ועדת השרים לחקיקה אישרה: פיקוח אלקטרוני למיגור האלימות במשפחה

ועדת השרים לחקיקה אישרה את הצעת חוק פיקוח אלקטרוני למיגור האלימות במשפחה שהגישה חברת הכנסת קרן ברק.

ערוץ 7 , כ"ב בסיון תש"פ

ח"כ קרן ברק
ח"כ קרן ברק
צילום: ערוץ 7

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום (ראשון) את הצעת חוק פיקוח אלקטרוני למיגור האלימות במשפחה שהגישה חברת הכנסת קרן ברק מהליכוד.

בעצם קיום הפיקוח האלקטרוני, ניתן יהיה לפקח על מי שניתן כנגדו צו ההגנה שהוא אכן הוא עומד בתנאי הצו, ולפעול כנגד אלו שמפרים את הצו, בצורת התרעה אלקטרונית ללא הצורך בפניה הגשת תלונה פיזית במשטרה. מה שיעניק לאותן משפחות שחוות אלימות, חופש לנוע במרחב הציבורי בבטחה וללא החרדה התמידית שמלווה אותם באופן קבוע.

לפי הצעת החוק, יצטרכו הגורמים שנגדם הוגש צו ההגנה לשאת על גופם צימוד אלקטרוני אשר יתריע לקורבן ולמשטרת ישראל אם המרחק הקבוע מופר. בכך, תיווצר הרתעה אמתית שתבטיח את קיום פסיקת בתי המשפט ותצמצם את הפגיעות בגוף ובנפש של נשים וילדים רבים בישראל.

"היום עשינו צעד משמעותי נוסף, מתוך סט חוקים רחב, למיגור האלימות כנגד נשים בחברה הישראלית", אמרה ח"כ ברק. ''דווקא ביום קשה זה, שבו קיפחה אישה נוספת את חייה, על פי החשדות על ידי בעלה, הצלחנו להדליק את לפיד התקווה מחדש. החלטת ועדת השרים לאשר את הצעתי, לפיקוח אלקטרוני כנגד התוקפים, ולאפשר לאותן נשים וילדים להמשיך בשגרת חייהם ללא החשש המתמיד מפני התוקפים, מראה כי נושא זה נמצא בראש סדר העדיפויות של הממשלה.

''אני גאה להיות חלק מממשלה הנלחמת על ביטחון חייהן של הנשים בישראל. אמשיך להיאבק ולהילחם למען חברה בטוחה יותר", הוסיפה ח''כ קרן ברק.

אניטה פרידמן, יו"ר ויצו, מברכת על אישור הצעת החוק בוועדת השרים וקוראת לממשלה להעבירה בכנסת בהקדם: "האזיק האלקטרוני הוא כלי אכיפה משמעותי שיכול להציל חיים ולמנוע פגיעה בנשים בזמן אמת והיחיד שבכוחו לחסל את הסיכון של פגיעה בכלל הנשים שהוצאו עבורן צוי הגנה''.

לדברי פרידמן, ''האזיק האלקטרוני הופך את צו ההגנה חסר השיניים לכלי הגנה אפקטיבי, תוך שמירה על חירותה של האישה והישארותה בסביבתה במקום להישלח למקלט לנשים מוכות. המדינה כבר הוכיחה שיש ביכולתה להיעזר בטכנולוגיה כאשר מדובר בהצלת חיים - אין ספק שדמן של נשים נפגעות אלימות אינו שונה מדמם של כלל האזרחים".

עוד הוסיפה, "עם זאת אסור למדינה להסתפק בקידום פתרון זה בלבד. אמנם נדרשת הגברת הפיקוח, אך במקביל נדרשת גם השקעה בחינוך ומניעה, העמקת הטיפול במשפחות, סנכרון בין כלל המערכות ובראש ובראשונה יישום מלא של התכנית הממשלתית לטיפול באלימות- רק צעדים אלו יוכלו למגר את התופעה ולהוביל לשינוי אמיתי".