מה נשאר ליהודי? חבר הכנסת ישראל אייכלר
מה נשאר ליהודי? חבר הכנסת ישראל אייכלר צילום: הלל מאיר/TPS

מליאת הכנסת דחתה את הצעת החוק של סיעת מרצ שביקשה להחיל תחבורה ציבורית בשבת ברחבי הארץ.

ההצעה עלתה להצבעה במליאת הכנסת והופלה ברוב של 53 חברי כנסת מול 26 תומכים מקרב חברי כנסת מסיעות האופוזיציה.

במסגרת הדיון עלה סגן שר התחבורה ח"כ הרב אורי מקלב להשיב בשם הממשלה והבהיר כי המדינה לא תפעיל תחבורה ציבורית בשבת. "זו הצעה הרוצה לעקור את כל הסטטוס קוו הקיים פה מאות שנים", אמר.

"אנחנו עומדים כעת להחיל דין רציפות דחיה על הצעת החוק הזו, היא עלתה בכל הכנסות האחרונות ונדחתה" פתח הרב מקלב ואמר, "ההצעה הזו באה לפגוע בסטטוס קוו הקיים עשרות שנים, לא היה תקדים כזה ואנחנו מתחייבים לא יהיה תקדים כזה, רואים גם את השינוי שנעשה בשנים האחרונות, הרוב בארץ רוצה לשמור שבת, רוצה יהדות, אתם מיעוט צעקני אתם הולכים וקטנים"" אמר.

"בהצעה זו אתם פוגעים בזכויות האזרח, כבר היום לא מקבלים אלפי עובדים לעבודה בגלל שרוצים שיעבדו בשבת, אני מצר על הפעלת תחנות הדלק בשבת, ההצעה הזו מנסה לחייב את מדינת ישראל לעבוד בשבת, לא רק שהצעת החוק הזו לא עומדת בקריטריונים משפטים בסיסים אלא גם בג"ץ דחה אותה לא פעם וקבע כי השר חייב להתחשב במסורת ישראל,

"במה אנחנו מדינה יהודית?, מה הקשר שלנו לארץ ישראל?, זה הזהות היהודית שלנו. הערכים הם לפני הבילויים, מדינה יהודית והזכות לשמירת המסורת חייבת להישמר, ההצעה הזו היא עקירה של הסטטוס קוו על זכות הקיום שלנו בארץ".

ח"כ ישראל אייכלר הגיב אף הוא על הפלת החוק להפעלת תחבורה ציבורית בשבת. "תחבורה ציבורית בשבת היא אסון דווקא עבור אלו שאינם שומרי שבת. מה נשאר ליהודי כזה מהאווירה השבתית? השקט שבחוץ, המנוחה. אלו שרוצים להפעיל אוטובוסים וקניונים בשבת הופכים את העובדים שלהם לעבדים שלא זכו למתנת השבת.

"העשירים ועובדי המגזר הציבורי השובתים בשבת יוצאים לשופינג ולטיולים ובכך גוזלים את זכות מנוחת השבת של השכירים החלשים העובדים בשבת כעבדים. והתורה אמרה: "למען ינוח עבדך ואמתך כמוך", אמר.