עו"ד מוריס הירש
עו"ד מוריס הירש צילום: חזקי ברוך

הניסיון להעניק לארגונים שונאי ישראל שפועלים באיו"ש פטור ממע"מ ובלו (מס על דלקים) בהיקף של מאות מיליוני שקלים בשנה, היא רק אשנב קטן אל המדיניות הכלכלית הרעה למדינת ישראל שמקדם מפקדת מתאם פעולות הממשלה בשטחים (מתפ"ש) - תוך הכנעה של משרד האוצר.

כפי שכולנו יודעים היטב, משרד האוצר אינו מוותר בקלות על גביית מיסים. מישהו היה צריך לשכנע אותו לוותר על תשלום המיסים. ה"מישהו" הזה הוא מתפ"ש.

מתפ"ש היא יחידה מעין צבאית, שאחראית למימוש המדיניות האזרחית ולתיאום הביטחוני של ממשלת ישראל באיו"ש. היחידה כפופה לשר הביטחון והאלוף העומד בראשה חבר במטה הכללי של צה״ל. זה הגוף שמשמש כתובת לכל פניות הפלסטינים והארגונים השונים שפועלים לטובתם.

מדובר בגוף בעל השפעה רבה, הן על הנושאים שבתחום סמכותו והן ביכולתו להשפיע על מקבלי החלטות ברמה המדינית. למרבה הצער, נראה כי המתפ"ש מקדם מדיניות תבוסתנית מול הרש"פ, ועניין הפטור ממע"מ וממסי דלק הוא רק המערכה האחרונה מתוך פארסה מתמשכת.

כך, בשנה שעברה כיכב המתפ"ש בניסיון להעניק לרש"פ, כולה, פטור ממיסי בלו. אסביר.

בשנת 2018 התקבל בכנסת ברוב עצום חוק להקפאת כספים ששילמה הרשות הפלסטינית בזיקה לטרור מהכספים המועברים אליה מממשלת ישראל (המוכר על פי כינויו כ"חוק הקיזוז"). על פי החוק, בתום כל שנה הקבינט המדיני-ביטחוני מאשר את הסכום ששילמה הרש"פ למחבלים ולבני משפחותיהם בשנה שחלפה, ובשנה שלאחר מכן מוקפא הסכום, מתוך כספי המיסים שישראל מעבירה לרשות הפלסטינית.

החוק, שיזמו חברי הכנסת אבי דיכטר ואלעזר שטרן, נועד להעביר מסר לפיו מדינת ישראל לא תיתן יד להעברת כספי טרור למחבלים ובני משפחותיהם בהיקף של מאות מיליוני שקלים בשנה ולהעניש את הרש"פ בגין מדיניות נפסדת זו.

כספי המיסים האלה, שכוללים מיסי בלו, מיסי יבוא, מע"מ ועוד, הם הכספים שמדינת ישראל הסכימה לוותר עליהם לטובת הרש"פ במסגרת הסכמי אוסלו. בממוצע של השנים האחרונות, על פי נתוני משרד האוצר (שנמסרו במסגרת חוק חופש מידע) מדובר בסכומים המגיעים לשמונה מיליארד ₪ בשנה.

בפברואר 2019, בסמוך לאחר הרצח של אורי אנסבכר ז"ל, הופעל החוק בפעם הראשונה והוחלט לקזז סכום בסך 502 מיליון ₪ מכספי המיסים.

יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, זעם והחליט לסרב לקבל את כספי המיסים המקוזזים. החלטה זו יצרה משבר כלכלי שהסתיים רק בסוף חודש אוגוסט כאשר עבאס והרש"פ הואילו בטובם לשוב ולקבל את הכספים.

בזמנו, נימק שר ברש"פ, חוסיין אל שייח', את ההחלטה לשוב ולקבל את כספי המיסים, בכך שישראל הסכימה לוותר על מיסי הבלו. הגם שברור שטענה זו הייתה שקרית, משום שהחלטה כזאת הייתה מחייבת שינוי חקיקה, ובאותם הימים - ימי הבחירות האינסופיות - לא היה ניתן לקדם חקיקה כזאת.

גורמים שמעורים בדבר מסבירים שהגורם שיזם את הרעיון לוותר לרש"פ על גביית מיסי הבלו - כשנים וחצי מיליארד ₪ בשנה - היה המתפ"ש.

הדברים מטרידים עוד יותר כאשר מתאם הפעולות בשטחים לשעבר - האלוף (מיל') יואב (פולי) מרדכי - ובכיר אחר במתפ"ש שפרש לאחרונה, כתבו מאמר למכון מחקר בארה"ב ובו המליצו על ביטול החוקים שנועדו להילחם נגד תשלום תגמולי הרש"פ למחבלים.

את תפיסת הכניעה הכלכלית לרש"פ מכר המתפ"ש, ככל הנראה, גם למשרד האוצר של משה כחלון. בזמנו, לדיונים על חוק הקיזוז, התייצב נציגו של כחלון, כדי להתנגד לחוק. למרבה השמחה, התנגדות הסרק שלו נדחתה על ח"כ דיכטר, והחוק קודם ואושר.

כעת, שיש ממשלה קבועה, המתפ"ש עלול להציף מחדש את מדיניות ההתרפסות והכניעה הכלכלית לרש"פ ועוזריה.

זה הזמן של ראש הממשלה ושל שר אוצר החדש להבהיר, אחד ולתמיד, שמדיניות כושלת זו של המתפ"ש אינה מקדמת את מדינת ישראל לשום מקום ואינה קבילה עוד.

סגן-אלוף (מיל') עו"ד מוריס הירש הוא ראש המחלקה המשפטית במכון 'מבט לתקשורת פלסטינית'. הוא שירת במשך 19 שנים בפרקליטות הצבאית, ובתפקידו האחרון כיהן כפרקליט איו"ש.