כאן ביתי שם אני נולדתי

מה שמחבר אותנו אל הארץ הוא הצו האלוהי והוא שייך לכל יהודי ויהודייה באשר הם.

הרב שלמה סובול , י"ט בסיון תש"פ

כאן ביתי שם אני נולדתי-ערוץ 7
הרב שלמה סובול
צילום: גיא טייב

לפני שנים, עוד כשהיינו שליחים בארצות הברית, העברנו פעילויות שונות גם ל'יורדים' ישראלים. באחת מהפעילויות שרנו יחד איתם את השיר "כאן ביתי פה אני נולדתי", אלא שאותם 'יורדים' שינו את המילים ל"כאן ביתי, שם אני נולדתי".

למרות שלרובם היו חיים נוחים פה בארץ, הם בכל זאת מרגישים בארה"ב ש"כאן ביתי". בשיחות אישיות איתם, לעומת זאת, שמענו על הרבה כאב שמלווה אותם ועל הרבה געגועים למקום ש"שם אני נולדתי". האם ארץ ישראל היא באמת ארץ מולדתנו?

התשובה הפשוטה היא שוודאי וארץ ישראל היא ארץ המולדת של כל יהודי. אבל אם נעיין בפרשה נגלה שהדברים מעט מורכבים. כאשר בני ישראל חוטאים בחטא המרגלים נראה מהדיבורים שלהם שהקשר למצרים חזק הרבה יותר מהקשר שלהם לארץ ישראל. לכאורה הם באמת צודקים, המציאות היא שמצרים היא אכן ארץ מולדתם והארץ בה הם נולדו, לעומת ארץ ישראל שזרה להם.

המרגלים מדברים על כך שמי שנולד בארץ ישראל ומרגיש שהיא ארץ מולדתו זה דווקא אותם "ילידי הענק", ואילו בנוגע לבני ישראל הם אומרים "הלוא טוב לנו שוב מצרימה". האמת, גם אם נלך אחורה עד ליהודי הראשון, אברהם אבינו, נגלה שגם עבורו ארץ ישראל היא לא ארץ מולדת, שהרי הוא נולד באור כשדים. אז אם ארץ ישראל היא לא ארץ מולדתנו, מה כן מחבר אותנו בכל זאת לארץ ישראל?

יש שני סוגי חיבורים שיכולים להיות בין עם לארץ. חיבור ראשון הוא של "פה אני נולדתי". קשר זה נראה עמוק, אך מאידך הוא יכול להיות מקרי. יכולות להיות הרבה סיבות מדוע אדם נולד במקום מסוים וזה לא תמיד מבטא חיבור אמיתי למקום. אבל יש חיבור הרבה יותר עמוק בין עם לארץ, חיבור שנובע מהתאמה פנימית בין המקום לבין היושבים עליו. וזהו החיבור בין עם ישראל לארץ ישראל.

הצו אלוקי לעם ישראל לגור בארץ ישראל מראה על קשר מהותי ונשמתי בין עם קדוש לאדמה קדושה, על ידי התורה הקדושה ומצוותיה. זהו קשר שבנוי פחות על היסטוריה והרבה יותר על הווה ועתיד ועם חזון גדול. לכן, בגלל שהקשר המיוחד הזה בין עם ישראל לארץ ישראל הוא עם הפנים קדימה, ממילא הוא לא שייך רק ל'צברים' שנולדו פה, אלא הוא שייך לכל יהודי ויהודייה בכל יהדות התפוצות. הזכות והחובה שלהם לגור פה שווה באותה המידה לאלו שכבר גרים פה במדינתנו האהובה.

אחינו ואחיותינו הפזורים בעולם, אנו אוהבים אתכם, דואגים לכם ומתפללים עבורכם בכל עת ובכל שעה. אתם אחינו בשרנו, גם כאשר אתם 'שם', ויחד עם זה אנו מקווים ומאמינים שתצטרפו אלינו ל'כאן', לארץ ישראל ולמדינת ישראל. גם אם זו לא ארץ מולדת עבורכם, העתיד של כולנו נמצא פה. אנחנו זקוקים לכם פה בכדי שביחד נגשים את החזון של עם ישראל.

המשימה שלנו, ה'ישראלים', היא לקבל אתכם בזרועות פתוחות, מתוך הערכה רבה על ההחלטה האמיצה שלכם, ומתוך נכונות לקבל את כל הטוב הרב שאתם מביאים יחד אתכם.

הרב שלמה סובול הוא ראש ארגון רבני ברקאי ורב קהילת שערי יונה מנחם במודיעין