פסיקה היסטורית בארה"ב: אסור לפטר עובד על רקע היותו להט"ב

בית המשפט העליון בארה"ב קבע כי מעסיקים המפטרים עובד בגין היותו חד מיני מפרים את חוקי זכויות האזרח במדינה.

תגיות: ארה"ב להט"ב
ניסן צור - ערוץ 7 , כ"ג בסיון תש"פ

להט"ב
להט"ב
צילום: ISTOCK

ברוב של 6 תומכים מול 3 מתנגדים קבעו שופטי בית המשפט העליון בארה"ב כי מעסיקים לא יוכלו לפטר עובד לאחר שגילו כי הוא חד מיני ומשתייך לקהילת הלהט"ב.

על פי הפסיקה, מעסיקים שמפטרים עובדים בגין היותם חד מיניים או טרנסג'נדרים מפרים את חוקי זכויות האזרח במדינה.

השופטים קבעו כי חוק זכויות האזרח שנחקק בשנת 1964 וקובע כי "אסור למעסיקים להפלות עובדים על בסיס מין כמו גם מין, גזע, צבע, מוצא לאומי ודת" מתייחס גם לחברי קהילת הלהט"ב, למרות שבחוק לא צויין הנושא באופן ספציפי. ההחלטה של השופטים נחשבת כהפתעה מאחר ובית המשפט העליון בארה"ב הפך בשנים האחרונות לשמרני יותר.

"מעסיק שמפטר אדם על היותו הומוסקסואל או טרנסג'נדר מפטר את אותו אדם בגלל תכונות או מעשים שלגביהם הוא לא היה מטיל ספק אצל בני מין אחר", כתב השופט ניל גורוש, שמונה לבית המשפט על ידי הנשיא דונלד טראמפ.

הוא דחה את הרעיון כי כותבי החוק משנת 1964 לא התכוונו למשמעות כה רחבה שיכלול בתוכו גם את חברי קהילת הלהט"ב. "גבולות דמיונם של המנסחים אינם מספקים שום סיבה להתעלם מדרישות החוק".

התביעה לבית המשפט העליון לדון בפירוש החוק משנת 1964 הגיעה לאחר ששלושה תובעים, שאחד מהם כבר הלך לעולמו בתאונה טרגית, עתרו לבית המשפט בטענה כי פוטרו מעבודתם לאחר שנודע למעסיקם כי הם חד מיניים.

דונלד זארדה, מדריך צניחה חופשית מניו יורק שנפטר בתאונת צניחה חופשית בשנת 2014, סיפר לפני מותו כי פוטר לאחר שהתבדח עם לקוחה שצנחה יחד איתו כי אינה צריכה לדאוג בעקבות המגע הפיזי ההדוק מכיוון שהוא היה "מאה אחוזים גיי".

החברה בה עבד זארדה טענה שהוא פוטר מכיוון ששיתף מידע אישי עם לקוח, לא בגלל שהוא היה חד מיני, אלא שבית משפט בניו יורק פסק לטובתו של מר זרדה והחברה החליטה לערער על הפסיקה לבית המשפט העליון.

במקרה השני, ג'רלד בוסטוק, לשעבר מתאם שירותי רווחת ילדים מג'ורג'יה, איבד את מקום עבודתו לאחר שהצטרף לליגת כדורסל פנאי של קהילת הלהט"ב ובכך חשף בפומבי את נטייתו המינית.

מעסיקיו, ראשי מחוז קלייטון, אמרו כי פיטוריו היו תוצאה של "התנהלות בלתי הולמת של עובד מחוז". בית המשפט הפדרלי באטלנטה פסק נגד תביעתו של בוסטוק לאפליה וקבע כי פיטוריו היו חוקיים.

במקרה השלישי טענה איימי סטפנס, עובדת בית לוויות במישיגן, כי פוטרה בגלל שחשפה את עצמה כטרנסג'נדר. היא עבדה תחילה במשך שש שנים כגבר בשם אנתוני סטפנס, כפי שנולדה, אך לאחר מכן הודיעה כי "תחזור כאני האמיתי שלה ובבגדים האמיתיים שלה". לאחר שחזרה בדמות אישה ובבגדי אישה לעבודתה, היא פוטרה.