שבוע הספר
החג הישראלי שבוטל

עבור רובנו ההודעה על ביטול שבוע הספר התקבלה באכזבה מסוימת, גם אם לא בהפתעה, אך יש כאלו שעבורם מדובר בעניין אישי

אריאל פייגלין - ערוץ 7 , כ"ו בסיון תש"פ

אור אלון
אור אלון
צילום: לירון מולדובן

ההודעה על ביטול שבוע הספר השנה התקבלה בציבור בהבנה, מגיפת הקורונה נשאה בכנפיה ביטולים של לא מעט אירועים, והיה זה אך טבעי שגם ירידי הספרים המוכרים והאהובים יידחו לשנה הבאה.

כמובן, הנפגעים העיקריים מכך היו הסופרים עצמם, אבל הפגיעה היא ממש לא רק כלכלית. "אם המכירות בחודש הספר השנה יהיו מחצית משנה שעברה מצבנו טוב" אומר דובי אייכנוולד, מנכ"ל הוצאת ידיעות ספרים, "אבל זה ממש לא העניין כאן".

"שבוע הספר תמיד התקיים. זה החג הישראלי הכי אותנטי, המכנה המשותף של כל הישראלים. מיום שעמדתי על דעתי אני מוכר בשבוע הספר, בהתחלה עם אבי ואחר כך עם ילדיי. מעולם לא הייתה שנה שנעדרתי משבוע הספר, גם בימים של מלחמה ופיגועים, ועבורי הביטול הזה הוא סיבה לאבלות אישית״.

"שבוע הספר הייתה חוויה מיוחדת בשבילי כסופר" משתף אותנו אור אלון, מחבר רב המכר 'ללכת על כל החופה'. "מעין קרנבל אינטלקטואלי צבעוני ומהנה. ולכן השנה, כשהבנתי ששבוע הספר לא יתקיים, הצטערתי בעיקר בשביל אלו שהוציאו ספר חדש השנה, ולא יזכו למעמד המרגש הזה".

"לעמוד עם הספר שעמלת עליו כל כך לצד סופרים שעליהם גדלת ואלפי ספרים חדשים, להתבונן בגברים ונשים שמרפרפים בספר שלך. לצפות בתגובות שלהם. לשוחח איתם ולענות על שאלות. זו חוויה מיוחדת". אגב, הספר המדובר כבר חיתן עשרה זוגות, ואלו רק הזוגות שהמחבר מודע אליהם.

שבוע הספר
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

אחד האנשים שלא יזכו לחוות את שבוע הספר הראשון שלהם כסופרים הוא יהודה גזבר, שהשנה הוציא את ספר הביכורים שלו – 'וופלים לימון'. "מובן שציפיתי לביטול הזה מהרגע שהתחילה הקורונה, ומובן שלא יכולתי לצפות לזה כשיצא הספר. אני רוצה להגיד שאני בעיקר מרגיש איזה פספוס, ככותב וכקורא".

"ככותב זה חסר לי כי זה שבוע הספר הראשון שאחרי צאת הספר, וזו בדרך כלל הזדמנות לפגוש את הקוראים והקוראות ולשמוע מה הם חשבו, וכקורא זה חסר לי כי זה תמיד הזדמנות טובה לגלות איזה ספרים חדשים יצאו השנה, לפגוש סופרים וסופרות שאני מעריך, ובעיקר לחגוג יחד עם חברים את אהבת הקריאה באיזה פסטיבל בן שבוע וחצי - מה שהשנה לא יקרה, וזה חבל".

אגב, יהודה הוא מבני המזל שספרם יצא השנה. על פי דובי כשלוש מאות ספרים היו מתוכננים לצאת בהוצאת ידיעות ספרים בשנת 2020, רק 120 מתוכם יראו אור בחודשים הקרובים.

שוק הספרים, כמו כל הכלכלה והתרבות, ספג מכה קשה, אבל הוא עם הפנים קדימה. מכבשי הדפוס בהוצאת ידיעות ספרים יחזרו לפעול כבר בשבועות הקרובים, לייצר ספרים וסופרים חדשים, שיארחו לאור וליהודה לחברה, בשבוע הספר של שנה הבאה.