ד"ר דורי גולד
ד"ר דורי גולד צילום: יח"צ

ד”ר דורי גולד, נשיא המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, שייעץ לצוות השלום של הנשיא טראמפ, דיבר בפורום אמריקני על תוכנית המאה והכוונה להחיל ריבונות.

גולד אומר כי הוא אינו משתמש במונח 'סיפוח'. "אני לא משתמש במונח הזה כי הוא לא נכון. מה שאנחנו נראה לפי חזון טראמפ הוא משהו אחר, החלת ריבונות על 30 אחוזים מהשטח בעוד הפלסטינים יקבלו 70 אחוזים ממנו. זו פשרה טריטוריאלית , זה לא סיפוח".

לדבריו, "החזון של הנשיא טראמפ הוא הקרוב ביותר לנאומו האחרון בכנסת של ראש הממשלה שנרצח, יצחק רבין ז”ל. רבין דיבר על ירושלים מאוחדת וחזקה תחת ריבונות ישראלית ועל בקעת הירדן במובן הרחב של המילה תחת ריבונות ישראלית. מדובר בתכנית היחידה ששומרת על ישראל כמדינה יהודית, דמוקרטית ובטוחה”.

ד"ר גולד ענה למבקרי התוכנית הטוענים כי היא תביא לסיפוח של מיליוני פלסטינים למדינת ישראל. "מי שטוען את זה לא קרא את התכנית. הלקח שלי מההתנתקות מרצועת עזה והוצאתם של עשרת אלפים מתיישבים ממנה הוא דבר שאסור בשום פנים ואופן שהמעשה יחזור על עצמו, לא לתושבים יהודים ולא לתושבים פלסטינים".

"לכן כאשר מסתכלים על הדמוגרפיה מבינים כי המצב אינו פשוט. תכנית טראמפ מאפשרת לנו לבנות גשר לפתרון מסוג זה ולכן לדעתי זה הפתרון הנכון”, הוסיף.

לטענתו, הוא מאמין שצריך להגיע לשלום דרך משא ומתן אינטנסיבי אולם הפלסטינים ובעיקר ההנהגה הפלסטינית אכזבו את ישראל במהלך השנים.

"הקהילה הבינלאומית צריכה לתמוך בנו בצעד הנוכחי לאור הכישלון של ניסיונות העבר מול הפלסטינים”, סיכם גולד.