גל שני של קורונה?
יש עלייה בחולים, לא להיכנס לפאניקה

ד"ר ענת אנגל, מנכ"לית בית החולים וולפסון, על העלייה בתחלואה: "יש להסביר לציבור את חשיבות ההישמעות להוראות".

103FM , כ"ה בסיון תש"פ

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: איסטוק

ד"ר ענת אנגל, מנכ"לית בית החולים וולפסון שוחחה היום (רביעי) עם גולן יוכפז וענת דוידוב ב-103fm על מה שמסתמן כגל שני של התפרצות נגיף הקורונה, והתייחסה לפתיחת המשק שנתפסה כגורם המשמעותי ביותר לעליה במספר חולי הקורונה המאומתים, והסבירה מדוע אין צורך לחשוש.

ד"ר אנגל סיפרה כי לאחר הטבה במספר חולי הקורונה בבית החולים וולפסון בשבועות האחרונים, "הבוקר יש לנו עשרה חולים מאומתים מתוכם שלושה מונשמים. כבר היינו עם שני מונשמים כרוניים שכבר היו לקראת הפיכה לשליליים, פשוט חולים מאוד, קשישים שהתהליך יותר מורכב, במיוחד שצריכים להחלים ממצב קשה.

''שלושה הגיעו ברגל אלינו, המצב שלהם התדרדר והנשמנו אותם. אני רואה באמת עליה גם בכמות החולים המאומתים וגם בכמות החולים שהם יותר קשים, אחד גם עם מכונת לב ריאה, עד כדי כך המצב שלו חמור".

כמו כן, היא אמרה כי בתקופה האחרונה, "אנחנו רואים איזה שהוא שחרור יתר בציבור", והסבירה כי אחד הדברים המאתגרים ביותר ברפואה זה נושא המניעה, "להגיד לאנשים שבריאים לשמור על אורחות חיים בריאים כדי למנוע מחלה עתידית, הוא משהו לא פשוט, פסיכולוגית – 'לי זה לא יקרה'. אני חושבת שגם כאן אנחנו רואים את אותו האלמנט, לא רואים את הווירוס באוויר, מרגישים טוב, יכול להיות שחלק נושאים את הנגיף ולא יודעים. לכן, מאוד קשה מבחינת הציבור לעשות את התהליך הזה של מניעה שאנחנו מדברים עליו".

גולן יוכפז טען כי על רקע פתיחת מוסדות החינוך והמשק, היה ברור שתהיה עליה בכמות החולים, ותהה מדוע נדמה שכולם מופתעים כעת. ד"ר אנגל השיבה: "אנחנו לא מתפלאים, אני לא חושבת שאנחנו הגזמנו בחזרה לשגרה. אני לא חושבת שצריך להיכנס עכשיו לפאניקה. אני קוראת למצב הזה שגרה לצד הקורונה, וזה יהיה עוד כמה חודשים.

''ראינו את הפן הכלכלי של העצירה והמגבלות. כל עוד אין חיסון או תרופה שגורמת להחלמה, מניעה היא האלמנט החשוב - זה אומר לשמור על מסכות, 2 מטר, היגיינת ידיים. אלה הכללים, וזה פחות קורה. החוסן של האוכלוסייה והחברה שלנו זה לחזור לשגרה ולתפקד".

כמו כן, דווח לאחרונה כי נמצאה תרופה שמיטיבה בשליש את מספר המחלימים, מנכל"ית בית החולים וולפסון הסבירה שמדובר בסטרואידים וכי זו "תרופה שאנחנו משתמשים בה", אך הסבירה כי חלק מהמחלה זה "התגובה של הגוף אל המחלה, תגובה מאוד חזקה של מערכת החיסון וסטרואידים זו שאלה - האם להפחית את התגובה הזאת. זה פרסום טרי, חדש. צריך לראות את התוצאות ולפי זה להתייחס, לראות אם אנחנו באמת נותנים את הטיפול".