מי מצליח להגדיל תרומות דווקא בקורונה מוטי ויטמן

חבילת הסיוע הממשלתית למשק בעקבות משבר הקורונה הציבה את המלכ"רים והעמותות במקום האחרון אם בכלל.

הקושי הכלכלי פגע במגזר השלישי משני הכיוונים. ההכנסות פחתו במידה ניכרת וההוצאות גדלו בגלל הלחץ הכלכלי במשק. אבל מתברר שיש מי שטוען שדווקא עכשיו אפשר להגדיל את התרומות

המגזר השלישי ספג את המכה הקשה ביותר בתקופה האחרונה. אפילו יותר ממגזר האירועים ואפילו יותר ממגזר האמנים. משבר העמותות, כך קוראים לתופעה שהביא עמו וירוס קורונה. המכה כפולה ומכופלת. הן בצד ההכנסות והן בצד ההוצאות. עמותות שמסייעות למשפחות נדרשו להוצאות יותר גדולות בשל המצב הכלכלי. עמותות שמחזיקות ישיבות ומוסדות, נדרשו להמשיך ולשלם את ההוצאות השוטפות למרות שבצד השני - בצד ההכנסות - נרשמו ירידות חדות.

במספרים, לפחות לדבריהם של אנשי מקצוע בתחום גיוס הכספים, מדובר בירידה של עשרות אחוזים ולא פחות מ־25% בהכנסות. מוטי ויטמן, מי שפיתח את מודל הנשר לגיוס כספים, אומר כי לפחות רבע מהעמותות שפעלו טרם פרוץ הקורונה לחיינו, כנראה לא ישרדו. ויטמן הוא מנטור שליווה מאות עמותות וארגונים והוא יודע על מה הוא מדבר.

המציאות הקשה הזו מחמירה עוד יותר כאשר מבינים שהסיוע הממשלתי למגזר השלישי נמצא בעדיפות אחרונה. הרבה אחרי בעלי העסקים והעובדים בענפים האחרים במשק. זאת למרות שגם עמותות הן עסקים קטנים או בינוניים לכל דבר ועניין. באופן מפתיע, ויטמן טוען שדווקא עכשיו, בתקופה הקשה הזו, אפשר לעשות יותר כסף.

"צריך להבין. אם ישנן עמותות שהיקף ההכנסות שלהן ירד בחדות וישנן כאלה שתסגרנה לחלוטין, ישנה פחות תחרות על כספי התורמים ואני הייתי מציע לכל בעל עמותה, לכל מגייס כספים, לכל גוף במגזר השלישי, לבחור היכן הוא רוצה להיות עכשיו, שלא לומר בסוף האירוע הזה. אם הוא רוצה להיות חלק מאותן עמותות שקרסו, חלק מאותן עמותות שמלקקות את פצעיהן או חלק מאלו שדווקא הגדילו את הכנסותיהן על חשבון האחרון".

ויטמן הוא כבר מזמן תופעה של איש אחד שעושה פלאים עבור מאות עמותות בהן לא מעט עמותות וארגונים של הציבור הדתי. כך למשל מספר אהרון אקרמן מהגרעין התורני באילת. "גם קודם היה לי ניסיון וגם קודם גייסתי כספים עבור המפעל הגדול של הגרעין התורני בעיר. העמותה מגלגלת מחזור שנתי של כ־2.5 מיליון שקלים כאשר כמחצית אנחנו צריכים לגייס בתרומות.

"שמעתי על מוטי ויטמן מילים מאוד טובות ועדויות על תוצאות מעשיות מוכחות, וכמי שעוסק בגיוס כספים, רציתי להגדיל את ההכנסות שלנו ובכלל לקחת את כל העניין הזה של גיוס כספים למקום הרבה יותר מקצועי ויעיל. וזה עבד! ההכנסות זינקו וכבר מהקורס הראשון התחלתי לראות את השינוי והשיפור ולרכוש כלים מקצועיים וישימים שעזרו לי להגדיל משמעותית את ההכנסות ולהשיג אותן בהרבה פחות מאמץ מאשר בעבר".

אקרמן שהשתתף בקורס המנטורינג של ויטמן ולמד את 'מודל הנשר' לגיוס כספים, נהג לטוס שוב ושוב למרכז הארץ ולדבריו זה היה שווה כל שקל. ויטמן מצידו מתעקש שמי שרוצה יכול רק לצמוח מהמשבר. לדבריו, דווקא עכשיו אפשר לצמוח עוד יותר מהרגיל, זה אמנם לא קל אך אפשרי. ו... אפשר לעשות זאת למרות הריחוק החברתי!

ויטמן פיתח שיטה שתלמד כיצד לעבור את המשוכה הלא פשוטה הזו ואותה הוא מתכוון להעביר בהרצאה דיגיטלית בשם 'נשרים על הגשר'. ההרצאה הזו מיועדת לבעלי עמותות ומנהלי מוסדות וארגונים והיא ניתנת חינם, כשירות לגופים במגזר השלישי שנדרשים להתמודדות לא קלה בתקופה הזו. ויטמן מסביר כי "ההרצאה החדשה היא לא שיטה חדשה אלא התאמה של השיטה הרגילה למצב הנוכחי היום. הבעיה היא שאנשים מקצצים בראש ובראשונה בתרומות שלהם ובהוראות הקבע. אומרים לך 'תשמע מותק, תעבור הקורונה אני אמשיך לתרום'. אבל אני אומר לכולם שבגישה אופטימית ועקבית אפשר בהחלט להגדיל את ההכנסות לעמותה גם עכשיו".

חשוב לו להבהיר, בתור יועץ עסקי שפועל בין היתר מטעם משרד הכלכלה, כי אלה שעוסקים בגיוס כספים מהווים עמוד התווך של העמותות, בוודאי אם הם גם מנהלים אותן. "החלטתי להתגייס לעזרת העמותות כשהבנתי שמי שעומדים בראשן הם אנשים מסורים מאוד ואני יכול לתרום להם כלים שישדרגו את התוצאות שנובעות מעבודתם הקשה".

אקרמן אומר על ויטמן: "האיש סוחף. הוא לא מדבר תיאוריות אלא נותן כלים מעשיים שהוא בעצמו ניסה בחיים המקצועיים שלו ושל לקוחות אחרים. אלה כלים שהוכח שהם עובדים. בכך הוא שונה מהרבה מאוד מרצים ומנטורים. הוא מדבר תכל'ס. לא מייפה את המציאות ולא מוכר אשליות. ולכן זה עובד". כך שאם אתם מנהלי עמותה, מוסד או ארגון, אל תשאלו את עצמכם איך שומרים על ההכנסות בתקופה הקשה הזאת, תשאלו איך מגדילים את ההכנסות בתקופה הזאת. "עם מודל הנשר זה אפשרי", אומר ויטמן.

נציין כי השבוע, בצל מחאת האמנים ופועלי הבמה, בצל המהומות בארצות הברית וחלק מבירות אירופה, מתפרסמים נתונים מאוד מעודדים על שוק ההון האמריקאי שחוזר לעצמו לאחר תקופה קשה במגמת ירידה. מה שמוכיח שלמרות המגיפה, העולם רוצה לחיות, להתפתח ולצמוח. מי שלא מוותר – מצליח!