בדואים תקפו את הח"כים
ימינה בנגב: "הסוגיה הבדואית - פצצה מתקתקת"

חברי ימינה סיירו תחת אבטחה כבדה בנגב יחד עם תנועת רגבים. הח"כים ביקשו לערוך תצפית בלקיה אך זו הופרעה על ידי מתפרעים בדואים.

ערוץ 7 , י"ט בסיון תש"פ

סיעת ימינה סיירה היום (חמישי) יחד עם תנועת רגבים בנגב. חברי הסיעה הגיעו לתצפית על הישוב הבדואי לקיה שם תכננו למסור הצהרה לתקשורת, אך בעקבות התפרעות הבדואים עוכב הסיור על ידי המשטרה.

מאיר דויטש, מנכ"ל תנועת רגבים סקר בפני חברי הכנסת את ההיסטוריה של הבדואים בנגב מהתקופה שקודם הקמת המדינה, את הפתרונות של המדינה להתיישבות הבדואים בנגב, ובעיית הפזורה הבלתי חוקית המשתרעת על מאות אלפי דונמים.

"מה שהציף את הסוגיה כעת לסדר היום, זו הפשיעה הבדואית בבסיס צאלים ובביר הדאג', אבל זה רק סימפטום של בעיית המשילות והריבונות בנגב, שהיא רחבה הרבה יותר, ופוגעת אנושות בכלל תושבי הנגב, ובראשם האוכלוסיה הבדואית", אמר דויטש.

יו"ר ימינה, שר הביטחון לשעבר נפתלי בנט, ציין "ממשלת ישראל העבירה את האחריות לניסנקורן ועמיר פרץ לטפל בסוגית הבדואים בנגב. זו כניעה ללא תנאי. נוצר פה בנגב שטח ללא אכיפה. כל אחד בונה איפה שהוא רוצה, מפעילים אלימות. איש הישר בעיניו יעשה".

"מה שחברתי שקד עשתה כדי לצמצם את הפוליגמיה, עכשיו הכל התפוצץ, הכל הפך עכשיו לפצצה מתקתקת. הנגב מלא גנבות, ניפוץ רכבים והשתלטות על קרקעות. המדינה איבדה שליטה על הנגב", אמר בנט.

ח"כ איילת שקד אמרה, "ריבונות קודם כל נמדדת בנגב. המדינה צריכה לאכוף פה את החוק ביד קשה, אין סיבה שהנגב יופקר".

"כשרת משפטים עשיתי שני מהלכים חשובים. מהלך אחד, רישום של 250 אלף דונם בנגב המערבי על שם המדינה. 70 שנה המדינה פחדה לעשות את זה. נכנסתי למשרד ואמרתי זה אפשרי? אמרו לי כן, אבל תשמעי אולי זה יעשה בעיות, תהיה התקוממות - אמרתי עושים את זה. עשינו את זה בלי בעיה. במשך שנה שלמה רשמנו 250 אלף דונם על שם המדינה. כשרוצים לעשות סדר - אפשר לעשות סדר", הוסיפה שקד.

ח"כ בצלאל סמוטריץ' אמר בסיור, "בנגב ייבחן העם בישראל. אנחנו מסתובבים פה ורואים כמה לית דין ולית דיין. לא ריבונות, לא מדינה, רק השתוללות בדואית והשתלטות על קרקעות המדינה. אני עסוק בנושא מעל עשור. אני קורא לממשלת ישראל להתעורר, לפני שיהיה מאוחר מדי. אפילו הפריימריסטים של עמיר פרץ זו לא סיבה מספקת להפקרת הנגב".

"הסוגיה הבדואית היא פצצה מתקתקת", ציין. "אם לא נתקן את המציאות ונמצא פתרונות לאוכלוסייה שמעוניינת בחיים אזרחיים, הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית ימשיך להשתלט".