הרב חיים אמסלם
הרב חיים אמסלם צילום: פלאש 90

האם הגיור בישראל צריך להיות מסור ורק לידי הרבנות הראשית? הצעת חוק שמוביל השר אריה דרעי עתידה לקבוע שהרבנות היה הגוף היחיד במדינה שיוסמך לבצע גיורים.

מי שמתנגד בכל תוקף להצעה הוא הרב חיים אמסלם, ראש תנועת 'עם שלם'.

"אנחנו נמצאים במצב קשה וטראגי לעם היהודי – מצב שבו אנחנו מאבדים חלקים גדולים, מאות אלפים שהם צאצאי יהודים, שמעורים מחברה, אבל נדחים מהעם היהודי. זה עוול עצום ונורא. מדברים על עידוד העלייה וזה דבר מבורך אבל יש לצידו עוול מאוד גדול. הרוב הניכר של העולים אינם מתקבלים כיהודים והמדינה אינה עושה דבר כדי להכיר ביהדותם", טוען הרב אמסלם בראיון לערוץ 7.

הסיבה, לדעתו, היא השליטה הבלתי מתפשרת של המפלגות החרדיות במוסדות הדת. "רובו של העם היהודי נמצא מצד אחד של המתרס והמפלגות החרדיות, ששולטות ברבנות הראשית לישראל ואוחזות את ממשלות ישראל בגרונן, נמצאות בצד השני. זה מצב לא נורמלי שבו המיעוט מכתיב את שליטתו את הרוב. הטרגדיה היותר גדולה היא החוק של השר דרעי. הוא רוצה לבטל את ההחלטה שהתקבלה בבג"ץ להכיר בגיורים אורתודוכסיים אחרים מאלה של הרבנות לצורך חוק השבות. אי הכרה כזו משמעותה פגיעה באנשים שכבר התגיירו בבתי דין והתחתנו כדת משה וישראל".

לרב אמסלם ביקורת חריפה על התנהלות הגיורים הרשמיים מטעם המדינה. "כל מה שקורה במדינת ישראל בעיוות ההלכה לגבי הגיור זה עינוי דין. זה קטסטרופה למדינת ישראל ולעולם היהודי. ממשלות ישראל, שבלאו הכי אינן מורכבות מאנשים דתיים, מבינות שיש בעיה, אך נותנות את זה למפלגות החרדיות שהן בעלות קיבעון מחשבתי שאינו מתחשב במסורת הפסוקה לפני שהרבנות נפלה לידיהם".

"הרבנות הראשית כיום היא לא לישראל, אלא לחרדים ולשומעי לקחה. העם בישראל נאנק וזו התוצאה שאלפים שהם זרע ישראל ומצווה לקרב אותם – משרתים בצה"ל ומעורים בחברה – אבל נדחים בצורה פוגענית. זה מצב מאוד קשה ומצער", הוא מצהיר.

כיצד ניתן לפתור את המצב? "ברור שהשאיפה היא שתהיה באמת רבנות ראשית לישראל. אפשר לשחזר מצב שהיה בזמן הרב מרדכי אליהו ועוד לפני כן, שללא מעט רבני ערים היתה סמכות – כמו מתן כשרות ונישואין – גם לעסוק בגיורים. בכך, אפשר לעקוף את הממסד הנשלט על ידי הגופים הפוליטיים שאיתם אי אפשר להגיע להבנה".

"הרי ראש הממשלה ניסה להעביר חוק שוועדת נסים שהשיגה אחרי שישבה עם רבנים רבים. כל זמן שממשלות ישראל יהיו תלויות במפלגות החרדיות לא יהיה שינוי והמצב הקטסטרופלי ימשיך. אני מפציר בראש הממשלה, למען עם ישראל והעם היהודי, הקפיאו את הצעת השר דרעי ואל תתנו לה לחיות. לפחות נמשיך במצב הנוכחי שהגיורים הפרטיים בבתי הדין שלנו יהיו כהלכה, והם יוכרו כפי שהחוק מאפשר".

"הלוואי ונגיע ליום שתהיה לנו רבנות ראשית אחרת, שתאמץ את פסיקותיהם של רבנים ראשיים קודמים, שידעו את המציאות של עם ישראל, ונקטו בגישה מקרבת, מכילה וכזו שפותרת בעיות כשהכל במסגרת ההלכה. לבוא ולומר שמה שמתרחש בבתי הדין הפרטיים זה לא על פי ההלכה – שקר ועיוות", מסכם הרב אמסלם.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו