ד"ר ציפי ריין: "לכל סיר יש הרבה מכסים, חסרה רק מיומנות"

למה אנשים לא מתחתנים? והאם יש חלומות שלא יתגשמו? שיחה עם המטפלת הזוגית ד"ר ציפי ריין. ויש גם מסר להורים

מערכת 252 , כ"ט בסיון תש"פ

לרגל השקת פרויקט 252, מציגה הפסיכולוגית ציפי ריין את השקפתה הייחודית בנוגע לתופעת הרווקות המאוחרת.

"ההסבר לתופעה הוא שבניגוד לעבר, אנשים לא רוצים להתחתן רק כי הם חייבים", היא מסבירה, "הם רוצים לדעת שהם מתחתנים עם אדם שיהיה להם הכי טוב איתו".

"בחורה שהגיעה אלי לייעוץ אחרי שנים של דייטים", מספרת ד"ר ריין, "היא כבר הייתה רופאה, בחורה מהממת, יפיפייה, שאף פעם לא היה לה קשר משמעותי. היו לה מלא הצעות ותמיד בחורים התחילו איתה. כמובן עם הרבה בחורים היא לא היתה נפגשת, אבל גם מי שהייתה נפגשת איתו – אחרי 3-4 פגישות היא הייתה אומרת ש'זה לא מתפתח' ולא מרגישה שזה זה. הרבה פעמים היא העבירה את הבחורים לחברות שלה, היא הייתה השדכנית הכי טובה שאני מכירה. היו גם בחורים שעזבו ואמרו שזה לא מתאים, כי הקשר לא התפתח רגשית. עבדנו על החשק שלה, על ההקשבה לעצמה.

ציפי ריין
דובי ריין

''למדנו את שיטת החדרים בתוך הנפש ובעצם למדנו אייך ליצר אינטימיות רגשית, בתקופה הזו היא לא יצאה. אחרי זה לקח לה 3 בחורים לתרגל את זה, אבל עם הבחור הרביעי היא יצאה שלושה חודשים, והתחתנה איתו וזה היה מאד מרגש. היום היא נשואה כבר שלוש שנים באושר עם שני ילדים, וזה באמת ממקום טוב שהיא שלמה איתו".

ד"ר ציפי ריין, (40), אמא לשבעה ילדים ומתגוררת בעלי זהב. סיימה דוקטורט בפסיכולוגיה, למדה טיפול זוגי ומשפחתי ולאחר מכן למדה גם טיפול מיני. כיום, ריין בעלת קליניקה לטיפול ומסייעת גם לרווקים להגיע לזוגיות ומנהלת המרכז למשפחה במכללת אורות ישראל באלקנה.

אז מה הסוד של אלו שמתחתנים בקלות בהשוואה למי שמתקשים בכך?

"חתונה זה עניין של מיומנות", פוסקת ריין. "אני ממש מאמינה שיש מיומנות שאדם יכול לרכוש לעצמו. יש כאלה במקום טוב יותר, יש כאלה במקום פחות טוב אבל זו מיומנות שכל אחד יכול לרכוש. מיומנות של איך לנהל דייט, איך להגיע לזוגיות מבחירה נכונה.

"לעיתים יש אתגרים שאנשים עברו שחוסמים אותם, כמו טראומות או משפחה לא מתפקדת וכל מיני דברים שעוברים בחיים, ואת זה צריך לשבת לפתור. אבל ברוב המקרים אם אנשים יקבלו את המיומנות הזו, הם יצליחו".

לרווקים המאוחרים יש בעיה של חוסר מיומנות?

"בדרך כלל מדובר על חוסר של ידע בלבד, ואם יקבלו כלים נכונים ומיומנויות נכונות וקצת ליווי, הם יצליחו. צריך גם את העזרה של הקב"ה כי לפעמים לא פוגשים את האדם הנכון, ולפעמים אתה פוגש אנשים שאין להם את המיומנות הזו או שיש להם חסימה. אבל מאמינה שצריך לבדוק כל מקרה לגופו.

"הרבה פעמים מדברים על 'קבוצת הרווקים' או 'בעיית הרווקות', כאילו זה משהו גורף. אבל אי אפשר להגיד כאלה דברים, זה כל אדם זה לגופו. וגם זה שמישהו מתחתן זה לא אומר שאין לו חסימות או שאין לו בעיות, זה רק אומר שהוא הצליח להתחתן, ולא מעבר לזה. בכל מקרה רכישת הכלים האלו יכולה לעזור גם לאנשים נשואים. אלו כלים בסיסיים שעוזרים לאנשים להגיע לקשר זוגי."

זה לא קשור לכישרון או נתונים אחרים?

"יש מיומנות לרכוב על אופניים או מיומנות לנהוג ברכב – אתה כבר נוסע על טייס אוטומטי. זה התחיל בידע שרכשת, שאתה כל כך מתורגל שאתה כבר על טייס אוטומטי. זו הכוונה למיומנות. יש אנשים שבאו ממשפחה שבה יודעים להביע רגשות ויש בה קשר זוגי טוב ולמדו את זה בעצם בבית או בחיים שלהם, והם מכירים את זה כל כך טוב שיש להם את המיומנות הזו. ויש הרבה מאד אנשים שלא קיבלו את זה מספיק בחיים וזה לא עף אצלם בטייס אוטומטי, ואפשר ללמוד את זה ולהכניס את זה לטייס אוטומטי."

אם כך, את המיומנות הזו כולם צריכים ללמוד.

"ממש נכון. אני רוצה להגיד לך שיש הרבה זוגות נשואים שיש להם בעיות בזוגיות, למרות שהצליחו להתחתן, אבל זה פוגש אותם אחר כך בתוך הזוגיות."

לכל סיר יש מכסה?

"אני מאמינה שלכל סיר יש הרבה מכסים. גם בבית, אתה יכול למצוא מכסה שלא שייך לסיר אבל הוא מכסה טוב לסיר."

אבל לפעמים חלק מהמכסים נופלים מהסיר או לא מסתדרים?

"נכון, אבל תתאר לך שזה סיר גמיש, שהוא עשוי מפלסטלינה שהוא כל כך מיומן ויש לו הרבה יכולות להתגמש, אז פתאום מכסה שבהתחלה היה פחות מושלם - מסתדר. ובינינו? למי יש מכסה שבדיוק מתאים? אחרי החתונה עושים התאמות אחד לשניה, ומגמישים את עצמנו."

ציפי לא מתכוונת שבדייט מספיק 'לבדוק רק דופק', אבל בהחלט כדאי להתמקד בדברים החשובים בלבד. ממילא אחרי החתונה יש עבודת התאמה. אבל השאלה היא, האם מי שמשאיר הרבה עבודת התאמה ייאלץ לחזור לקליניקה של ריין לטיפול זוגי?

"תראה, אני מעריצה את מי שבא אלי", ציפי מחייכת, "וזה לאו דווקא אומר משהו לא טוב על הזוגיות של הזוגות שבאים. היום יש הרבה יותר מודעות ואנשים רוצים טוב יותר."

"בכלל, אני חושבת שזה משהו מאד יפה בדור הזה, ותופעת הרווקות נובעת מאותה סיבה - אנשים רוצים זוגיות טובה. הם לא רוצים להתחתן כי הם חייבים, כי המציאות מחייבת אותם. הם רוצים לדעת שהם מתחתנים עם אדם שיהיה להם הכי טוב איתו. שיהיה החבר הכי טוב שלה. ויש אנשים שמגיעים אליי לליווי או ליעוץ, שפשוט לא רע להם אלא שהם רוצים ללמוד להבין אחד את השני יותר טוב או לחיות טוב יותר. בעייני זה מאד יפה שהם רוצים את כל החלומות".

יש חלומות שלא יתגשמו?

"לפעמים יש לאנשים ציפיות-יתר." מסכימה ציפי, "לפעמים אנשים מצפים לחלום הוליוודי מושלם. ואני יכולה להגיד שגם הזוגות הכי טובים רבים לפעמים. אז אם יבוא אליי מישהו שיבקש שבחיים לא נריב אני ינחית אותו לקרקע. אני לא מכירה זוג שלא רב, כלומר אם לא תריבו זה לא יעשה זוגיות טובה. אבל אם תדעו לריב טוב, יש דבר כזה – כלים ומיומנויות של מריבה, איך רבים נכון, אז יהיה לכם אחלה מריבה, יש דבר כזה מריבה כיפית!"

לקראת סיום השיחה, אני מעלה נושא נוסף: רווקים רבים מלינים על כך שלוחצים אותם. לא מספיק שיש להם את הקושי שלהם, הם גם צריכים להתמודד עם הערות של אנשים, ובדרך כלל אלו ההורים.

"התפקיד הכי גדול של ההורים בשלב הזה זה לאהוב את הילדים כפי שהם. לשים את החתונה בצד ולהיות עם הבן או הבת שלכם אם הרבה אמון בהם. לא להתעסק בזה כל הזמן. שהרווקות לא תהיה המרכז. זה הורג אותי לפעמים שבחורה כל כך מוצלחת, אבל ההורים רואים אותה רק כ'רווקה'. אבל מה עם זה שהיא מצליחה בעבודה? פשוט להיות שם, לתמוך ולתת המון אמון."

ביום רביעי הקרוב (24/6) תעביר ריין את הסדנה הראשונה למשתתפי פרויקט 252, בנושא: "המתכון לקשר מוצלח ב-5 צעדים". לפרויקט, שהושק בשבוע שעבר, כבר מאות מצטרפים, שיתחילו ללמוד כבר השבוע כלים להתקדמות לקראת נישואין וזוגיות. רוצים להצטרף? מתחילים כאן.