פתיחת התוכנית
פתיחת התוכניתצילום: הודיות

כפר הנוער הדתי הודיות פתח תוכנית גיור חדשה, ראשונה מסוגה, לחניכי הכפר שאינם יהודים ועלו לישראל מכוח חוק השבות.

במהלך התוכנית ילמדו החניכים את ההלכות הנצרכות יחד עם תלמידי ישיבת ההסדר ותלמידות מדרשת זהות מבית שאן, וכן יעברו תהליך חוויתי כדי לחבב עליהם את היהדות.

התוכנית נולדה לאור העובדה שבשנים האחרונות מגיעים לכפר הנוער גם חניכים, עולים חדשים, שרחוקים מאוד מיהדות. מתוך ההבנה שחשוב שתהיה תוכנית גיור לאותם התלמידים, ליקטו בהנהלת הכפר קבוצה רב גילאית של חניכים מכיתות ז'-י"א ויצרו עבורם מעטפת שלמה שתלווה לאורך כל הליך הגיור.

הדגש בתוכנית הוא לא רק על התוצאה אלא בעיקר על הדרך אליה. "חשוב לנו מאוד לא לעסוק רק בפן ההלכתי, אלא לעסוק גם בצד הערכי", מסבירים בכפר הנוער. "זה יהיה הישג עצום עבורנו אם כל התלמידים יתגיירו בסוף התהליך, אבל גם אם יהיו חניכים שיבחרו שלא להשלים את הגיור, לפחות שהם יצאו עם הערכים של היהדות ויבינו מדוע אנחנו כאן".

דגש נוסף עליו מקפידים בתוכנית הוא לעשות את הדברים מתוך חוויה נעימה. לשם כך את היום הראשון של התוכנית פתחו החניכים בסיור בבית הכנסת בכורזים ושם הם ערכו משחק ניווט ופעילות חברתית. למקום הגיעו גם האנשים שהבינו את הצורך בתוכנית ומלווים אותה באופן צמוד, ובהם: ראש מערך הגיור הרב משה ולר, אפני אלון מנכ"ל מערך הגיור, מפקח העלייה והתיישבות במשרד החינוך הרב ידידיה וולף, וראש ישיבת ההסדר בבית שאן הרב שלמה שושן.

החניכים ילמדו במשך שנתיים את החומר הנצרך כאשר הם מלווים על ידי צוות כפר הנוער וכן על ידי תלמידי ישיבת ההסדר בבית שאן ומדרשת זהות. לאחר מבחני הגיור ימשיכו בתוכנית ללוות את המתגיירים עוד שנה נוספת ולעזור להם בקשיים שבהם הם עלולים להיתקל. כמו כן, השבוע מתוכנן גם טיול גדול של החניכים ביחד עם תלמידי הישיבה והמדרשה ובהמשך הדרך יערך גם סמינריון משותף.

הרב שלמה שושן ראש ישיבת ההסדר בבית שאן מספר "פנו אלינו מכפר הנוער להיות שותפים לתוכנית הנפלאה הזאת ונענינו בשמחה כחלק מהאתגרים שהישיבה לוקחת בהם חלק. הישיבה באה להעניק לחניכים מעטפת דתית וחברתית בשביל לעזור להם בכל התהליך של הגיור לצד והלימודים. מדובר בתוכנית חשובה מאוד ואין לי ספק שהחיבור בין חניכי הכפר לבין תלמידי הישיבה יוביל אותם למקומות טובים".

מנכ"ל כפר הנוער הודיות אלי שטיין אומר: "בשנים האחרונות מגיעים אלינו לא מעט עולים חדשים שחלקם לא מוגדרים כיהודים על פי ההלכה. מכיוון שמדובר בכפר נוער דתי החלטנו לצאת לתוכנית על מנת לאפשר לאותם החניכים אם הם רוצים בכך להתחבר ליהדות בתוכנית שנבנתה מתוך הקפדה הלכתית מצד אחד, אבל גם יוצרת חוויה נעימה מהתהליך".

"אנחנו נרגשים מאוד מפתיחת התוכנית המיוחדת הזאת, ואנחנו רואים גם את ההתרגשות של החניכים. מדובר בערך לאומי שנמצא בחשיבות עליונה ולכן אנחנו הולכים על התוכנית בכל הכוח. כל הצוות של הכפר מגויס למען הצלחת התוכנית וברור לנו בעז"ה שזה יצליח'', הוסיף שטיין.