תכנית הריבונות
צפו: סרטון "לא מאה" של ישראל גנץ

בסרטון הסברה של מועצת בנימין פורס ראש המועצה ישראל גנץ את עמדתו בנוגע לתכנית המאה ומסביר מדוע חייבים להכניס בה שינויים קריטיים.

ערוץ 7 , כ"ה בסיון תש"פ

במסגרת המאמצים של ראשי המועצות ביהודה ושומרון להביא לשיפור תכנית המאה כדי שלא תכלול צעדים שיסכנו את ההתיישבות, פרסמה המועצה האזורית בנימין סרטון הסברה של ראש המועצה ישראל גנץ.

גנץ מצביע על מספר נקודות בתכנית המאה שמעלות כי יש סכנה לא מבוטלת מהסכמת ישראל לריבונות כפי שהיא מונחת כיום. הסרטון חוזר על המשפט "זה לא מאה!" ביחס לתכנית המאה.

הוא מסביר כי החלת ריבונות היא הזדמנות שיש לחתור אליה בכל הכוח אך חייבת להיעשות בצורה נכונה. "החלת ריבונות היא הזדמנות נדירה – קידמנו את היוזמה הזו בשנים האחרונות ובירכנו עליה בוושינגטון לצד ראש הממשלה. התכנית שניתנה שם היתה אכן תכנית ריבונות מבורכת, אך מאז דברים השתנו ומשהו לא טוב קרה. שם, הריבונות היתה יריית הפתיחה להעמקת הנוכחות שלנו ביו"ש, ועכשיו היא רחוקה משם מאד".

גנץ מפנה לתכנית המאה ומצטט ממנה: "חזון זה יוצר פתרון מציאותי של שתי מדינות". 159 פעמים מוזכרת "המדינה הפלסטינית" לעומת 7 פעמים המילה ריבונות" . לדבריו פניה של התכנית כפי שהיא מנוסחת כיום הם להקמת מדינה פלסטינית.

בסרטון מסביר גנץ כי המפה שעומדת בבסיס התכנית קורעת את יהודה ושומרון מאחיזה ישראלית. "אם תכנית הריבונות היתה מבוא להמשך אחיזתנו בשטח, המפה לא היתה גוזרת את יישובי שילה-עלי למשל מרצף ההתיישבות, ומנתקת אותם מירושלים ומאריאל בתכנית העתידית. היא היתה שומרת על היישובים שלנו ברצף אחיד מחובר לעורקי התנועה הראשיים. וכך, במקום ש30% ריבונות ישימו סוף לחלום הערבי להקמת מדינה פלסטינית, הם רק מהווים את נקודת הפתיחה למימושו".

נקודה נוספת שמטרידה את אנשי ההתיישבות נוגעת לגזרת ההקפאה. הם טוענים כי אם לא היתה מחלוקת על הצורך בהישארות היישובים הללו, ההקפאה לא היתה עולה על הדעת. הם מחדדים כי דוקא הפלסטינים לא מחוייבים לכל הקפאה בשטח על פי התכנית.

ישראל גנץ אומר כי אחרי שמדינת ישראל תקבל על עצמה את התכנית לכינון המדינה הפלסטינית גם אם בצורה משתמעת ומרומזת היא תתקשה מאד להתנגד להמשך התכנית גם אם הפלסטינים לא יעמדו בתנאים שהוצבו. לדבריו "זהו שיקוף מלא של מציאות אוסלו, כשכל ההתחייבויות הפלסטיניות קרסו, אבל ישראל ממשיכה לכבד. כי היא הרי הסכימה לעקרון".

לסיכום מפנה ראש מועצת בנימין את האחריות לראש הממשלה נתניהו ואומר כי הוא יכול להביא לשינויים החשובים כדי שתכנית הריבונות תכלול החלת ריבונות ולא מבוא להכרה במדינה פלסטינית. "הקונספט חייב להשתנות. המפה צריכה לעבור תיקון יסודי, ההקפאה צריכה לרדת מסדר היום וחייבים להיות ברורים – הסכמה לריבונות אינה הסכמה להקמה עתידית של מדינה פלסטינית", מסכם גנץ את סרטון ההסברה.