ארגון העיתונאים נגד הורדת קלמן וסג''ל: "חשש למחטף"

ארגון העיתונאים פנה למנכ"ל "כאן'' בעקבות הורדת תכניתם של אראל סג"ל וקלמן ליבסקינד, "דורשים שלא לעשות כל שינוי בטרם קבלת הבהרות"

ערוץ 7 , כ"ד בסיון תש"פ

ארגון העיתונאים נגד הורדת קלמן וסג''ל: "חשש למחטף"-ערוץ 7
קלמן וסג"ל
כאן חדשות, כאן 11

יו"ר ארגון העיתונאים יאיר טרצ'יצקי פנה הבוקר (שלישי) למנכ"ל תאגיד השידור ''כאן'', אלדד קובלנץ, בעקבות הורדת תכניתם של אראל סג"ל וקלמן ליבסקינד המשודרת מדי ערב בכאן 11.

"הופתענו לשמוע אתמול בשעת ערב מאוחרת כי הנהלת התאגיד החליטה באופן מפתיע על הורדת תכניתם של אראל סג"ל וקלמן ליבסקינד מלוח השידורים של כאן 11", כתב טרצ'יצקי.

לדבריו, עיתוי ההודעה על הורדת התכנית ושינוי לוח השידורים, מספר שעות לאחר שהתפרסמה הודעה על מינוי הרכב חדש של מועצת התאגיד, מעלה את החשש שמדובר בהחלטה שנעשתה במכוון במחטף בתקופת "בין המועצות" ובזמן שהנהלת התאגיד פועלת ללא פיקוח אפקטיבי.

''ראוי שתאגיד השידור הציבורי יתנהל בסטנדרטים גבוהים ביותר של שקיפות וקבלת החלטת תקינה ומסודרת והחלטות משמעותיות על שינויים בלוח השידורים לא יתקבלו כלאחר יד וללא מתן הסברים בנוגע לסיבת השינוי. הציפייה לשקיפות ולמתן הסברים בנוגע לסיבות ההחלטה מתחדדת על רקע העובדה שמדובר בתכנית אקטואליה עיתונאית''.

טרצ'יצקי כתב למנכ''ל התאגיד: ''אנו מבקשים הבהרות בנוגע לסיבות להורדת התכנית ובנוגע לשאלות הסמכות שעולות מעיתוי קבלת ההחלטה, ודורשים שלא ייעשה כל שינוי כאמור בטרם יינתנו הסברים מספקים לשאלות אלה".

ביקורת חריפה נמתחה ברשתות החברתיות נגד החלטת מנכ״ל ״כאן״ אלדד קובלנץ להוריד מהאוויר את התוכנית ״קלמן וסג״ל״.

התוכנית משודרת בכאן 11 החל מינואר 2019, בכל ערב ב-19:00 למשך 50 דקות לפני המהדורה המרכזית. התוכנית תרד מהמסך ב-19 ביולי ובמקומה תהיה תוכנית אקטואליה בהובלת גאולה אבן.

עורך העיתון מקור ראשון חגי סגל הגיב: ״הורדת התוכנית ״קלמן סג״ל״ היא מעשה עז מצח של הנהלת תאגיד השידור אשר בעת האחרונה חותרת במרץ לשחזר את עידן ההטיה האנטי דמוקרטי ברדיו הישן ובטלוויזיה של פעם. כל הבטחות האיזון עלו בעשן, והשידור הפך לצפצוף ארוך על רוב המאזינים״.

שר התקשורת יועז הנדל צייץ בטוויטר ״צר לי שתוכניתם של קלמן וסגל יורדת. איני מתערב בלוח השידורים אבל לתאגיד יש מחויבות ואחריות ציבורית להשמיע כמה שיותר קולות מגוונים ואני מצפה שיפעל לאור עקרון זה״.

יו״ר מפלגת ימינה נפתלי בנט תקף את הנהלת התאגיד. ״תזכורת לאנשי ימין שמקבלים בעתיד תוכנית בתאגיד: תתנהגו יפה ותשתדלו לא להרגיז יותר מדי את זהבה גלאון. ‏זה יעלה לכם במשרה. ‏קלמן ואראל מהמשובחים שיש.
‏שגיאה קשה״, אמר בנט.

״תמיד שואלים אותי מה יש לי נגד התאגיד ומדוע לדעתי צריך לסגור אותו לאלתר״, סיפר שר הסייבר דודי אמסלם. ״‏ההחלטה האומללה של קובלנץ להוריד מהמסך את התוכנית המצוינת של ארא״ל סגל וקלמן ליבסקינד, שממשיכה את הנוהל הקבוע להעלים את כל קולות הימין מהתאגיד -
‏מדברת בעד עצמה. ‏יש גבול לכל תעלול״.