הערבים גילו את הכוח האלקטורלי שלהם

ח"כ אייכלר הסביר מדוע הוא מבקש להוריד את אחוז החסימה, מה היתה מטרתו של אביגדור ליברמן בהעלאתו ומי ירוויח אם הצעת החוק תעבור

בן שאול , כ"ד בסיון תש"פ

הערבים גילו את הכוח האלקטורלי שלהם-ערוץ 7
ישראל אייכלר
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

ח"כ ישראל אייכלר התייחס היום (ג') להצעת החוק שהגיש להורדת אחוז החסימה ואמר כי מטרתה לתת לקבוצות, מגזרים ואוכלוסיות קטנות ייצוג בכנסת.

"צריך כיום לפחות ארבעה מנדטים כדי להיכנס לכנסת וזה גרם לשריפת מאות אלפי קולות דווקא מהימין. אני מציע להוריד את זה לאחוז וחצי שזה בערך שני מנדטים", אמר אייכלר בראיון לרדיו 'קול חי'.

אייכלר הסביר כי כך היה במשך שנים מאז קום המדינה ו"הסתדרו עם זה מצוין", כלשונו. "50 שנה המדינה חיה עם אחוז אחד, היה מספיק אפילו פחות מאחד בשביל להיכנס, בן גוריון ידע להכיל את כל המפלגות הקטנות שרצו ולא רק להכיל, הם אפילו שירתו אותו כי כך הוא יכול להרכיב ממשלות".

אייכלר הוסיף: "אותו דבר בגין, כשהיו לו 48 מנדטים, בלעדי המפלגות הקטנות לא יכול היה להרכיב ממשלה". אייכלר מסכם את הדוגמאות שהביא ואומר "לא רק שזה לא הפריע להם אלא נתן להם גמישות פוליטית וגרם למדינה לא להתעלם מקבוצות ואוכלוסיות קטנות שלא צריך לדכא אותם".

לטענתו, העלאת אחוז החסימה נועדה לחסום את החרדים. "המזימה של העלאת אחוז החסימה היא בראש ובראשונה נגד הציבור החרדי. הגיע ליברמן ועשה מהפך, הוא אמר בוא נעשה אחוז גבוה כדי למחוק את המפלגות הערביות והחרדים".

בדבריו הוסיף ותיאר מנקודת מבטו את מה שקרה מאז ההעלאה של אחוז החסימה. "היה פה מהפך, הערבים גילו את הכוח האלקטורלי שלהם, במשך שנים כשהם היו ארבעה מפלגות אז היו 50 או ארבעים אחוזי הצבעה או פחות במגזר הערבי. היום ליברמן יצר להם מפלגת לאום של 15 מנדטים והם עוד יהיו 18".

"במצב שנוצר אנחנו תקועים כבר שנתיים בלי תקציב, בלי שיוויון והכל בגלל הגושים הגדולים, בדיוק הפוך ממה שטענו – שהמפלגות הקטנות גורמות לאי יציבות שלטונית".

אייכלר סירב להתייחס לשאלה האם בעקבות הורדתו האפשרית של אחוז החסימה, חסידות בעלז תנסה לרוץ לבדה. "כעיקרון, אני לא מדבר על דברים פנים מפלגתיים ברדיו, זה חילול השם, אמר. עם זאת הבהיר כי הוא תומך בקיום מפקד ביהדות התורה בכדי לעמוד היטב על יחסי הכוחות.