תיעוד: קטין מעוכב לחקירה ללא צו או זימון

שוטרי משטרת חברון הגיעו אתמול (רביעי) לבית בישוב בת עין שבגוש עציון, ועיכבו קטין לחקירה ללא צו משפטי או זימון משטרתי.

בעקבות העיכוב שיגר עו"ד עדי קידר מארגון חוננו מכתב למפקד תחנת המשטרה בחברון בבקשה להורות על ביטול העיכוב באופן מידי, בו הבהיר שאם לא יבוטל העיכוב ינקטו בהליכים נגד משטרת ישראל.

לפי המכתב, השוטרים, בלבוש אזרחי, הגיעו לביתו של הקטין המתגורר בבית עין, נעמדו בפתח וביקשו "לעכב את מרשי בחשד לגרימת נזק". הקטין התקומם על ההטרדה, וביקש שיוצג לו צו או זימון כאמור, אולם כזה לא הוצג.

עורך הדין טען במכתבו, "נראה כי חרף הוראות החוק והחלטות שיפוטיות רבות, עדין לא הפנימה המשטרה ותחנת חברון בפרט כי התנהלות שכזו יש בה פגיעה בזכויות אדם כמו גם פגיעה באמון הציבור במשטרה, אמון שמתדלדל גם כך בשנים האחרונות".

עוד נכתב כי לא נעשה ולו ניסיון קל שבקלים לזמן את הקטין לתחנת המשטרה לפני ההגעה לביתו, לא בכתב, לא בשיחת טלפון ולא בשום דרך אחרת. "יתר על כן אם באמת הוחלט להגיע לביתו של מרשי אזי מחובתכם היתה להוציא צו שיפוטי".

לדברי עורך הדין, מדובר בהתנהלות חמורה של השוטרים "אשר ביצעו מלאכתם בהתאם להנחיות מפקדיהם ששגו, וכל זאת מטעמים לא ברורים אשר לא היו מתרחשים במקומות אחרים ואוכלוסיות אחרות". הוא אף ציין החלטות קודמות שעסקו בנושא, רובן של תחנת חברון "המצריכות בדק בית רציני".

בסוף מכתבו ביקש עורך הדין להורות על ביטול העיכוב באופן מידי ועל שחרורו המידי של הקטין "שכן כל אימת שהחשוד נמצא בידיכם באופן לא חוקי יכול ויביא להטלת הוצאות נכבדות על משטרת ישראל".

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: ''בכדי למנוע הטעיית הקוראים, נדגיש שבניגוד למעצר, אין כל חובה חוקית של הוצאת צו שיפוטי לעיכוב לחקירה של חשוד בפלילים, קטין או בגיר. החשוד עוכב לחקירה שנפתחה במשטרה בעקבות יידוי אבנים וגרימת נזק לרכבים פלסטינים בחברון בגין חשד לגרימת נזק, ולכן לא היה כל צורך בהוצאת צו מעצר. העיכוב בוצע כחוק, ובתום חקירתו שוחרר החשוד בתנאים מגבילים. נמשיך לחקור את המקרה ביסודיות במטרה להגיע לחקר האמת ולמצות את הדין עם המעורבים''.