יועצו של ביידן: סיפוח יהיה טעות נוראית

יועצו של ביידן, שהיה בעבר בכיר בממשל בוש: "סיפוח יפגע אנושות בישראל בזירה הבינלאומית, גם בקרב תומכיה הגדולים ביותר".

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ו בסיון תש"פ

ג'ו ביידן
ג'ו ביידן
צילום: רויטרס

ניקולס ברנס, יועץ בכיר למועמד הדמוקרטי לנשיאות, ג'ו ביידן, אומר כי "סיפוח ישראלי של חלקים בגדה המערבית, עליו הצהירה ממשלת ישראל, יכול להזיק מאוד ליחסי ארה"ב-ישראל".

את הדברים אמר ברנס, לשעבר תת מזכיר המדינה לעניינים פוליטיים בממשל ג'ורג' וו. בוש, בראיון בלעדי למגזין "הזירה – דיפלומטיה ויחסי חוץ" מבית מכון אבא אבן לדיפלומטיה בינלאומית במרכז הבינתחומי הרצליה.

ברנס הוסיף, "בקרב בעלי תפקידים רבים שכיהנו בממשלים האחרונים – רפובליקאים ודמוקרטיים כאחד – קיימת הסכמה כי סיפוח, אם ממשלת ישראל תבחר לבצעו, לא יהווה רק צעד בלתי חכם, אלא טעות עצומה וצעד שיפגע אנושות בישראל בזירה הבינלאומית, גם בקרב תומכיה הגדולים ביותר".

בראיון התייחס ברנס גם למדיניות הנשיא טראמפ כלפי איראן ואמר, "רבים חושבים שממשל טראמפ היה צריך להיות תקיף אף יותר כלפי טהראן. האיראנים התגרו בארה״ב באמצעות סדרה של תקיפות ב-18 החודשים האחרונים, ובמשך תקופה ארוכה הממשל לא הגיב – למשל, כאשר הם תקפו [את מתקני הנפט של אראמקו] בסעודיה בספטמבר אשתקד. הייתה ביקורת רבה כלפי הנשיא מצד השמאל, שחשבו שהוא היה צריך להיות קשוח יותר ולסמן לאיראנים קו אדום ברור".

על משולש היחסים בין ארה"ב, סין וישראל אמר ברנס "אף ממשל אמריקאי לא רוצה לראות את ישראל מתקרבת לסין יתר על המידה, מכיוון שיש בהתקרבות כזו אפשרות לגרימת נזק עבורו... אני חושב שבסופו של דבר ישראל תמצא את עצמה באמצע היריבות הזו... חשוב לציין שאנחנו רואים גם את האירופאים מתעוררים בעניין הזה".

"אירופה לא מדברת בקול אחד בנושא, אבל יש היום יותר ויותר גורמים ביבשת שמביעים דאגה מהסחר הטכנולוגי עם סין, ובמיוחד מחברת Huawei. השיח על Huawei באירופה משתנה; חלק מהמדינות כבר העניקו לחברה רשות להפעלת רשתות דור חמישי בשטחן, אבל לא כולן. ויש כאלה שהחליטו אבל ייתכן שישקלו זאת מחדש. אני סבור שישראל תשמע ממנהיגים באירופה ובארה"ב אשר יקראו לה להציב גבולות לסין בנושאים הללו", הוסיף.