ח"כ בצלאל סמוטריץ':
נעמיד את הליכוד במבחן נאמנות לימין

יותר מ-61 חברי כנסת תומכים בפסקת ההתגברות ובמפלגת ימינה מתכוונים להעלותה להצבעה. "להחיל ריבונות בלי מובלעות, טראמפ יקבל זאת".

ניצן קידר - ערוץ 7 , י"ט בסיון תש"פ

בצלאל סמוטריץ'
בצלאל סמוטריץ'
צילום: Yonatan Sindel/Flash90

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (ימינה) קובע בראיון לערוץ 7 כי ראש הממשלה בנימין נתניהו צריך להוכיח את מחויבותו לימין באמצעות הגבלת כוחו של בית המשפט וקידום פסקת ההתגברות שהגישה ''ימינה''.

"אנחנו נביא בימים הקרובים להצבעה בכנסת את פסקת ההתגברות שתאפשר לא רק לחוקק מחדש את חוק ההסדרה, אלא את חוק הפיקדון שבג"ץ פסל לפני חודש אחרי שחוק המסתננים נפסל על ידו. נעמיד את הליכוד והמפלגות החרדיות במבחן נאמנות למצע שלהן ולהתחייבויות שלהן כלפי ציבור הבוחרים במערכות הבחירות האחרונות", מספר סמוטריץ'.

לדבריו, יותר מ-61 חברי כנסת תומכים בפסקת ההתגברות ולכן "אין שום בעיה להעביר את החוק הזה. לגנץ יש בסקרים 12 מנדטים ואני לא רואה מצב שהוא מפרק ממשלה ולוקח סיכון על הרקע הזה. לכן, אם נתניהו ירצה, זה יקרה. ההיסטוריה מלמדת שנתניהו לא רצה ולאורך השנים בלם כל ניסיון לתקן את מערכת המשפט".

"למרבה הצער אנחנו רואים שוב ושוב שנתניהו מכר את כל הערכים שחשובים באמת לימין. ההפלה של חוק ההסדרה כורכת יחד גם את האקטיביזם המשפטי של בג"ץ והסמכות שנתן לעצמו לפסול חוקים בכנסת וגם את הפיתוח של ההתיישבות ביהודה ושומרון שנפגע מפסילת החוק. נתניהו מכר את כל הערכים החשובים האלה רק כדי להיות ראש ממשלה והפקיר את תיקי המשפטים והביטחון בידי השמאל", מוסיף סמוטריץ'.

מהלך הריבונות, כפי שהוא מוצג נכון להיום, בעיקר מדאיג אותו. "אנחנו מאוד חוששים שאין כאן תוכנית ריבונות – אלא תוכנית להקמת מדינה פלסטינית. זה סוג של הונאה שעוטפים אותה בשיחה של ריבונות. האמריקנים דורשים שניקח את תוכנית טראמפ על שני חלקיה וממילא המפה שומרת על הרצף הערבי כדי שיהיה אפשר להקים מדינה פלסטינית וקוטעת את הרצף ההתיישבותי. זו פגיעה משמעותית במאמצים שלנו להמשיך את מפעל ההתיישבות החשוב ביהודה ושומרון".

"נתניהו יודע שהציבור הישראלי מתנגד להקמה פלסטינית ולכן הוא עוטף את זה בשיח ריבונות. עד לרגע זה אין מפות ואי אפשר לבחון את היישום, המון פרטים לוטים בערפל. אנחנו חוששים מאוד ולכן מתנגדים למהלך כזה. יש סכנות גדולות במהלך שמשווק כימני מאוד. יותר ויותר סימנים מלמדים אותנו שהריבונות היא לא העיקר כאן ומה שמחכה מאחורי הפינה מסוכן מאוד", מסביר סמוטריץ'.

לדעתו, ישראל לא צריכה להתרגש מתרחישי בלהות של זעם בארצות הברית ובאירופה על החלת ריבונות שהיא החלטה ישראלית.

"אפשר להתחשב בדעתן, אבל את ההחלטות אנחנו צריכים לקבל בהתבסס על מה שנכון וטוב למדינת ישראל. שמנו את הריבונות על השולחן כבר כמה שנים ולאורך כל הדרך אמרנו שצריך להחיל אותה חד צדדית. בגין לא חיכה לאף אחד לפני שהחיל ריבונות, גם אז היו מחאות של העולם ולא קרה דבר. יש לנו מערכות יחסים מספיק חזקות ומותר גם שיהיו אי הסכמות בין ידידים".

"בסוף אנחנו צריכים לעשות את מה שטוב לנו, לומר לטראמפ שאיננו מקבלים את התוכנית שלו ואת המדינה הפלסטינית ואנחנו כן מחילים ריבונות כי השטח שייך לנו ואנחנו רוצים לנרמל את החיים ביישובים. כמובן שהריבונות צריכה לבוא מתוך מפה שטובה לנו, שתאשר לפתוח את ההתיישבות ולשמור אותה כיחידת שטח אחת בלי לייצר מובלעות. אני מעריך שטראמפ יקבל את זה, בטח בשנת בחירות שבה הוא לא יכול להרשות לעצמו לצאת נגד ישראל", אומר סמוטריץ'.

הבוקר, השתתף חבר הכנסת בסיור של מפלגתו בנגב, לאור הפשיעה הבדואית ההולכת וגוברת. "סיירנו היום, סיעת ימינה, יחד עם אנשי רגבים וראינו מהעיניים ומהאוויר עד כמה הנגב הוא אקס-טריטוריה והריבונות הישראלית לא קיימת בו. זה מתחיל בבנייה לא חוקית, ממשיך בעבריינות כבישים ומיסוי ופרוטקשן וגניבות".

"הפיתרון הוא להחזיר את הריבונות לנגב. להכניס חזק מאוד את אכיפת החוק על כל רבדיה. חוק הוא חוק ואיש לא מעליו. כאשר תיצרב בתודעה של הבדואים העובדה שהם חלק ממדינת ישראל ומחוייבים לחוקיה והחוק ייאכף", הוא מוסיף.

סמוטריץ' מציין כי "אחת הדרישות שלנו במשא ומתן הקואליציוני היתה לקבל לידינו את היחידה הארצית לפיקוח על הבנייה כדי לנסות לאזן את ההפקרות במסירת הטיפול בבדואים לידי עמיר פרץ. אני מאוד לא אופטימי.

''היחידה הזו נשארה במשרד האוצר ואין לה באמת אבא. היא הגיעה לשם כשכל סוגיית הבנייה עברה לידי השר כחלון. כל היחידות שעברו אז חזרו למשרדי השיכון והפנים ורק היחידה הארצית לפיקוח נשארה באוצר בלי שהיא באמת שייכת לשם. עמיר פרץ, לצערי הרב, עלול להסיג אותנו הרבה שנים לאחור ולתת להם רוח גבית להמשך ההשתוללות במקום לבלום אותה".