"צינור הגז התת ימי הארוך בעולם"

ראש הממשלה נתניהו וראש ממשלת יוון מסרו הצהרות משותפות בפתח הישיבה המשותפת של שתי הממשלות.

ערוץ 7 , כ"ד בסיון תש"פ

"צינור הגז התת ימי הארוך בעולם"-ערוץ 7
מיצוטקיס ונתניהו
צילום: חיים צח, לע''מ

המפגש הבין-ממשלתי הרביעי (G2G) ישראל-יוון, בראשות ראש הממשלה בנימין נתניהו וראש ממשלת יוון קיריאקוס מיצוטקיס, התקיים היום בירושלים.

במסגרת המפגש, חתמו שרי המדינות על מזכרי הבנות בתחום הסייבר, החקלאות, האנרגיה והתיירות וראשי הממשלות מסרו הצהרות משותפות לתקשורת.

ראש הממשלה נתניהו הכריז על ה-1 באוגוסט כתאריך היעד לפתיחת השמיים ליוון וקפריסין, בהתאם לנתוני התחלואה.

ראש הממשלה נתניהו קיים מוקדם יותר היום פגישה בילטרלית מצומצמת ומורחבת עם ראש ממשלת יוון קיריאקוס מיצוטקיס, במסגרת המפגש הבין-ממשלתי.

המנהיגים דנו באיום הגרעין האיראני, בהתפתחויות האחרונות באזור, על התבססות הצבאית של איראן בסוריה וסוגיות ביטחוניות נוספות.

כמו כן, דנו השניים בהידוק הקשרים האסטרטגיים בין המדינות בהם הקשרים בין הצבאות ובתחומי המודיעין, וכן בחיזוק שיתופי הפעולה בין המדינות במגוון תחומים, בין היתר בתעשיות הביטחוניות, תיירות, אנרגיה, סייבר, חקלאות, ערים חכמות, טכנולוגיות מים ועוד. המנהיגים שוחחו על קידום פתיחת התיירות בין המדינות באופן בטוח בצל הקורונה.


ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בהצהרה המשותפת עם ראש ממשלת יוון, "הקשרים הללו בין יוון לישראל הם טבעיים מאוד. ראשית, כיוון שיש קירבה עתיקת יומין בינינו - ירושלים ואתונה, אתונה וירושלים הן היסודות של הציוויליזציה המערבית, ואנו נושאים יחד בגאון את המורשת הזו".

"ההזדמנויות רחבות. הן כוללות משאבים פיזיים ותוצרי מחשבה. המשאב הפיזי הברור מאליו הוא הגז. יש לנו ממצאי גז משמעותיים ליד החוף. גם לקפריסין. והפרויקט החשוב ביותר שלנו, שדנו בו באריכות ונמשיך לדון בו, הוא הנחת צינור הגז ״EastMed” שיחבר בין שדות הגז של ישראל וקפריסין - דרך קפריסין ליוון ואירופה. זה יהיה צינור הגז התת ימי הארוך בעולם. אנחנו מחויבים לזה. דנו בדרכים לקדם את זה", ציין נתניהו.

"בתחום תוצרי המוח, דיברנו על הפוטנציאל הרחב ששיתוף הפעולה בינינו יכול לעשות כדי להגביר את יכולת החדשנות בתעשיות ההייטק בשתי המדינות שלנו. ליוון יש שפע של מהנדסים וחוקרים מוכשרים ביותר וישראל גם נמצאת במקום הזה. תעשיות ההייטק שלנו רוצות להרחיב את היכולות שלהן ואין מקום טוב יותר לעשות זאת מיוון. זה קורה כבר בקפריסין. אנחנו חושבים שעם הרפורמות שאתה מביא ליוון, ראש הממשלה, והעובדה שהשווקים מבחינים בכך, כולם מבחינים בכך, אני יכול להבטיח לך שגם ישראל מבחינה בכך. תעשיית ההייטק הישראלית להוטה לשמוע על החזון שלך לעתיד. לכן, אתה יודע שיש לך את ברכתנו וגם את האמון שלנו בכיוון שאתה מצעיד את יוון מבחינה כלכלית וגם בשיתוף פעולה בינינו בתחום זה. זה ישרת את הכלכלות ואת העמים שלנו", הוסיף ראש הממשלה.

לדבריו, "יש תחומים נוספים כמובן של שיתוף פעולה כמו חקלאות ימית, שלדעתי זו הדרך להאכיל בחלבונים את אוכלוסיית העולם בעתיד, ויש לנו תחומים רבים של שיתוף פעולה פוטנציאלי, אבל התחום שאדבר עליו הוא פשוט – תיירות. היה לנו מספר מדהים של 1.2 מיליון תיירים ישראלים ביוון בשנה שעברה. כשפגשתי לראשונה את אחד מקודמיך בתפקיד, המספר היה סביב ה-50 אלף לדעתי. הבטחתי לו שזה יעלה ל–400 אלף. מאז זה שולש. זה ביטוי לאהדה והערכה הגבוהה שיש לישראלים כלפי יוון. כמובן שהייתה לנו בעיה. ציפינו שנוכל להגדיל את המספר הזה בקלות אבל הקורונה עומדת בדרכנו. אנו בוחנים כעת את האפשרות לשים למטרה את פתיחת התיירות. במקרה זה, יוון וקפריסין יהיו נקודות היעד הראשונות. נרצה לקבוע את ה-1 באוגוסט כתאריך יעד. זה תלוי במה שקורה מבחינת המספרים של המגפה, במידה שנצליח לשמור את זה תחת שליטה. אבל אם נהיה מרוצים מהמספרים, נרצה לכוון ל-1 באוגוסט כתאריך לפתיחת השמים.״

"אנחנו מדברים פה על תאריך יעד של הראשון באוגוסט לפתיחת השמיים, ליעדים קודם כל של יוון וקפריסין. זה תלוי במה יקרה עם מגפת הקורונה. אבל אם נתוני התחלואה יאפשרו זאת, זהו תאריך היעד לפתיחת השמים. זו בשורה חשובה מאוד לישראל, אני גם מאמין ליוון. יש לנו דברים רבים שאנו שוקלים לעשות אבל אני חושב שהעובדה שאתה נמצא כאן עם שריך, ועם שרי ממשלת ישראל, ואנו מדברים על תחומים שונים לשיתוף פעולה, אומר לנו שליוון וישראל יש עבר אדיר אבל עתיד אף גדול יותר יחד. ברוך הבא, ידידי", חתם נתניהו