תומך ביוזמת דרעי. סמוטריץ'
תומך ביוזמת דרעי. סמוטריץ'צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

יו"ר האיחוד הלאומי ח"כ בצלאל סמוטריץ' (ימינה) מביע תמיכה בהצעת חוק הגיור הממלכתי של שר הפנים אריה דרעי, זמן קצר לאחר שח"כ מתן כהנא הביע התנגדות להצעה.

"אני מחזק את השר דרעי בדרישתו לחוקק את חוק הגיור הממלכתי. הגיור הוא ענין הלכתי לאומי הנוגע לעצם קיומנו כעם. לכן הוא חייב להעשות בצורה ממלכתית על ידי הרבנות הראשית שיסד הרב קוק זצ"ל כדי לשמור על אחדות העם ועל יהדותה של המדינה", מסר סמוטריץ'.

סמוטריץ' הוסיף, "נתמוך בהצעת חוק שתסדיר את המעמד הממלכתי של הגיור כפי הוראתם של רוב רבני ישראל. אפשר וצריך לשפר, להנגיש, ולקרב את המתגיירים בתהליך הגיור מבלי לשפוך את התינוק עם המים ולפרוץ את המסגרת ההלכתית הממלכתית ששומרת על אחדות העם".

"לא ניתן יד להצעות לרפורמה בגיור הכוללות בתוכן הפקעת הסמכות ההלכתית העליונה בגיור מהרבנות הראשית והכרה בגיורים רפורמיים וקונסרבטיביים. זו הדרך הנכונה להתמודד עם ההתבוללות ולחזק את אחדותו של עם ישראל", הדגיש סמוטריץ'.

מוקדם יותר תקף ח"כ מתן כהנא (ימינה) את היוזמה וטען, "משמעות דבריו של דרעי היא קיפאון מוחלט וסופי של סוגיית הגיור וביטול המתווה של משה ניסים עליו סמכו ידיהם גדולי רבני הציונות הדתית".

"למדינת ישראל דרוש חוק גיור ממלכתי אבל כזה אשר מביא מזור ומוצא למאות אלפי אזרחי ישראל ולא יחסום את שער הכניסה אל היהדות לאלה אשר חפצים בכך. המחמיר בגיור - מקל בהתבוללות", ציין כהנא.

כאמור, אתמול פנה שר הפנים אריה דרעי לראש הממשלה בנימין נתניהו, בבקשה לקדם את חקיקתו של חוק גיור חדש - שיכיר רק בגיורים ממלכתיים.

דרעי הגיש לנתניהו תזכיר חוק, שיבלום הלכה למעשה כל גיור פרטי בישראל, גם של בתי החרדיים כדוגמת בית דינו של הרב קרליץ בבני ברק.

בראיון לרדיו 'קול חי' ציין דרעי, "פניתי לביבי להפיץ תזכיר חוק שיכירו רק בגיור ממלכתי במדינת ישראל. אין לנו את 'ישראל ביתנו' שנלחמו נגד זה. אין לנו גם את מפלגת 'ימינה' שלפחות חלקם נלחמו בזה כי הם רצו לדאוג לארגון 'צוהר'. היום יותר קל לקדם את זה".

הרב שאול פרבר, יו"ר ארגון 'עתים' וממייסדי 'גיור כהלכה', הגיב לתזכיר החוק שהפיץ דרעי: "נס קיבוץ הגלויות הישראלי מחייב אותנו למצוא פתרונות לאתגרים שיאפשרו את המשך תחיית עם ישראל בארצו. התעלמות מהבעיה לא תעלים אותה אלא להפך. לכן עלינו לאפשר גיור מכיל מכבד וקשוב - הנסמך על ההלכה, המסורת היהודית ועל גדולי הרבנים בדורנו ומבוסס על הכרה בגיורי רבני ערים ויישובים וראשי ישיבות - ואנו עדים לצמא גדול לזה.

''צר לנו שיש המבקשים לקבוע בחוק מדיניות בדלנית ומנותקת מהמציאות הארץ ישראלית, הדוחפת החוצה אלפים מאחינו ואחיותנו, ומסרבת לאמץ את כלל האוכלוסיה היהודית באשר היא", הוסיף פרבר.