, ב-2015 קיבלתי את תיק המשפטים, אחר כך בנט קיבל את תיק הביטחון - אנחנו יודעים להתנהל מולו. לי זה היה ברור תמיד, בסיטואציה בה הייתה ממשלת אחדות, אני הנחתי שהוא יפר את המילה שלו ואת ההתחייבות שלו לבוחרים ויזרוק את הימין החוצה".