רון דרמר
רון דרמרצילום: פלאש 90

שגריר ישראל בארצות הברית, רון דרמר, התייחס בטור ל"וושינגטון פוסט" לכוונת ישראל להחיל ריבונות ושידר מסר מרגיע לפסטינים ולקהילה הבינלאומית.

"ישראל לא תחיל ריבונות על שטחים המיועדים לפי תוכנית טראמפ למדינה הפלסטינית העתידית, ומתחייבת שלא לבנות בהם בשנים הקרובות", כתב דרמר, "ישראל תחיל ריבונות על שטחים שלפי כל הסכם שלום ריאליסטי יישארו חלק מישראל".

לדברי השגריר, "'קונצנזוס' שתי המדינות הנוכחי הוא לא יותר מאשר אשליית שתי המדינות".

"החלת הריבונות הישראלית בשטחים מסוימים ביהודה ושומרון לא תהרוס את פתרון שתי המדינות. אבל היא תנפץ את אשליית שתי המדינות. היא תפתח את הדלת לפתרון שתי מדינות ריאליסטי שיוציא את תהליך השלום מהמבוי הסתום שהוא נמצא בו כבר שני עשורים".

"לכל אורך הדרך המנהיגים הפלסטינים דחו כל הצעת שלום ישראלית, תוך שהם קידמו באופן שיטתי תרבות שדחתה את השלום והיללה את הטרור. הסכסוך בן מאה השנה מעולם לא היה סביב הקמת מדינה פלסטינית. הוא תמיד עסק בדחיית המדינה היהודית", הוסיף דרמר.

"ישראל מקווה שההחלטה להחיל ריבונות בחלקים מיהודה ושומרון תשכנע את הפלסטינים שעוד מאה של דחייה היא אסטרטגיה שתוביל להפסדים, וכי המדינה היהודית כאן כדי להישאר. ובאמצעות ניפוץ אשליית שתי המדינות וקידום פתרון שתי המדינות, ייפתח נתיב אמיתי לשלום".