המדינה נכשלה, המגזר העסקי לא ירפה

יו"ר התאגדות העסקים הקטנים מאשימה את המדינה בכשל מתמשך בטיפול בעצמאים במהלך משבר הקורונה. "מחדל וביזיון".

ניצן קידר - ערוץ 7 , ל' בסיון תש"פ

המדינה נכשלה, המגזר העסקי לא ירפה-ערוץ 7
עסקים סגורים. אילוסטרציה
צילום: ISTOCK

נגיף הקורונה פגע קשות בבעלי העסקים הקטנים והעצמאים שמרגישים שנזנחו על ידי המדינה.

דקלה אבוטול, יו"ר התאגדות העסקים הקטנים, זועמת על ההתנהלות כלפי המגזר העסקי והזנחתו במשבר הכלכלי שנלווה למגפה.

"שנת 2020 עסקית נסגרה וישראל הוגדרה כשיאנית שלילית מבחינת הסיוע שהיא נתנה למגזר העסקי – קרן הלוואות נמוכה, שיעור ערבות מאוד נמוך בהלוואות שניתנו, מענקים כמעט אפסיים – בשורה התחתונה מדברים על יותר מ-70 אלף עסקים שהולכים להיסגר כתוצאה מהקורונה. זה גידול של מעל 50 אחוזים מכל שנה אחרת וביחס לעולם, פי שניים ממה שכל מדינה אחרת מדווחת. מבחינתנו ישראל נכשלה", מאשימה אבוטבול בראיון לערוץ 7.

לדבריה, "זה מגזר ששילם כחוק ביטוח לאומי ופשוט גנבו לו את הכסף. בשעה שבה המדינה היתה צריכה לומר לכל עצמאי שהזכויות הבסיסיות שלו נשמרות, להגן עליו ולהחזיר לו במעט את מה ששילם כל החיים – היא נכשלה – הסתכלה לאנשים רעבים בעיניים ואמרה להם 'אנחנו לא רואים אתכם, אתם לא חלק מאיתנו'".

"עסקים חזקים הגיעו לקצה גבול היכולות והשתמשו בכל הרזרבות וחוששים מגל שני ועסקים קטנים יותר שהם על הגבול תמיד חטפו מכה וראינו יהירות בלתי נסבלת מצד מקבלי ההחלטות. כל פעם מנסים לקצץ את המגזר העסקי ולפגוע בו והוא מנסה להרים את הראש וברגע שהוא עושה את זה פוגעים בו שוב. המגזר העסקי משלם ביטוח לאומי, יותר מכל אזרח אחר במדינת ישראל. למה בשעה הקשה שלו אי אפשר היה לתת לו את המינימום של דמי אבטלה כדי שאנשים לא יגיעו לפת לחם? איפה הכסף? איך מסתכלים לאנשים האלה בעיניים ואומרים 'לכם אנחנו לא עוזרים'? באיזו עילה זה קורה? זה מחדל וביזיון", מוסיפה אבוטבול.

לדעתה, דווקא שר האוצר החדש, ישראל כ"ץ מביא עימו תקווה. "יש שר אוצר חדש וקורה משהו שאנחנו מקווים שיוצר מגמה בריאה ומה שקורה הוא שיש תקשורת. זה נראה חיובי יותר ויש שיח טוב יותר. נקווה שזה יאפיין את התקופה הקרובה ושתהיה בשורה חדשה".

"העצמאים עלולים בסוף להצביע ברגליים וסקרים מראים שיש לו יותר מחמישה מנדטים במפלגה עצמאית. אני מניחה שהמגזר העסקי לא ירפה הפעם עד שלא נתחיל לראות שינוי", מסכמת אבוטבול.