ארה"ב לצד ישראל
טראמפ הטיל סנקציות על בית הדין הבינלאומי בהאג

הממשל האמריקני הבטיח לפעול נגד בית הדין הבינלאומי וקיים: סנקציות כלכליות יופעלו נגד בכירים בבית הדין ותימנע כניסתם לארה"ב.

ניצן קידר - ערוץ 7 , י"ט בסיון תש"פ

טראמפ הטיל סנקציות על בית הדין הבינלאומי בהאג-ערוץ 7
טראמפ עם ראש הממשלה נתניהו
צילום: רויטרס

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, חתם היום (חמישי) על צו המטיל סנקציות נגד בכירים בבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג.

ישראל ידעה שצו כזה עומד להתפרסם, לאחר שבביקור שקיים בישראל באחרונה מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו, הבהיר האחרון שארה"ב החליטה להתייצב לצד ישראל במאבק נגד בית הדין.

במסגרת הצו יוטלו סנקציות כלכליות נגד בכירים בבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג שעסקו בחקירה נגד חיילים אמריקניים שפעלו באפגניסטן. לצד העיצומים הכלכליים החליטו האמריקנים לשלול מנציגי בית הדין וקרוביהם את ויזות הכניסה לארה"ב ולא לאפשר להם להיכנס מעתה בשעריה.

רק לפני כמה שבועות פרסמה מחלקת המדינה הודעה חריפה במיוחד נגד כוונת בית הדין הפלילי לפתוח בחקירה נגד ישראל, לאור תלונות פלסטיניות על ביצוע פשעי מלחמה מעבר לקו הירוק.

"בית הדין הפלילי הבינלאומי הוא גוף פוליטי ולא מוסד שיפוטי", נאמר בהודעה האמריקנית, "הבנו זאת שוב כשהתובעת בו ניסתה להפעיל את סמכותה השיפוטית על ישראל, שבדיוק כמו ארה"ב אינה חברה באמנת רומא ומכירה בסמכותו כמוסד שיפוטי".

לפני חודש וחצי טענה התובעת בבית הדין פאטו בנסודה כי היא יכולה לפתוח בחקירה נגד ישראל וביקשה מהדיינים בבית הדין לקבוע את 'גבולות הגזרה' שלה.

גם על כך זעמו האמריקנים. "אין לפלסטינים מדינה ריבונית ולכן הם אינם יכולים להיות חברים או להשתתף וליטול חלק במוסדות בינלאומיים במעמד של מדינה. בית הדין הפלילי אינו שונה מארגונים אחרים ולכן קבלת תלונת הפלסטינים עצמה, היא פעולה שנעשית בחוסר סמכות".

הם רמזו לבית הדין כי לחקירה נגד ישראל יהיו השלכות. "חקירות בלתי לגיטימיות לא יתקבלו. אם בית הדין ימשיך לפעול נגד ישראל - יהיו לכך השלכות".

נציין כי לא פחות משבע מדינות החברות בבית הדין הגישו לו חוות דעת משפטיות לפיהן אין לו סמכות לדון במתרחש בישראל או בתחומי יהודה ושומרון.

ח''כ איילת שקד (ימינה) הגיבה להחלטת הנשיא טראמפ לחתום על סנקציות נגד בית הדין הבינלאומי בהאג. ''צעד חשוב ומשמעותי של הנשיא טראמפ. בית הדין הבינלאומי בהאג הוא גוף פוליטי והקשר בינו לבין צדק לא קיים", אמרה שקד.

יו"ר הכנסת יריב לוין אמר "אני מברך את הנשיא טראמפ ומודה לו על החלטתו שהיא בעלת חשיבות אסטרטגית לבטחון ישראל. בית הדין בהאג הוא ההיפך מבית דין צדק. זהו גוף הפועל נגד ישראל באופן מוטה ובצורה בלתי לגיטימית. ההתנהלות בבית הדין נועדה לא רק למנוע מאתנו לממש את זכותנו על הארץ, אלא גם למנוע מאתנו להגן על עצמנו מפני הטרור.

''הנשיא טראמפ הוכיח שוב שהוא מגדולי הידידים שהיו לישראל בכל הזמנים. תודה מעומק הלב, כבוד הנשיא טראמפ", הוסיף ח''כ לוין.