חגי הוברמן: כדי לקבל ריבונות ביו"ש אני מוכן לשלם מחיר שלא יתממש

העיתונאי חגי הוברמן קורא לתקן את מפת הריבונות כך שלא תיצור מובלעות, ואז להחיל ריבונות גם אם זה דורש הסכמה למדינה פלסטינית בעתיד

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ב בסיון תש"פ

חגי הוברמן: כדי לקבל ריבונות ביו"ש אני מוכן לשלם מחיר שלא יתממש-ערוץ 7
טראמפ ונתניהו
צילום: רויטרס

הפולמוס בימין סביב החלת הריבונות גובר מיום ליום לקראת הראשון ביולי, המועד שקבע ראש הממשלה בנימין נתניהו להתנעת תהליך הסיפוח.

העיתונאי חגי הוברמן, עורך העיתון 'מצב הרוח', אומר לערוץ 7 כי ההתנגדות הגורפת לתוכנית בקרב רבים בימין, שתואמת להתנגדות השמאל, יוצרת מצב הזוי.

"אחד הדברים המגוחכים בשיח על התוכנית הוא שתהיה קואליציה של מתנגדים לתוכנית טראמפ שכוללת את יוסי דגן, יוסי ביילין, האלוף במילואים עמוס גלעד ובועז העצני. השמאל אומר שאסור לקבל את התוכנית כי הפלסטינים לא יבואו למשא ומתן והימין אומר את הטענה ההפוכה", טוען הוברמן.

לדבריו, מתנגדי התוכנית מימין מנסים להלך אימים על מרבית הציבור שלא מכיר לעומק את הפרטים. "מנסים לייצר כאן הפחדה שאינה מעשית ממש. למשל, טוענים שהחלת הריבונות תשאיר יישובים מבודדים ויהיו הגבלות תנועה בצירים.

"כל הטענה מתבססת על מפה שהוצגה בחוברת של טראמפ, תתרחש אולי כשהפלסטינים יבואו למשא ומתן, ימלאו את כל הדרישות מהם כולל פירוק החמאס מנשקו, הפסקת ההסתה וויתור על ריבונות בירושלים. זה דבר שנראה רחוק ובעיקר מאוד לא ריאלי".

"יש בעיות מהותיות כרגע והמרכזית שבהן היא גבולות הריבונות. הם בעייתיים כי יש 15 יישובים ועוד כ-25 מאחזים שגבול הריבונות הוא גדר היישוב והם לא יוכלו להתרחב. זו בעיה שחייבים לתקן", מוסיף הוברמן.

כמי שבעצמו חולם על ארץ ישראל השלמה, הוברמן מאמין שזה הזמן להתחיל, כדי להגשים בעתיד את החלום. "החלום לא נגמר והמימוש לא יסתיים בתוכנית טראמפ. כבר לפני 25 שנים כשמדינת ישראל אימצה את הסכם אוסלו, הקימה רשות פלסטינית וחילקה את יהודה ושומרון לשטחי A, B ו-C מימוש החלום נדחה. כיום יש רשות פלסטינית החולשת על כ-40% משטחי יהודה ושומרון עם כל הסמכויות השלטוניות שיש לממשל".

"בראייה שלי המדינה הפלסטינית היא מחיר ולא יעד. אני רואה בריבונות יעד. נכון, שזה רק על 30% מיהודה ושומרון והחלום שלי שונה מזה, אבל כל היישובים נמצאים בתוך הריבונות. צריך לשלם על זה מחיר, כי אין ארוחות חינם, באמצעות הצהרה דקלרטיבית של קבלת רעיון המדינה הפלסטינית בתנאים מאוד נוקשים. זה מחיר שאני מוכן לשלם.

"במצב הנוכחי, כדי לקבל ריבונות על שליש מהשטח שאלו אחוזים שמעולם לא נכללו בתוכנית מדינית, אם המחיר הוא הסכמה שאולי בעתיד תקום מדינה פלסטינית – המחיר הזה שווה. נכון שהמפה הנוכחית בעייתית וצריך לשבת עם האמריקנים למשא ומתן ולתקן את המפות. זה חייב להיעשות וכאן אני רוצה לראות את כושר העשייה של ראש הממשלה וצוותו".

הוברמן אינו מודאג מהמצב מול הממשל האמריקני, גם במידה ולאחר החלת הריבונות יתיישב ג'ו ביידן על כס הנשיא. "גם אם יבוא הממשל הבא שלא יהיה אוהד לממשל ההתיישבות, בדרך כלל ממשלים לא מתנערים מהסכמים שחתמו עליהם קודמיהם. אני מניח שג'ו ביידן יקבל את תוכנית טראמפ אבל ילחץ יותר לקבל את המדינה הפלסטינית".

"במצב כזה צריך לשאול באופן אמיתי: איפה הפלסטינים פה? האם הם יקבלו את החלוקה של התוכנית? לאורך השנים הפלסטינים מתעקשים על ארבעה עקרונות ומעולם לא היה מנהיג פלסטיני שהיה מוכן להתפשר עליהם. העיקרון הראשון הוא מדינה פלסטינית, השני קווי 67' בלי שום פשרה, מזרח ירושלים בקווי 67' תהיה בירת המדינה שלהם וזכות השיבה מלאה. האם על פי העקרונות הללו יש היתכנות שיבואו למשא ומתן על בסיס תוכנית טראמפ? להערכתי לא. לכן, אפשר לקבל את הריבונות במזומן ולשלם בצ'ק דחוי של הכרה במדינה פלסטינית שלא ברור אם אי פעם הדבר הזה יתממש. אסור להחמיץ את ההזדמנות הזו", הוא מסכם.