המיקום של הבסיס מאפשר לדמות את השטח בצורה הטובה ביותר. לוחמים מתאמנים בבא"פ לכיש
המיקום של הבסיס מאפשר לדמות את השטח בצורה הטובה ביותר. לוחמים מתאמנים בבא"פ לכיש צילום: דו"צ

החלת הריבונות ביהודה ושומרון מייצרת גלים לא רק במערכת הפוליטית בישראל, אלא גם בשורות הצבא. באופן רשמי הצבא אינו מאפשר לחייליו ולקציניו לדבר בנושא, אך שורה של תדרוכים בצה"ל שיצאו בשבועות האחרונים מלמדים כי למעשה כלל לא מעדכנים את גורמי הביטחון בהתקדמות התהליכים ובהכנות הנדרשות לקראת החלת הריבונות, אם בכלל היא תצא אל הפועל. הצבא, מצד שני, אינו מחכה להוראות שיגיעו ברגע האחרון, ופועל כבר תקופה, הן ארגונית והן הסברתית, לקראת חודש יולי. כחלק מאותן פעולות מאפשר צה"ל תיעוד נדיר עבור 'בשבע' של אחד הבסיסים החשובים בישראל - בסיס האימון של פיקוד מרכז, או בשמו המוכר יותר, בא"פ לכיש.

הבא"פ, שנמצא בקצה הגן הלאומי בית גוברין, אומנם אינו הגדול בישראל, שכן בסיס צאלים גדול ממנו, אך מדי שנה מתאמנים בו לא פחות מ־90,000 לוחמים בסדיר ובמילואים. לא סתם מדובר בבסיס עם מספר המתאמנים הרב ביותר בצה"ל. בשנים האחרונות זירת יהודה ושומרון היא הזירה הפעילה ביותר, המרכזית ביותר והמדממת ביותר בצבא. את המילה 'ריבונות' לא תשמעו כאן בכלל, אבל היא נמצאת באוויר בכל רגע נתון. כל הנוכחים במקום, ובראשם אל"מ אורי לוי, מפקד הבא"פ ומפקד חטיבה 5, מבינים היטב שככל שיתקדם השעון לעבר המהלך, כך המתיחות ביהודה ושומרון תעלה ותגבר, ודיבורים על אינתיפאדה חדשה כבר נשמעים בפי גורמים פלשתיניים. במציאות כזאת, יכולתו של הבסיס להכין את החיילים לכל תרחיש שבו הם עשויים להיתקל בשטח הופכת לחשובה מאין כמותה.

מציאות מדומה

"המטרה שלנו היא להכין את החיילים לכל סיטואציה אפשרית שהם ייתקלו בה בשטח", אומר אל"מ אורי לוי בדרכנו למתקן האימונים המרכזי בבא"פ, הסימולטור. הסימולטור נועד להעמיד את החיילים בשורה של אירועים מההתנהלות היומיומית בגזרה. בבסיס פועלים כרגע שני סימולטורים, והשלישי נבנה בימים אלה. הסימולטורים פועלים בטכנולוגיות המתקדמות ביותר של מציאות מדומה, במטרה להעביר את התחושות שחיילים חווים בזמן פעילות בצורה הדומה ביותר למציאות. עלותו של כל מתקן אימונים כזה היא מיליונים רבים.

"יש לנו 15 תרחישים שונים שאנחנו מריצים לחיילים, וכל אחד מהם הוא למעשה תרחיש שקרה במציאות. הרעיון הוא שהחייל יגיע לשטח כשהוא יודע למה לצפות. בכל תרחיש הוא צריך לשים לב לפרטים, להיות בכוננות, כי אתה לא יודע מתי תצטרך להגיב. בתרחישים השונים אנחנו מאמנים את החיילים לדעת מה הם צריכים לעשות, למה הם צריכים לשים לב וכל דבר אחר שהם צריכים להתאמן עליו לקראת השטח", אומר לוי.

בסופו של יום, אנחנו מדברים על תנאי מעבדה בחדר ממוזג. אלה לא באמת החוויות הרגילות שחיילים חווים בעמדות השמירה ביהודה ושומרון או במעצר מחבלים בכפר.

"נכון, וזה גם היתרון הגדול. אנחנו אכן נמצאים בחלל ממוזג, בלי החום הכבד וגם בלי השעות הבלתי נגמרות עד שקורה משהו. כאן החיילים יודעים שאמור לקרות משהו ויודעים שהם צריכים להישאר חדים לאורך כל התרחיש שמופעל להם. בזכות 'תנאי השטח' האלה, אחרי כל תרחיש אפשר לנתח בצורה טובה הרבה יותר מה היו התקלות, מה נעשה נכון, ואיך צריך להתכונן נכון לתרחישים כאלה".

ואפשר להתכונן לכל תרחיש ביהודה ושומרון בעזרת 15 התרחישים בסימולטור?

"אנחנו תמיד מוסיפים עוד תרחישים לפי מה שאנחנו רואים בשטח. אף פעם לא קופאים על השמרים. צריך להבין שלעולם לא נוכל לדמיין מראש כל תרחיש ותרחיש, אבל כל המפקדים כאן וצוות ההיגוי הגיעו מהשטח. אנחנו יודעים במה החיילים ייתקלו בשטח, וחיפשנו את התרחישים שקרו באמת ושעונים על רוב האירועים שמתקיימים ביום יום. אבל תמיד אנחנו מוסיפים עוד ועוד סיטואציות. בנוסף, אנחנו מנסים לגרום לחיילים לחשוב קצת כמו המחבלים, לאתר איפה אפשר לפגע, איך אפשר לחדור ודברים מהסוג הזה. ברגע שאנחנו יודעים לחשוב כמותם, קל יותר לעצור אותם".

בכל תרגול שכזה יכולים להתאמן עד ארבעה חיילים במקביל, תלוי בתרחיש. ההרגשה בתוך הסימולטור דומה למשחק מחשב, אבל עם חיילים, אזרחים ומחבלים אמיתיים, ולא הנפשות מחשב. באופן טבעי, התקדמות התרחיש תלויה באופן התגובות של החיילים בתרגול. במקרה שהצליחו לנטרל את המחבלים, הסימולציה תפנה למסלול התקדמות מסוים. אם המחבלים ברחו, הסימולציה תתקדם להמשך פעילות מתאימה. "המטרה שלנו היא שכל חייל שמגיע להתאמן כאן יעבור את כל התרחישים. העובדה שאנחנו נמצאים בתוך חדר סגור גורמת לכך שאנחנו לא תלויים באור יום בשביל להתאמן. אנחנו יכולים להפעיל את מתחם האימונים 24/6, כולל באמצע הלילה. זה מוביל ליעילות אדירה באימונים, ומאפשר לנו להעביר את החיילים והמפקדים שמגיעים לכך אימון מקיף בתוך שבוע", אומר לוי.

האימונים אינם מסתכמים כמובן בסימולטורים השונים. למעשה, בבסיס הענק הושקעו עשרות מיליוני שקלים במטרה לפתח מתקני אימון שונים שמדמים את הכפרים הערביים והצירים ביהודה ושומרון. ביום הביקור שלנו בבסיס, סיימו לסלול את גולת הכותרת החדשה במקום - העתק של צומת טיפוסי ביהודה ושומרון. "החל ממחר גם יתחילו להתאמן כאן", אומר לוי בעודנו עומדים בכיכר המדומה. "כמו רוב המתקנים כאן, גם את זה יצרנו אחרי שהבנו שאנחנו משלמים בדם על חוסר המוכנות שלנו למה שקורה בשטח. לכן החלטנו לבנות את הצומת הזה, כך שנוכל להתאמן על אירועים שקורים כל יום בשטח. אנחנו מביאים חיילים שמגלמים את האזרחים הרגילים, את המחבלים, והחיילים המתאמנים הם אלה שצריכים לתפעל את הסיטואציות השונות".

לוקיישן ל'פאודה'

את מודל הצומת לקחו לוי וצוות הבסיס מהעתק הכפר שבנו בשטח אחר ברחבי הבסיס. מלבד המודלים של הכפר הערבי ושל הצומת, ברחבי הבסיס ישנם העתקים של גדר ההפרדה, של מחסומים ועוד. על הגדר מתאמנים החבלנים והגששים של צה"ל, שזהו בסיס האימונים המרכזי שלהם. הרעיון לבניית המודלים אומץ מהמאל"א, המתקן לאימוני לוחמה אורבנית בצאלים. המתקן בצאלים גדול יותר, ואף שימש את הסדרה 'פאודה' לצילומי העונה השלישית שלה, אך למודלים בבא"פ לכיש יש יתרון מובנה: השטח הגאוגרפי שבו הם ממוקמים זהה לשטח שבו תתבצע הפעילות.

"אין ספק שתנאי השטח תורמים מאוד לאימונים. אין הרבה מקומות בארץ שבהם האימון יתקיים באותו מקום שבו תתבצע הפעילות. מי שמתאמן בכפר שלנו שממוקם על גבעה, יודע שככה בדיוק תיראה גם הפעילות בשטח. הכפר משקיף על מחסום מדומה בדיוק כמו שקורה בשטח. לא פעם חיילים שהגיעו להתאמן במעברים המדומים שלנו טעו בהתחלה וחשבו שאנחנו במעבר אמיתי. זה נראה זהה", אומר לוי.

אחד האתגרים הגדולים במקום עצמו הוא העובדה שהבסיס נמצא בתוך גן לאומי שמבקרים בו אלפי אנשים בחודש. לא פעם קורה שאזרחים נכנסים בטעות לשטחים מהבסיס. "זה אומנם קורה, אבל לא יותר מדי, וגם לא לחלקים המרכזיים בבסיס. מהר מאוד אנחנו מכוונים אותם החוצה. נכון שיש פה שטחי אש, ובמהלך כל השבוע יש פה מטווחים פעילים, אבל אנחנו יודעים שבסופי שבוע אסור להתאמן במקום בנשק חי. אם אתה שואל אותי מה האתגר האמיתי שלנו - זה לשמור על הטבע בזמן שאנחנו מתאמנים בו. אנחנו משקיעים בזה הרבה מאוד כסף".

לוי נכנס לתפקידו לפני תשעה חודשים. גם הוא, כמו כל הישראלים באותם ימים, לא חשב לרגע שיצטרך לנהל בסיס אימונים תוך כדי מגפה עולמית. "זה שינה לנו את כל התוכניות. היה לנו לו"ז ברור מי מגיע לכאן להתאמן ומתי, ונאלצנו לשנות הכול. לדוגמה, חטיבה 5 של גבעתי, שאני גם המפקד שלה, היא חטיבה במילואים. הם היו אמורים להגיע לשבוע אימונים כאן השבוע, אבל בגלל הקורונה ביטלו להם את האימונים, כמו לכל חיילי המילואים. במקום זה הגברנו את האימונים של החיילים בסדיר".

ואיך זה כן התאפשר?

"החיילים הסדירים נמצאים בבסיסים סגורים תקופה ארוכה, כך שלמעשה הם כמעט לא חשופים לקורונה. מה שכן, ביטלנו את אימוני הקרב־מגע, כי כרגע אי אפשר לקיים אותם".

רגע לפני החלת הריבונות, בצה"ל עושים ככל יכולתם להראות שיהיו מוכנים לכל תרחיש שיתפתח בשטח. המטרה היא כפולה: גם להעניק לתושבים תחושה שיש להם על מי לסמוך, וגם להעביר מסר למחבלים פוטנציאליים שצה"ל מתאמן ונערך לכל הסלמה בשטח.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו