האיחוד האירופי נגד ארגון ה-BDS

האיחוד ביטל, בעקבות שיח עם ישראל, מימון לארגון BDS בשל סירובו להתנער מקשריו לטרור.

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ה בסיון תש"פ

הפגנת BDS בוושינגטון
הפגנת BDS בוושינגטון
Istock

ארגון החרם הפלסטיני "בדיל" דיווח כי האיחוד האירופי הודיע לו במכתב רשמי על ביטול מענק בסך 1.7 מיליון יורו לשלוש שנים שיועד לפרויקט משותף שמטרתו היא תיעוד "הפרות" זכויות אדם של תושבי מזרח ירושלים על ידי כוחות הביטחון הישראליים.

בחודשים האחרונים בדיל מוביל מאבק מול האיחוד האירופי, על רקע דרישת האיחוד לפיה מוטבי המענקים חייבים לוודא שגם גורמי צד שלישי (ספקי משנה, משתתפים בסדנאות וכיוצ"ב) הקשורים אליהם, ונהנים בעקיפין מהכספים האירופיים, אינם נמצאים ברשימת הסנקציות של האיחוד.

הודעת האיחוד, היא תולדה של שיח מקצועי בין המשרד לנושאים אסטרטגיים והסברה, לבין האיחוד האירופי, שנועד להפנות את תשומת ליבו לחשש כי כספים שהועברו מטעמים הומניטריים לארגוני חברה אזרחית פלסטינים עם קשרים לארגוני טרור, עלול לזלוג לאחרונים.

המשרד הראה בדו"ח "נתיב הכסף", דו"ח "מחבלים בחליפות", ובדו"ח ההמשך "כספי הדמים", כיצד ארגונים המקדמים חרמות ודה-לגיטימציה למדינת ישראל, למעשה מסתירים קשרים לארגוני ופעילי טרור, ותחת כסות של פעילות לגיטימית, זוכים למימון מצד גורמים מדיניים.

השרה לנושאים אסטרטגיים והסברה, אורית פרקש-הכהן, הגיבה להחלטה. "אני מברכת את האיחוד האירופי על עמידתו האיתנה מול מכבש הלחצים הלא לגיטימי בנושא. המשרד לנושאים אסטרטגיים והסברה פעל בתקופה האחרונה לוודא שהאיחוד האירופי לא נכנע לדרישות לא לגיטימיות של גורמים פלסטינים, אלא עומד על כך שכספי אזרחי אירופה לא צריכים לממן טרור. ההחלטה הנוכחית היא עוד צעד בכיוון הראוי הזה".