ועדת הפנים: כמה עיתונאים נפגעו על ידי שוטרים?

יו"ר ארגון העיתונאים בוועדת הפנים: "לא יכול להיות ששוטר שתופס עיתונאי מרביץ לו ומפעיל אלימות בלתי מידתית לא נענש".

ערוץ 7 , כ"ג בסיון תש"פ

ועדת הפנים: כמה עיתונאים נפגעו על ידי שוטרים?-ערוץ 7
מיקי חיימוביץ'
צילום: עדינה וולמן, דוברות הכנסת

ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת קיימה היום דיון מיוחד בנושא האלימות המשטרתית כנגד העיתונאים, בעקבות ההפגנה בכיכר רבין בה הוכה צלם "הארץ" תומר אפלבאום במוצ״ש שעבר.

בדיון השתתפו בין היתר ח״כ תמר זנדברג, ח״כ משה ארבל, ח״כ איימן עודה ותת ניצב סיגל טולדו, דוברת משטרת ישראל.

יו"ר ארגון העיתונאים יאיר טרצ'יצקי שיזם את הדיון אמר, "החלחול לשטח ובעיקר לשוטרים חייב לבוא לידי ביטוי באמצעות חינוך. שכל שוטר וקצין יידע מה תפקיד העיתונות ואיך זה אמור לפגוש אותו ביומיום. יבין שלא צריך לשים עיתונאים מאחורי גדר, שעיתונאי לא בא להפריע לעבודה, שהעיתונאי בא לשרת את הציבור".

"החלק השני הוא ענישה. לא יכול להיות ששוטר שתופס עיתונאי מרביץ לו ומפעיל אלימות בלתי מידתית, והכל מתוסרט בוידאו, וזה קורה אחת לשבועיים-חודש, ואף שוטר לא נענש. אני לא מאמין גדול בענישה, אבל כשזה הופך לעניין שיטתי זו הדרך הכי משמעותית כדי להעביר את המסר שזה לא מקובל", הוסיף.

לדבריו, "לדאובננו עיתונאים לא ששים ללכת להתלונן במח"ש. עיתונאים שכן הגישו תלונה, כמו יאיר שרקי שליווינו, התלונה נסגרה בלי כלום למרות שמקרה האלימות תועד. אני לא מכיר שום תלונה שהגיעה לכדי ענישה. הפגיעה בתומר אפלבאום היא לא רק פגיעה בו, זו פגיעה בציבור הישראלי שזכאי וחייב לדעת מה קורה בהפגנות האלה".

יו"ר ועדת הפנים, מיקי חיימוביץ, אמרה בדיון "אני מודה לארגון העיתונאים על כך שהציפו את הנושא החשוב הזה. הוועדה דורשת ממח"ש להעביר לידיה נתונים מפולחים אודות כמות התלונות שהוגשו על ידי עיתונאים, אופן הטיפול בתלונות וסטטוס התלונה. הועדה קוראת למשטרה להקים צוות עבודה מסודר עם ארגון העיתונאים. חייב לצאת נוהל עבודה מסודר ועדכני שיצור מנגנון שיוכל לטפל אונליין בתלונות״.