פרופ' סיגל סדצקי
פרופ' סיגל סדצקי צילום: לע"מ

הפרופסור סיגל סדצקי, ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, השתתפה היום (ראשון) בדיון בוועדת החוקה של הכנסת בנושא הארכת תוקף תקנות שעת חירום בנושא השתתפות עצורים, אסירים וכלואים בדיונים בבתי משפט ובבתי דין.

על פי הדיווח בכאן חדשות, סדצקי סיפרה בדיון "אנחנו לא יודעים לזהות מי קבוצות הסיכון בהתפרצות הנוכחית. אנחנו רואים את זה בפיזור גיאוגרפי רחב. בדיוק כמו שאנחנו שומרים על בתי האבות ועל המאושפזים, כך רוצים לשמור על האסירים.

''בפעם הקודמת ההתפרצות נבעה בעיקר מחו"ל ועכשיו זו התפרצות קהילתית. אנחנו צריכים להגן על האסירים ולהתייחס לסכנה הבריאותית שבה הם נמצאים. כשהלכנו על פתיחת החינוך דיברנו על קפסולות אך כשמשרד החינוך בא ליישם ראו שאין אפשרות לקפסולות ויש לנו למעלה מ-200 בתי ספר עם התפרצויות ובידוד. אין לי דרך ליצור משהו אחר. אנחנו במקום שבו קשה מאוד ללכת לאחור ויש פה איזון אינטרסים שאני מכבדת אותו".

בהתייחסה לסוגיית האסירים והעצורים אמרה סדצקי: "מתחילת המגיפה שלומם וביטחונם של האסירים עומד לנגד עינינו. מדובר על מקום צפוף שאם תהיה בו התלקחות יהיה לנו הרבה יותר קשה לעצור אותה. יש בקרב האסירים מבוגרים וחולים במחלות כרוניות. אנחנו חווים את תחילתו של גל שני. הייתה תקופה של רגיעה וכיום כבר מספר ימים אנחנו עומדים על 200 חולים ביום.

''ההתפרצות שיש לנו היום היא קהילתית ומפושטת בארץ וחובתנו להגן על האסירים מהתפשטות המחלה. אסור שתהיה חוסר התייחסות משמעותית לסכנה בה הם נמצאים. אין שום סיבה שזכויות אדם של אסירים ייפגעו".

ח"כ גדעון סער אמר בדיון כי הוא מתנגד לחקיקת חוק שיאריך את האפשרות לקיים דיוני הארכת מעצר לעצורים באמצעות דיון וידאו במקום להביא את העצורים לבית המשפט, לנוכח נגיף קורונה. "אישרו עכשיו אולמות אירועים עם 250 אנשים. אני לא אתן שהדבר הזה יהיה. מדובר באנשים הכי חלשים".