מה יעלה בגורל הסכם הגרעין?

שרי החוץ של גרמניה, בריטניה וצרפת נפגשו לדיון על עתיד הסכם הגרעין מול איראן, כאשר ארה"ב מאיימת להחזיר את הסנקציות על איראן.

ניסן צור - ערוץ 7 , כ"ח בסיון תש"פ

מה יעלה בגורל הסכם הגרעין?-ערוץ 7
הנשיא האיראני, חסן רוחאני
צילום: רויטרס

מדינות אירופה מנסות להציל את הסכם הגרעין מול איראן, בעוד ארה"ב מציבה אולטימטום שעלול להביא את ההסכם לקיצו.

שרי החוץ של גרמניה, בריטניה וצרפת נפגשו ביום שישי בברלין על מנת לדון בגיבוש אסטרטגיה חדשה לחודשים הקרובים במשא ומתן מול איראן על המשך קיום הסכם הגרעין.

הדיונים מגיעים לאחר שארה"ב הודיעה כי היא דורשת לבטל את הסרת אמברגו הנשק שהטיל האו"ם על איראן, שאמור להיות מוסר בחודש אוקטובר הקרוב, ולהאריך אותו במספר שנים נוספות.

ראשי הממשל בארה"ב מאיימים כי במידה ומדינות אירופה אכן יסירו את אמברגו הנשק שהוטל על איראן, תפעיל ארה"ב סעיף שיגרום להחזרה מיידית של כל הסנקציות שהטיל האו"ם על טהרן. מהלך כזה יביא בוודאות לקיצו את הסכם הגרעין שחתמו המעצמות מול איראן בשנת 2015, לאחר שראשי המשטר בטהרן כבר הודיעו כי אם לא יוסר אמברגו הנשק או אם יוטלו סנקציות חדשות מצד האו"ם על איראן, הסכם הגרעין יבוטל.

לפני תחילת הפגישה בברלין הדגיש שר החוץ הצרפתי, ז'אן-איבן לה-דריאן, כי צרפת, בריטניה וגרמניה "עושות את המקסימום על מנת לשמור על הסכם הגרעין".

עם זאת, העובדה שאיראן מסרבת להכניס בחודשים האחרונים את פקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית לשני אתרים בהם הועשר אורניום, מקשה על התהליך. ראשי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית דרשו שוב בימים האחרונים מאיראן לאפשר לפקחים להיכנס לשני האתרים.

דיפלומט בכיר ממדינה במזרח אירופה אמר כי "זה נהיה קשה מאוד. אנחנו צריכים שאיראן תכניס את פקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית לאתרים האלה, ולאחר מכן יש לנו את נושא האמברגו בסתיו. הדברים עשויים להשתנות, כמובן, אם יהיה מנהיג חדש בבית הלבן אחרי נובמבר". לאחר הפגישה בברלין פרסמו שרי החוץ של גרמניה, בריטניה וצרפת הצהרה המגנה את ההפרות של טהרן, אך גם התריעו כי אם ארה"ב תפעיל מחדש את הסנקציות של האו"ם על איראן, המהלך יגרום ל"תוצאות שליליות "קשות.

"אנו חולקים אינטרסים בסיסיים של ביטחון משותף, יחד עם שותפינו האירופיים. אחד מהם הוא לקיים את משטר אי ההפצה הגרעינית, ולהבטיח כי איראן לעולם לא תפתח נשק גרעיני. הסכם הגרעין ממלא תפקיד מפתח מהבחינה הזו. הצהרנו באופן חד משמעי את החרטה והדאגה שלנו מההחלטה של ​​ארצות הברית לסגת מהסכם הגרעין ולהפעיל מחדש את הסנקציות על איראן.

מאז מאי 2018 אנו פועלים ללא לאות לשמירת ההסכם. מאז שנת 2019 איראן נקטה בצעדים המנוגדים להתחייבויותיה במסגרת הסכם הגרעין. אנו מודאגים מאוד מהפעולות הללו, המערערות ברצינות את יתרונות ההסכם. אנו גם מציינים בדאגה קשה כי איראן דחתה את הגישה שביקשה הסוכנות מזה חודשים רבים לאתרים שונים.

אנו מאמינים באמונה שלמה כי לכל ניסיון חד צדדי להפעיל מחדש סנקציות של האו"ם יהיו השלכות חמורות על ההסכם. לא נתמוך בהחלטה כזו שאינה תואמת את המאמצים הנוכחיים שלנו לשימור הסכם הגרעין", מסרו שרי החוץ.