קובי אלירז: בעד החלת הריבונות

יועצם לענייני התיישבות של ארבעה שרי הביטחון בעד החלת הריבונות גם במצב הקיים. "אירוע של פעם בדורות, זו הזדמנות שאסור לפספס".

ערוץ 7 , כ"ח בסיון תש"פ

קובי אלירז: בעד החלת הריבונות-ערוץ 7
קובי אלירז
Photo by Hillel Maeir/Flash90

קובי אלירז, יועצם לענייני התיישבות של ארבעת שרי ביטחון האחרונים ומי שנחשב לאחד הקולות המקצועיים הבולטים בהתיישבות מביע עמדתו בעד החלת הריבונות גם במצב הקיים.

קובי מהחותמים על מכתב לראש הממשלה בקריאה "להחיל את הריבונות על פי מפה מוסכמת ששומרת על האינטרסים החיוניים והחשובים של מדינת ישראל".

"עסקת טראמפ היא אירוע של פעם בדורות, זו הזדמנות שאסור לפספס. ממהלך של החלת ריבונות קשה לסגת גם מבחינת הצורך במשאל עם. השטחים מהם נסוגנו עד היום היו תחת שלטון צבאי (ימית, אוסלו, וואי וגוש״ק) ולא היו בריבונות ישראל", כך מסביר אלירז תושב עלי.

במהלך תפקידו טיפל אלירז בהשתלטות הפלסטינית על שטחי C ומציין כי ישראל איבדה שם את המשילות "כיום אין משילות (וגם לא ריבונות), המצב הולך ומתדרדר, כל יום שחולף ישראל מאבדת עוד שטח, 10 שנות ממשלות ימין לא התעניינו בכך ולא עצרו את הסחף. במצב הקיים היום, איננו יכולים להקים ישובים חדשים ומאוד קשה להסדיר בעיות קיימות (במיוחד לאחר נפילת ״חוק ההסדרה״).

החלת החוק הישראלי תאפשר סל פתרונות רחב הרבה יותר מהמצב הקיים כיום. ריבונות גם תאפשר החלת תחום שיפוט של המועצות האזוריות על השטח הפתוח ואכיפה יותר אפקטיבית נגד השתלטות פלסטינית", כך אלירז

אחת הטענות המרכזיות של ראשי מועצת ישע המתנגדים נכון להיום לעסקה ומבקשים לשנות את המפות למפה שהם הציגו, היא בעיית המובלעות. על פי ראשי המועצות המציאות שבה יצטרכו עשרות אלפי תושבים במובלעות תגרום לקמילה של היישובים ולפינוי "איטי ומרצון" שלהם.

בתגובה לכך, מסביר אלירז, לצערי חלק גדול מהמובלעות הוא כבר היום מובלעת מוקפת בפלסטינים ואף אחד לא מדבר על פינויים. וגם המחיר שמיעוט מהמאחזים ישאר במצבם הקיים כיום, בו הם אינם מוסדרים, (גם אף אחד לא מדבר על פינויים) הוא לא קל, אך בתמונה הכוללת לאור היתרונות הקיימות בתוכנית הוא נסבל (כאמור, זהו מעמדם גם היום), ככל שלא נקבל את התוכנית יהיו בפעם הבאה כפול מובלעות...".

סעיף נוסף עליו נאבקים בישע הוא המדינה הפלסטינית. על כך אומר אלירז, "על אף ההסכמה העקרונית על מדינה פלסטינית הקיימת בעיסקה (שעליה כבר הסכמנו וחתמנו באוסלו ובפועל היא כמעט קיימת דפקטו), יש תנאים רבים שלפלסטינים יהיה קשה מאד לעמוד בהם".

הדבר היחיד שאולי יעצור את המשך ההשתלטות הפלסטינית החד צדדית הקיימת מידי יום זוהי הריבונות.
לצערי, הנהגת הימין גרמה לקירור העיסקה מצד נתניהו והאמריקאים ועכשיו מדברים על כל מיני חלופות מינוריות.

אלירז יחד עם ראשי מועצות בכירים בצהל ואנשי משפט, שיגרו מכתב לנתניהו בו הם מחזקים במהלך של החלת הריבונות (״ולפחות בבקעת הירדן תחילה״).

עו"ד ערן בן-ארי, מיוזמי המכתב ומי שכיהן כמזכיר ועדת אדמונד לוי אומר כי "החלת החוק הישראלי בשטחים המדוברים הוא המהלך שמכריע את המערכה על ארץ ישראל.

המהלך מקבע את ההתיישבות הישראלית מבקעת הירדן ומערבה בקונצנזוס הלאומי והבין לאומי האפשרי. החלת החוק על ידי ממשלת וכנסת ישראל לראשונה אחרי 53 שנים של ממשל צבאי עם חסמים מדיניים ומשפטיים, תביא להגדלה משמעותית של מספר המתיישבים כבר בשנים הקרובות. זו בשורה להתיישבות וזה חיוני למדינה!".