הרב מרדכי אליהו
הרב מרדכי אליהו צילום: Kobi Gideon / FLASH90

בתקופת כהונתו של חאפז אל־אסד כנשיא סוריה, ניסו במערכת הביטחון למצוא גורם ישראלי שיצליח ליצור קשר עם הנשיא הסורי לטובת קידום עניינו של רון ארד.

הצינורות הדיפלומטיים המקובלים לא התאימו למטרה החשובה הזו, ההערכה הייתה שאסד לא ייענה דרכם. השם שהועלה לבסוף כמתאים לתפקיד היה לא אחר מאשר הראשון לציון, הרב מרדכי אליהו זצ"ל.

הרב עמד אז לקראת סיור אצל בני הקהילה היהודית בברזיל, ותכנן לבקר גם אצל נשיא ברזיל. הנשיא אכן הזמין את הרב ואת ראשי הקהילה היהודית לביקור בארמונו כמתוכנן, ובסוף קבלת הפנים יצאו כולם מהחדר. הרב, הנשיא והמתורגמן נותרו בו לבדם, ואז שוחח הרב עם הנשיא, שהיה ממקורביו של הנשיא הסורי, על עניינו של רון ארד, במטרה שהדברים יגיעו גם לאוזניו של אסד עצמו.

השבוע צוין בסדרת אירועים ושיעורים יום השנה העשירי לפטירתו של הרב אליהו זצ"ל. רבבות הסיפורים, הספרים וזיכרונות בכתב ובעל פה מדמותו של הרב מציינים מטבע הדברים את תורתו, את הדרכתו הרוחנית ואת מידותיו ואישיותו.

אבל לרב אליהו היו יד ורגל גם בתחומים שעל פניו אינם נראים כנוגעים לתורה ולקדושה: מפוליטיקה דרך כלכלה, המשך במדיניות וכלה בגישור ובחינוך. לביתו עלו לרגל בכירים בפוליטיקה ובמערכת הביטחון, רופאים, כלכלנים ועוד. גורם המקורב לבית הרב מספר לרגל התאריך המיוחד על הפן הייחודי והעלום יותר בחייו ובעשייתו של הרב, שגם בו טמונה מנה גדושה של חוכמת חיים מתובלת בהומור.

כך למשל, בתקופת שלטונו של אהוד ברק, עמדו משרדי ממשלה שונים בדילמות לנוכח האופק המדיני שהצביע על נסיגה מרמת הגולן. באחד המשרדים הוחלט להמשיך ולהשקיע תקציבית ברמת הגולן גם לנוכח עתידה הלוט בערפל. גורם במשרד ראש הממשלה תקף את אנשי המשרד בטענה כי הקצאת כספים לרמת הגולן בעת הזו היא בזבוז כספי ציבור. במשרד לא נבהלו, והשיבו כי עד שלא תהיה החלטת ממשלה על נסיגה - יש להשקיע ברמת הגולן. כשנשאל הרב אליהו מי מהצדדים צודק, השיב בחיוך: "שניכם גאוותנים. כל אחד חושב שאם ישקיע או לא ישקיע ברמת הגולן, אז הקב"ה ינהג בהתאם... הקב"ה יחליט מה שיחליט, וזה לא בגללכם".

הרב לא נרתע גם ממקרים קשים שהובאו בפניו. בימי השבעה על הרב הגיע יהודי מזוקן עם פאות, ובפיו הסיפור הבא: "הייתי נער בן 16 עם קוקו ועגילים שהוריד את הכיפה. סבי לקח אותי לרב אליהו, והודיע לו שנישל אותי מהירושה בשל כך. הרב אליהו גער בו ושאל: 'מי הרשה לך להוציא אותו מהצוואה?'. אותי הוא לקח הצידה לשיחה, ואמר לי: 'תבטיח לי שני דברים. אחד, שתבחר מצווה אחת שאותה תקיים, ושניים, שתזמין אותי לחתונה שלך'. בתמימותי בחרתי לשמור שבת. אחר כך חששתי מה יגיד לי הרב כשיראה אותי בחתונה. והנה מה שיצא ממני בסוף...".