"קנאביס יגדל כאן דור שלא ידע להתמודד"

ד"ר יניב אפרתי מזהיר מפני השאיפה של ממשלת האחדות לקדם חקיקה שתסדיר את הלגליזציה ומזהיר שיהיה קשה מאוד לייצר הגבלות חוקיות.

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ד בסיון תש"פ

קנאביס
קנאביס
צילום: ISTOCK

ועדת השרים לחקיקה דחתה אמנם את בכמה שבועות העיסוק בחקיקה שתסדיר לגליזציה של קנאביס, אבל נראה שבליכוד ובכחול לבן נחושים לאשרה.

ד"ר יניב אפרתי, מומחה להתמכרויות מהחוג לקידום נוער במכללת אורות ישראל, מודאג מהתגייסות ממשלת האחדות לנושא.

"בשנים האחרונות אנחנו רואים מהלכים חזקים בעד הלגליזציה גם ברחבי העולם וגם בארץ. דעות מנוגדות למהלך כזה מושתקות בכל מיני פורומים ויש רוח גבית חזקה לכיוון הזה", אומר ד"ר אפרתי לערוץ 7.

הוא מסמן קווים לדמותו של 'דור הלגליזציה' בישראל, במידה והחקיקה תאושר.

"אני מאוד חושש. המתבגרים, כדוגמה, צריכים לדעת להתמודד עם כאב, תסכול, דחייה וכישלון. במצב כזה נגדל דור שבכל פעם שיש כאב או קושי הוא יברח לגראס ולמרחבים התמכרותיים אחרים. זה דור שלא יעבור דרך כאב או התמודדות וזה ברמה הערכית מאוד בעייתי. יש מדינות שזה קורה בהן וגראס הוא בעייתי במיוחד כי מטרתו להגיע ולייצר מרחב אחר. אנחנו חיים בעולם מאוד הישגי וזה נראה שאך טבעי שהגראס הוא חלק מהחיים – כגורם מרגיע ומאפשר קצב אחר. אם לא נעבור דרך הכאב, ההתמודדיות, נגדל דור שהיכולת הרגשית וההתפתחותית שלו נמוכה יותר", מסביר אפרתי.

הוא מציין שהתייחסות לבני נוער היא אפילו מורכבת יותר. "על פי עולם הרפואה בני נוער הם עד גיל 24 לערך ועישון קנאביס גורם בגיל הזה, על פי מחקרים, לפגיעות קוגניטיביות משמעותיות ומשליך על הלימודים וההישגים".

לשאלה אם אכן מתבצעת לגליזיציה, איך צריך להגביל בחוק את השימוש עונה ד"ר אפרתי שזה יהיה קשה מאוד.

"יש מקומות בעולם שעשו לגליזציה וראינו שם עלייה של פי 4 באישפוזים פסיכיאטריים אצל מתבגרים. אם חוק כזה באיזה אופן יעבור חייבים לשמור על בני הנוער. אני חושש מאוד שזה יהיה כמעט בלתי אפשרי, כי אלכוהול לדוגמה אסור עד גיל 18 ואנחנו רואים אותו נפוץ בקרב ילדים".