מה אומרים לילדה שבת המצווה שלה בוטלה?

הנה כמה משפטים חכמים ששמעתי הקיץ, מהורים לבנות-מצווה ומהילדות שבת המצווה שלהן התבטלה או השתנתה.

סיון רהב מאיר , כ"ג בסיון תש"פ | עודכן: 16:17

סיון רהב מאיר
סיון רהב מאיר
צילום: יח"צ

אז מה אומרים לילדה שבת המצווה שלה בוטלה? איך מתמודדים עם דור שלם של צעירות בקיץ תש"פ שהמגיפה העולמית פגעה להן בחלום בן כמעט 12 שנים?

מאז פרוץ משבר הקורונה, יצא לי לדבר עם מאות בנות שבת המצווה שלהן התבטלה או השתנתה, במסגרת "סדנת בת מצווה" חדשה בזום. הנה כמה משפטים חכמים ששמעתי הקיץ, מהורים לבנות-מצווה ומהילדות עצמן:

"קודם כל, צריך לתת מקום לכאב" – הכי קל לבטל את האכזבה ולהגיד "העיקר שכולנו בריאים" או "נעשה לך יום הולדת 13 יפה עוד שנה". הכי קל לשדר שזה לא ביג-דיל, מסיבה אחת פחות. אבל הילדה חלמה, דמיינה, תכננה, ובמקרים רבים כבר הוזמנו אולם ושמלה ואורחים. דיברתי עם אימהות שניסו להדחיק, לדפדף, לעבור הלאה, ועם אימהות שנתנו מקום לתסכול ולעצב, וגם לדמעות. הגישה השנייה נראית לי בריאה יותר. צריך לאפשר לילדה, וגם לעצמנו, לחוות את האכזבה ולא לטשטש אותה.

"חסכנו אלפי שקלים על בת מצווש" – כמו בתחום החתונות, גם כאן נראה שהקורונה הכריחה את כולנו לעבור למצב של "והצנע לכת", והיינו שמחים שזה ימשיך כך. אומרים שבחתונה הראשונה, של אדם וחווה, לא היו אורחים, ולכן הקדוש ברוך הוא הגיע לשם לשמח אותם באופן אישי. זה נכון גם לאירועי הקורונה: יש פחות אנשים מבחינה פיזית, אבל אפשר ממש להרגיש יותר קדושה ושכינה מבחינה רוחנית.

לא נעים לומר, אבל הורים רבים שחררו אנחת רווחה קטנה, על אירוע הנצנצים היקר מדיי שנחסך מהם. רבים עשו אירוע קטן ואמיתי, בחוג המשפחה והחברים הקרובים, והם מרגישים שהחוויה הייתה משמעותית הרבה יותר. אף צ'ק לא היה קונה את מה שהרוויחו. זו הזדמנות לפתוח לדיון את השאלה על אופי בת המצווה, לא רק בימי קורונה: מאיפה הגיע הסטנדרט של יציאה מלימוזינה, זמרים יקרים שמוזמנים להופיע, ילדה שקופצת מעוגה? העניין הוא לא רק הכסף, אלא הנראות והמסר.

"כשהכול מתבטל, העיקר הוא המצווה" – כשמבטלים את כל המסביב, כשיש פחות מתנות ומוזמנים ושואו, אפשר להתמקד בעיקר. לא קוראים לזה בת-מתנה או בת-חגיגה, אלא בת מצווה. זה מה שמקבלים בגיל 12, קשר מיוחד למורשת המשותפת שלנו. לא סתם זה נקרא "בת מצווה" או "בן מצווה". את כל הקשרים האחרים בעולם אפשר לנתק. עובד יכול להתפטר, חייל יכול להשתחרר, וגם קשר של נישואים אפשר להפסיק. יחסים בין הורים לילדים אי אפשר למחוק, לא משנה מה נעשה. אנחנו מקווים שכך יהיה הקשר של הילדה לזהות ולמסורת – שתמיד תרגיש כמו בת, בקשר נצחי וחזק שאי אפשר לבטל.

"זה בעצם שיעור ראשון בהתבגרות" – הרי מה משתנה, בפועל, בתאריך המיוחד הזה? זה לא עוד יום ביומן, יש פה מהפך. מעבר מילדים למבוגרים, מחקיינים (שעד היום עשו מה שאמרו להם) – לבוחרים (שמעכשיו מנהיגים ומנווטים את מסע חייהם). וזו הרי תמצית החיים הבוגרים: לדעת להתמודד עם אכזבות, לא להישבר ולהפיק מהן את המיטב.

אז יש פה השנה דור שלם של ילדים שכבר בתוך החגיגה עצמה, נתקלים בהתמודדות לא פשוטה, לראשונה בחייהם. וזו אולי המתנה הכי גדולה לבת המצווה – ללמוד לקום וליפול. יום אחד ילדות בת המצווה של הקורונה, הנערות של 2020, יספרו לנינים שלהן בחיוך על החוויה הזו.

מזל טוב!

סדנת בת המצווה של סיון רהב-מאיר תיפתח ביום שני הקרוב: להרשמה לחצו כאן