החקירות הסמויות לבחינת יהדותם של העולים מברית המועצות

תחקיר כאן חדשות: בשנים האחרונות מתעכב רישומם של יותר מ-2,000 ילדים ש"נולדו בישראל להורים עולים חדשים" - בשל בדיקות משרד הפנים.

ערוץ 7 , כ"ד בסיון תש"פ

שנים רבות אחרי העלייה הגדולה, אלפים עדיין נאבקים על זהותם. ובמדינת היהודים, המאבק אינו מול אנטישמיות או כוחות חיצוניים, אלא מול פקיד הרישום במשרד הפנים.

בשנים האחרונות, כך נחשף בכאן 11, מרשם האוכלוסין פותח מחדש תיקי יהדות של אלפי משפחות ישראליות – כמעט כולן של יוצאי ברית המועצות לשעבר.

יהדותם של בני המשפחות הללו כבר הוכרה עם קליטתם בארץ, אבל, בחלוף שנים, הם נדרשים להוכיח אותה מחדש. אם לא יספקו הוכחות, הספק ילווה אותן, ובעיקר את ילדיהן.

בשנים האחרונות נולדו בישראל יותר מ-2,000 תינוקות שרישומם כיהודים התעכב או נמנע, וזאת אף על פי שאימותיהם מוכרות כיהודיות. בכמה מתעודות הלידה שהונפקו נכתב, בסעיף הלאום, "בבדיקה", באחרות הודפסו סימונים מוסכמים המעידים כי הילד "חסר דת".

מהנהלת בתי הדין הרבניים נמסר: "מחמת חיסיון איננו יכולים להתייחס לגופו של תיק. נציין כי לדאבוננו ישנה תופעה נרחבת שבה מתגלים מסמכים מזוייפים, שנבדקו על ידי המעבדות לזיהוי פלילי של משטרת ישראל, ונמצאו מזויפים ללא ספק. מערכת בתי הדין עושה את עבודתה נאמנה ומסרבת לעצום עיניים מול אישורי יהדות מזוייפים, שבעת הגשתם הוליכו שולל ורימו את המדינה ורשויות החוק.

"בניגוד לנטען, מערכת בתי הדין אינה יוזמת בירור יהדות, אלא מבצעת זאת בעקבות פניות המבקשים בלבד. 97% מבקשות בירור היהדות מאושרות במהירות וללא בעיה. בג"ץ דחה את עתירת ארגון עתים בעניין בדיקות ה-DNA לאחר בדיקת הטענות".