מדינה פלסטינית? "ייהרג ואל יעבור"

יו"ר הקואליציה ח"כ זוהר הבהיר כי כל עוד הוא משמש בתפקיד יו"ר הקואליציה לא תהיה מדינה פלסטינית. "מבחינתי זה ייהרג ואל יעבור"

בן שאול , כ' בסיון תש"פ

מדינה פלסטינית? "ייהרג ואל יעבור"-ערוץ 7
מיקי זוהר
צילום: אסתי דזיובוב/TPS

על רקע הפולמוס בימין סביב החלת הריבונות על חלקים ביו"ש, מבהיר הבוקר (ו') יו"ר הקואליציה ח"כ מיקי זוהר כי כל עוד הוא משמש בתפקיד יו"ר הקואליציה לא תהיה מדינה פלסטינית.

"אני בעד להחיל ריבונות על כל היישובים היהודיים בכל חלקי ארץ ישראל", הוא אומר בראיון לפרשן הפוליטי של עיתון 'המבשר' מאיר ברגר. "מדובר בהזדמנות היסטורית שלא בטוח שתחזור בעתיד – להחיל ריבונות על לפחות מ-30 אחוז מיהודה ושומרון. איננו צריכים לחשוש להכיר בעובדה הזו שזו ארצנו הקדושה ושלנו בלבד".

"לעומת זאת, אני מתנגד נחרצות לעיקרון של מדינה פלסטינית. אני לא אאפשר שום מצב בו הממשלה או הכנסת תתחייב חלילה להקמה של מדינה פלסטינית. זה ייהרג ואל יעבור מבחינתי. כל עוד אני בתפקידי כיו"ר קואליציה אני אוודא את העניינים הללו, שכן מדובר בעניינים אידיאולוגים ועקרוניים שאיני מוכן להתפשר עליהם".

"ברור שיש עדיין נושאים במסגרת התוכנית הטעונים טיפול. אלו הצירים, המובלעות ועוד. אולם אלו דברים שאפשר לטפל בהם. אלו אינם דברים שהם בלתי ניתנים לפיתרון. למעט העובדה של מדינה פלסטינית שזה משהו שכפי שאמרתי לא אסכים לכך בשום פנים ואופן".

זוהר התייחס לשותפות הפוליטית עם כחול-לבן וטען כי היא מסוגלת לעבוד. "אפשר לעבוד איתם. יש שיתוף פעולה מאד חיובי עם כחול-לבן", הוא אומר לי השבוע בראיון ל'המבשר'. "הם מסתכלים על הדברים בצורה מאד עניינית והם מקבלים החלטות מאד ממלכתיות.

"יש בינינו פערים גדולים בכל מיני נושאים, למשל בענייני המשפט או בענייני ארץ ישראל. אבל עדיין כשאני מסתכל על הקמת ממשלת האחדות אני מבין שזה היה הדבר הנכון והמתבקש לעת הנוכחית. בסוף צריך לשים את האגו בצד ולעבוד לטובת עם ישראל".

עם זאת, הוא הודה כי בנושאים המשפטיים לא צפויה רפורמה בקרוב בשל חילוקי הדעות המהותיים בין הצדדים.

"אמת. בנושאים הקשורים לעולם המשפט לא הצלחנו להגיע איתם להבנות. ולכן אני לא מזהה שום רפורמה משפטית שצפויה לפרוץ בקרוב".

לקראת גיבוש התקציב הודה זוהר כי לא צפויות בשורות חברתיות יוצאות דופן - ובשל משבר הקורונה. "אני חושב שהתקציב הנוכחי כל כולו יתמקד במשבר הקורונה שפקד את ישראל והעולם כולו", אמר. "כולם מבינים שזה מה שמתבקש לעשות. אהיה כנה: איני רואה בו הרבה פעולות חברתיות. תהיה עשיה חברתית אבל לא בצורה שחלמנו עליה ובשל משבר הקורונה. יהיה תקציב שכל כולו יוקדש לטיפול במשבר. הציבור בסוף מתעניין בעניינים הכלכליים ואנחנו מתכוונים לעבוד כאן בשבילו".