האדמו"ר ששבר את האינטרנט

מידי ערב מוסר הרב פינטו את שיעורו היומי ברשתות החברתיות וזוכה למיליוני ציפיות ממרוקו ועד מיאמי.

בן שאול , כ"ב בסיון תש"פ

האדמו"ר ששבר את האינטרנט-ערוץ 7
הרב יאשיהו פינטו
צילום: באדיבות המצלם

מגיפת הקורונה רוקנה לחלוטין את הרחובות של מרוקו והבתים האדומים נותרו מיותמים. אין נפש חיה בכיכר ג'אמע אל-פנא המפורסמת. המלאח - הרובע היהודי סגור ומסוגר, כך גם בתי הכנסת, המקוואות ובתי הקברות היהודיים.

אך לא הרחק מ'המדינה' העתיקה, למרגלות הרי האטלס, נרשמת בימים אלו מהפכה תורנית יהודית שכבר השאירה חותם במקומות רבים בעולם ופרצה את גבולות הממלכה המערבית.

מי שעומד מאחורי המהפכה התורנית הוא ראש אבות בתי הדין במרוקו, מנהיג קהילות 'שובה ישראל', האדמו"ר רבי יאשיהו פינטו, ששוהה בכל החודשים האחרונים במעונו שבמרקש, ממנו הוא מנהיג את אלפי תלמידיו המתגוררים ברחבי העולם.

גולת הכותרת בימים אלו של המהפכה הרוחנית של הרב פינטו – הוא השיעור היומי שנמסר על ידו, ומשודר בשידור וידיאו חי ממרוקו, כמידי ערב בשעה 21:30, בכלל הרשתות החברתיות, פייסבוק, אינסגרם וטוויטר, ובאתרים פופולארים רבים.

צילום: צילום מסך

הקונספט הייחודי של השיעור התורני – שגורף מיליוני צפיות ברשת והפך לטרנד בפרט בתקופת מגיפת הקורונה – הוא 'שאלות ותשובות'. הצופים משגרים קודם לכן את שאלותיהם למספר טלפון ייחודי והרב פינטו משיב עליהם בעת השיעור. השאלות מתייחסות בדרך כלל לנושאים אקטואליים הרלוונטיים לכל אחד ואחד, אך חלקן אישיות וספציפיות לשואל.

רק ברשת הפייסבוק, ניתן לראות כי שיעורים יומיים רבים של הרב פינטו חצו את רף המיליון צפיות, המגיעות מכל רחבי העולם, אליהן מצטרפות אלפי תגובות ושיתופים, בשידור חי.

הקונספט של 'שובה ישראל' הפך לטרנד שסחף אליו רבנים רבים שהשתמשו בו וכיוונו את שיעוריהם לסגנון 'שאלות ותשובות', סגנון שמצליח לחבר את הצופה לדברי הרב.

מלבד השיעורים היומיים המועברים ברשת, הרב פינטו מתקשר ישירות עם אלפי תלמידיו דרך עשרות קבוצות וואצאפ בהן מועברות בכל יום כלל התכנים התורנים של בתי המדרש של 'שובה ישראל', הלימוד היומי, התורות ועוד. כמו"כ, דרך הקבוצות מתקיים קשר בין כחמישים הסניפים השונים של 'שובה ישראל', המפוזרים מניו יורק ועד מיאמי, צרפת, מרוקו וישראל.

בשנה האחרונה, הרב פינטו רשם מהפכה כשרותית במרוקו היהודית. לאחר שמונה באופן רשמי לראש אבות בתי הדין ולסמכות העליונה על הכשרות במדינה – הרב פינטו הקים מערך כשרותי מקצועי שנותן מענה לאלפי בני הקהילה היהודית ולתיירים היהודים המגיעים למרוקו בהמוניהם.

בקזבלנקה נפתח סניף של 'שובה ישראל' הכולל עשרות תלמידים ורבנים העוסקים בסוגיות כשרות, מילה ושחיטה. עד עתה, הוכשרו כ- 20 שוחטים חדשים ובוצעו מאות שחיטות בקר ועופות. ולא רק בקזבלנקה. בחודש האחרון הכריז הרב פינטו על הקמת ישיבה חדשה בעיר מרקש, שתהווה מוקד עולמי תורני לכלל בתי המדרש של 'שובה ישראל' בעולם.

בנוסף, רק באחרונה נפתחו ארבעה סניפים חדשים של 'שובה ישראל' בארץ, בירושלים, בתל אביב, בבת ים ובנתניה, שמצטרפים לסניפים הרבים הקיימים בישראל.

וברקע, פרוייקט ספר דברים מגיע לשיאים חדשים. כידוע, קריאת ספר דברים בשבת - הפכה לדגל שמניף הרב פינטו ולטענת מקורביו, קרוב למאתיים אלף איש מכל העולם קוראים כיום בכל שבת את ספר דברים. כמו"כ, הודפסו עד היום כמיליון ספרי דברים שחולקו על ידי מוסדות 'שובה ישראל'.

סגולת קריאת ספר דברים הובאה בספר 'הרוקח' והונהגה כאמור מחדש בשנים האחרונות על ידי הרב פינטו. על פי ספר 'הרוקח', 36 יום לפני שמשה רבינו נפטר הוא ראה ברוח קודשו שעם ישראל יצטרך הגנה בדור שלפני הגאולה ואז הוא כתב את ספר דברים שבו ישנם 955 פסוקים כמניין רקיעי השמיים וכל פסוק בספר שאדם מוציא מפיו - עובר בשערים עד הרקיע האחרון.

צילום: ללא קרדיט

תלמידיו של הרב פינטו הקימו מוקדים טלפוניים לחלוקה חינמית של אלפי ספרי דברים וסטיקרים להדבקה על רכבים מחולקים בהמוניהם במוקדים שונים. גם ברשתות החברתיות, אינסטגרם ופייסבוק נרשמת פעילות רחבה סביב הסגולה שמבטיחה חיים טובים יותר.

מגיפת הקורונה גרמה לנזק רב בעולם העסקי והבריאותי, אך יש מי שניצל את התקופה להרמת העולם התורני - רוחני, דרך הטכנולגיה המתקדמת והרשתות החברתיות.