טופז שליסל
טופז שליסלצילום: מעוז אסתר

רוצים לסייע למשפחות? לחצו כאן

חמש משפחות פונו אתמול (שני) ממאחז מעוז אסתר הסמוך לכוכב השחר ובתיהן נהרסו על ידי כוחות הביטחון לאחר שנבנו בניגוד לחוק.

כעת נחשפות המשפחות ומשתפות בתחושות הקשות לנוכח ההרס, לצד האמונה והנחישות לחזור למקום, לבנות ולהפריח אותו מחדש.

"הגעתי להר. הכל היה כבר מלא מג"ב. הסתכלתי על הבית שלנו, האחרון שנותר הודות לנער מתבצר. התפללתי לנס. אבל בסוף הצליחו להוציא את הנער. הטרקטור הניף את הכף המאיימת, ובשנייה אחת, ימים של עבודה, מאמצים ואמונה – נהרסו", סיפרה שמחה סביר, שביתה שלה ושל בעלה עמיחי נהרס במאחז הסמוך לכוכב השחר. "לא נשאר כלום. הם באו בחדוות הרס כזאת מזעזעת, החריבו כל מה שיכלו".

ידידיה שליסל, תושב נוסף במאחז שנהרס מספר גם הוא על התחושות לנוכח ההרס: "אנחנו גרים פה כשנה וחצי, מאז החתונה. לפני שבועיים נולדה לנו בת, אשתי אפילו עוד לא הספיקה להתאושש מהלידה. לפנות בוקר הם הגיעו והרסו הכל".

"אני בניתי את הבית הזה בשתי ידיים", מוסיף ידידיה. "התחושה כרגע היא צער עצום על המציאות הזו. אנחנו באנו לכאן כדי להוסיף אור וטוב. באנו להפריח את השממה, הגענו למקום שנראה כמו מדבר אחרי שנים שבדואים החריבו את האזור. ואנחנו לא מתכוונים לוותר. בע"ה עוד נהפוך את המקום הזה לירוק".

זוג נוסף שמתגורר במעוז אסתר הם אפרים-יוסף וירושלים גוזלן. ירושלים ואפרים נישאו לפני כשבועיים בלבד, ורכושם ניזוק עקב ההרס. "בנינו את הבית בעצמנו", מספרת ירושלים, "מהרגע שהכוחות הגיעו להודיע לנו על הפינוי ועד שזה נעשה עברו שתי דקות. לקחנו איתנו רק דברים יקרי ערך כמו כסף ותכשיטים. ההרס והפינוי נעשו באלימות, ואחרי שגררו אותנו מהבית פשוט השליכו את הכל לערימה בחוץ. ארונות נשברו, כלי המטבח נשברו גם הם".

"אבסורד לראות איך מתנכלים להתיישבות היהודית, לא משנה כמה בניה בלתי-חוקית ערבית יש באזור", ממשיכה ירושלים. "אבל אנחנו נלחמים על יישוב הארץ שלנו, וטרודים עכשיו בהקמת היישוב החדש. גם פה יהיה בע"ה יישוב למופת".

לפני 7 חודשים הגיעו להתגורר במקום בני הזוג אסרף, י. אסרף מספרת על תחושות הבגידה: "במקום לעזור לנו ליישב את הארץ ולהילחם בהשתלטות הערבית על האדמות, המדינה בוגדת בנו ומשקיעה את כל כוחותיה בכדי לפנות אותנו, וגם בצורה מזעזעת. הם הרסו כל חלק וחלק בגבעה עד היסוד".

אלישע ונעה ירד
אלישע ונעה ירדצילום: מעוז אסתר

אלישע ונועה ירד, בתחילת שנות העשרים לחייהם מתגוררים גם הם בגבעה כשנה וחצי, מאז חתונתם. אלישע עובד בבניה ונועה עובדת ביישוב כוכב השחר הסמוך. "בנינו כאן את ביתנו מתוך מטרה להרחיב את ההתיישבות ביו"ש ולחזק את האחיזה בארץ", הם מספרים.

אלישע תיאר את ההרס שביצעו כוחות הביטחון וסיפר שבארבע לפנות בוקר דפקו הכוחות על דלתם והשליכו את החפצים החוצה. "הוציאו אותנו מהבית בכוח וזרקו את כל החפצים החוצה. הכף של השופל היתה על המיטות, על הארון. מחקו לנו את הבית. גיבורים שיודעים לגרש יהודים, כשמסביב עשרות מאהלים בדואים לא חוקיים".

אתמול בשעות הצהרים כבר החלו המשפחות בהכנות לבניה המחודשת והן מבטיחות כי כל הבתים יבנו מחדש בקרוב, וכי בעתיד נראה במקום עשרות משפחות ושכונות בנויות לתפארת.

ההרס במעוז אסתר: "כל המתנות מהחתונה, הכל בחוץ בערמות"חוננו