ארגון העיתונאים נגד מנכ"ל התאגיד: פועל בניגוד לחוק

יו״ר ארגון העיתונאים שיגר מכתב חריף לאלדד קובלנץ, "פעולותיך האחרונות הן בניגוד לחוק ופוגעות בעצמאותו של מנהל חטיבת החדשות".

ערוץ 7 , כ"ו בסיון תש"פ

ארגון העיתונאים נגד מנכ"ל התאגיד: פועל בניגוד לחוק-ערוץ 7
פועל בניגוד לחוק? אלדד קובלנץ
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

יו״ר ארגון העיתונאים יאיר טרצ׳יצקי הוציא בצהריים (חמישי) מכתב למנכ״ל התאגיד אלדד קובלנץ ובו הוא מתריע בפניו כי הוא פועל בניגוד לחוק ולסמכות שניתנה לו.

"נתחיל דווקא מהחיובי: אני מברך על כך שאתה מכיר בחשיבות של נושא זכויות העובדים והעיתונאים בתאגיד. חבל שזה לא תמיד ניכר, ואני מקווה שההכרה הזאת תבוא לידי ביטוי בזירוז המו"מ להסכם הקיבוצי.

ולגופן של הטענות: לא לארגון העיתונאים ובטח שלא לי אין שום יומרה להתערב בשיקולי הפרוגרמינג של תאגיד השידור הציבורי - או של כל כלי תקשורת אחר - ובטח שלא לעסוק בעריכת תוכן. כן יש בכוונתנו להמשיך להגן על העיתונאים שאנחנו מייצגים ועל האינטרסים שלהם אל מול פעולות שמעלות חשש למינהל לא תקין או לפגיעה בחופש העיתונאי.

ההחלטה להוריד במפתיע את התוכנית של אראל סג"ל וקלמן ליבסקינד באמצע הלילה ורגע לפני כינונה של מועצה חדשה - מעלה חששות שכאלה. היא מעלה תהיות בנוגע לסמכותך לבצע כזה מהלך ללא אישור המועצה החדשה, שגם היא באופן לא מפתיע הביעה את מורת רוחה מההתנהלות.

היא גם מעלה תהיות בנוגע לשאלה האם לא מדובר בהחלטה שהינה דווקא בסמכותו של סמנכ"ל החדשות, ברוך שי, שהחוק מקנה לו מעמד מיוחד ועצמאי בכל הקשור להחלטות העיתונאיות בתאגיד השידור הציבורי.

סעיף 47ג לחוק השידור הציבורי קובע מפורשות כי "לעניין שידורי החדשות ותכניות בענייני היום במסגרת תקציב חטיבת החדשות, יהיה מנהל חטיבת החדשות העורך הראשי; בביצוע תפקידו זה יפעל מנהל חטיבת החדשות באופן עצמאי".

ב-2014 אני הייתי זה שיזם את הכנסת הסעיף הזה לחוק כתגובה להחלטה של שר התקשורת ארדן ושל משרד האוצר שמנכ"ל תאגיד השידור הציבורי לא יהיה עיתונאי. ההיגיון היה ברור: לא יעלה על הדעת שאת ההחלטות העיתונאיות בכלי תקשורת - קל וחומר בשידור ציבורי - יקבל מי שאינו עיתונאי. כוונת המחוקק מאחורי הסעיף הזה ברורה, וכך גם לשון החוק.

למרבה הפליאה, לא רק שאתה מתערב בהחלטות עיתונאיות של מנהל חטיבת החדשות, ובכך פוגע בעצמאותו שמעוגנת בחוק, אלא אתה גם מנכס לעצמך את הסמכות לקבל את ההחלטות בעצמך אתה אפילו לא מתחבא מאחורי טיעונים כלכליים, שנמצאים על התפר שבין סמכות המנכ"ל לסמכות מנהל החדשות, אלא מצהיר כי הורדת התוכנית נובעת מכך שהיא אינה מייצרת שיח ציבורי מספק - טיעון לגיטימי לחלוטין אם היה מעלה אותו מנהל החדשות, אבל לא רלוונטי לתחום הסמכות שלך בכל הנוגע להשפעה על החלק העיתונאי של התאגיד. מפתה לטעון שאינך מבין את תפקידך - כפרפרזה לדברים שכתבת לי - אבל להערכתי אתה מבין היטב ובכל זאת פועל אחרת.

חשיבותו הרבה של הסעיף הזה ושל עצמאות מנהל החדשות חורגת משאלת התוכנית של קלמן ליבסקינד ואראל סג"ל או מביקורת על התנהלותו של אלדד קובלנץ. אי עמידה עליו מוחקת את החומה הסינית שהחוק הציב ומייצרת סכנה משמעותית לחופש העיתונאי במערכת התאגיד ומהווה פגיעה גם בעיתונאים וגם בציבור שהתאגיד נולד כדי לשרת.

מעבר לתשובות המשפטיות שיש לכל אחת מהתהיות הללו, ראוי להתייחס גם למשמעויות הציבוריות של ההתנהלות שלך. צדק לא צריך רק להיעשות אלא גם להיראות, והליך קבלת החלטות שנראה כגחמתי ומשדר תחושה של מחטף מייצר נזק כפול:

1. הוא פוגע באמון הציבורי בתאגיד השידור הציבורי ובכך גם פוגע בכלל עיתונאי התאגיד.

2. הוא עלול לייצר אפקט מצנן לעיתונאים, שיחששו מגורל דומה. אולי זה סגנון הניהול שלך, אבל אני רואה בכך התנהלות שאינה ראויה כלפי עובדים - וזה מתחדד כשמדובר בתוכניות עיתונאיות, קל חומר כשעסקינן בגוף שידור ציבורי, שמצופים ממנו סטנדרטיים ציבוריים גבוהים יותר.

נשמח לנהל על כך דיון מעמיק יותר מחלופת מכתבים, אבל אנחנו מצפים שהשינוי המתוכנן יוקפא לעת עתה"