עסקים קטנים אחרי משבר
עסקים קטנים אחרי משברiStock

החיים בצל הקורונה מלאי לחץ, ציפייה לבאות והרבה חוסר ודאות לכולם, ובייחוד עבור העסקים שנאלצו לספוג מכה כלכלית בלתי פשוטה ולהתמודד בבת אחת עם אתגרים שונים כמו הוצאת עובדים לחל"ת, אי וודאות בנוגע למענקים מהמדינה ומחסור חמור בהזמנות מצד הלקוחות.

עסקים רבים בערים מרכזיות כמו פתח תקווה, רמת גן או תל אביב נאלצו לעבור ל-mode חיסכון, גם אם לא כולם יודעים לעשות זאת בדרך הטובה ביותר.

כדי לסייע לעסקים להתגבר על המצב ולעזור להם להשתקם, חשוב לעצור לרגע, להתייעץ עם אנשי המקצוע הנכונים, לקחת צעד אחד אחורה ולבחון פתרונות יצירתיים שאולי לא חשבתם עליהם. נביא כאן כמה נקודות משמעותיות למחשבה לצורך ניהול חכם של העסק במהלך הקורונה.

מתייעצים עם רואה חשבון

גם בימים כתיקונם, רואה החשבון הוא האדם הנכון לפנות אליו לצורך ניהול העסק. זהו איש המקצוע שיודע אילו מיסים צריך לשלם בעל העסק כדי להימנע מקנסות מיותרים, מתי יש צורך להגיש דו"חות חשבונאיים, ואילו הנחות מגיעות לעסק בראשית דרכו. במהלך הקורונה רואה החשבון מתעדכן לגבי ההנחות המגיעות לכל עסק, ודואג לעדכן את הלקוח.

כמו כן, מכיוון שרואה החשבון מכיר את העסק מקרוב ויודע מהן ההוצאות וההכנסות שלו, הוא יכול לייעץ לבעלים לגבי צמצום סעיף ההוצאות בהתאם למצב, וכך להגן על העסק מפני משבר. ולבסוף, באפשרותו של רואה חשבון טוב להשיג הנחות משמעותיות עבור העסק. לדוגמה, אם יש הלוואה שמשולמת דרך קבע, ניתן לבקש דחייה למועד מאוחר יותר. רואה החשבון יכול גם לברר עניינים משמעותיים המשפיעים על ההוצאות כמו: האם אפשר לדחות את התשלומים לרשויות המס או האם כדאי להגדיל את מסגרת האשראי.

אין סיבה להתפשר על פחות מרואה חשבון מקצועי, האדם שילווה אתכם בבטחה לאורך כל תקופת המשבר ויעזור לכם לצמצם את ההוצאות בחכמה. לחצו כאן וקבלו רשימה של משרדי רואה חשבון מומלצים בפתח תקווה.

מתאימים את תכנית הפעולה אל העסק

מטבע הדברים, בניית אסטרטגיית התנהלות בצל מגפה עולמית צריכה להיעשות בהתאם לסוג העסק. לדוגמה, אם מדובר בבית קפה או מסעדה, תקופת הקורונה היא הזדמנות טובה לקדם את המשלוחים. כך ניתן לצמצם את המשמרות ה"מתות" של המלצרים ולהביא במקומם יותר שליחים, במטרה להרחיב את פעילותם. למשל, אם מדובר במסעדה שנמצאת בעיר פתח תקווה, ניתן להרחיב את משלוחיה גם לערים השכנות כמו בני ברק או תל אביב.

כמו כן, אם מדובר בתחום המספק שירותים דיגיטליים, ניתן ליצור מוצרים דיגיטליים חדשים כמו קורסים, משחקי מחשב, תוכנות מיוחדות וכדומה.

אם מדובר במורה פרטי בתחומים מסוים, דוגמת שיעורים פרטיים בבתים של תלמידים, ניתן לעבור לשיטת הוראה מקוונת בזום. למרבה המזל, הטכנולוגיה החדשנית שקיימת היום מאפשרת לנו להתגבר על אתגרים רבים.

במקרה שבו מדובר בחנות פיזית, מומלץ לבנות ולקדם גם חנות אינטרנטית. ברגע שמעודדים את הלקוחות להזמין פריטים מהבית, אפשר להגדיל את מספר ההזמנות, וכך גם להגדיל את הרווחים.

מתכוננים להשתמש בכסף שחסכתם מהצד

לעסק המתנהל בצורה נכונה יש חסכונות בצד, על כל צרה שלא תבוא. יש לזכור שמשבר הקורונה הביא עמו הרבה חוסר ודאות, ולכן כל אחד צריך להיות מוכן לשינויים משמעותיים המתרחשים בארץ וגם בעולם.

אז אמנם זה לא הזמן להוציא כסף, אך חשוב להיות מוכנים להשתמש בתכנית חיסכון. נוסף על כך, במקרים מסוימים תכנית החיסכון יכולה להיות קופת הפנסיה או קרן השתלמות. מומלץ להתייעץ על כך עם רואה חשבון מקצועי.