מועצת זכויות האדם באו"ם
מועצת זכויות האדם באו"םצילום: Denis Balibouse, רויטרס

מועצת זכויות האדם של האו"ם תתכנס ביום רביעי לדיון מיוחד בעקבות המהומות בארה"ב לאחר מותו של ג'ורג' פלויד, כאשר על פי הנוסח הרשמי הוועדה תדון ב"גזענות המערכתית, האכזריות המשטרתית והאלימות כנגד מפגינים שלווים בארה"ב".

הבקשה לכנס את המועצה, הידועה בהחלטותיה המוטות נגד ישראל באופן קבוע, הגיעה בעקבות בקשה שהגישו נציגי בורקינה-פאסו בשמן של מדינות אפריקה בשבוע שעבר.

ארה"ב אינה חברה במועצת זכויות האדם של האו"ם הכוללת נציגים מ-47 מדינות בעולם ותתכנס בז'נבה.

"לרוע המזל, מותו של ג'ורג' פלויד אינו אירוע בודד. מספר המקרים הקודמים של אנשים לא חמושים ממוצא אפריקני שנתקלו באותו גורל בעקבות אלימות משטרתית בלתי מבוקרת הם גבוהים מאוד", נכתב בפניה של בורקינה-פאסו למועצת זכויות האדם של האו"ם.

גם מנהיגים אפריקאים בכירים באו"ם, כולל ראש ארגון הבריאות העולמי טדרוס ג'ברייסוס, קראו במכתב מיוחד לאו"ם, "להשתמש בהשפעתו על מנת להזכיר לנו שוב את העסק הבלתי גמור של מיגור הגזענות", כלשונם.

בהצהרה טענו החותמים על המכתב כי "הריגתו המזעזעת של ג'ורג' פלויד נעוצה במערך רחב יותר ובלתי נסבל של סוגיות שלא ייעלמו אם נתעלם מהן. הגיע הזמן שהאו"ם ינקט צעדים ויפעל בנחישות כדי לסיים את הגזענות המערכתית נגד אנשים ממוצא אפריקני וקבוצות מיעוט אחרות".