בצלאל סמוטריץ'
בצלאל סמוטריץ' Photo by Yonatan Sindel/Flash90

יו"ר האיחוד הלאומי, איש 'ימינה', השר לשעבר חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ', הוא ממובילי ההתנגדות לתכנית טראמפ מיומה הראשון כל עוד אחת ממגמותיה היא הקמת מדינה פלשתינית כחלק מעסקת פשרה עם ישראל.

דאגתו מפרטי התכנית גברה כשנחשף למפת התכנית והמשמעויות העולות ממנה. גם הפרסומים אודות תוכן השיחה שקיים ראש הממשלה עם אותם חברים במועצת יש"ע התומכים בתכנית לא מרגיעים אותו. בראיון לגיליון החדש של 'ריבונות' הוא מזהיר ומסביר:

"הוא אמר ששום דבר לא סגור ולא ידוע ואני מזכיר שדברים היו אמורים להיות סגורים", אומר סמוטריץ' ומרענן את הזיכרון מהעבר: "נקודת המוצא הייתה שמיד אחרי שנתניהו חזר מארה"ב אחרי השקת התכנית מיד הוא מחיל את הריבונות, שהריבונות תתקבל ללא תנאי, שנוכל לשרטט כמעט כל מפה שטובה לנו, שבשטח שלא מוחלת עליו כרגע הריבונות תהיה הקפאה של עד ארבע שנים ואם עוד קודם נראה שהפלשתינים לא מגיעים לשולחן נוכל לצאת מהעניין הזה, שהשטח נשאר כפי שהוא ולא שאנחנו מפקידים אותו בידי האמריקאים לניהול מול הפלשתינים כפי שהם מבקשים היום. בנוסף מסתבר שהאמריקאים גם דורשים שכל מהלך יהיה בהסכמה מלאה עם גנץ ואשכנזי".

נאום בר אילן בשיווק ימני

כל נקודות המוצא של התכנית התפוגגו עם הזמן ומישראל נדרש ויתור על השטח שלא תוחל עליו ריבונות כאשר ההתנהלות על עתידו היא בין האמריקאים והפלשתינים. "כל הדברים האלה ביחד מלמדים שהתכנית לא הוצגה לנו נכון. היא הוצגה כרצון לתת ריבונות לנו ולא לתת כלום לפלשתינים והכול בעצם מס שפתיים, אבל כעת מתברר שהאמריקאים חותרים בכל הכוח לשני חלקיה של התכנית ומסתבר שנתניהו הוא זה שכתב את התכנית. כלומר יש כאן את נאום בר אילן שבמקום לקרוא לו שתי מדינות קוראים לו ריבונות כדי לשווק אותה כימנית ולהרדים את הימין".

מכל אלה מגיע סמוטריץ' למסקנה מטרידה: "זו תכנית שהסיכונים בה מאוד גדולים ואנחנו רואים במפה סימן לכוונות האמריקאים. אם הם מקפידים על רצף ערבי וקוטעים את הרצף ההתיישבותי ברור מה כוונתם. אם רוצים לחזק את ההתיישבות אז משרטטים מפה ששומרת על הרצף שלנו ולא מקפידים באדיקות לשמור על האפשרות להקים מדינה פלשתינאית".

"הרוב המוחלט של הימין מתנגד למדינה פלשתינית והוא אומר בוא ניקח את החלק הראשון והחלק השני לא יקרה, אבל זה תלוי בפרטים של התכנית", אומר סמוטריץ' ומדגיש כי לא מדובר בפגיעה רחוקת טווח בהתיישבות אלא בפגיעה מיידית, שכן בישובים שינותקו מצירי תנועה מרכזיים כדוגמת קרית-ארבע המתוכננת להיות מנותקת מגוש עציון ומירושלים, עלי שתנותק מכביש 5 המקצר את הדרך לתל אביב וישובים דומים, לבד מהישובים המבודדים, בכל אלה לא תהיה בנייה, לא ייפתחו עסקים ולא יינתנו משכנתאות.

"כשהמפה קוטעת את ההתיישבות לארבע פרוסות, מייצרת מובלעות ומקפידה באדיקות על הרצף הערבי כדי לאפשר להקים מדינה פלשתינית, כל הסימנים האלה ביחד מלמדים שיש כאן תכנית שלמה בגיבוי 50 מיליארד שהאמריקאים מגייסים ממדינות שונות ובפועל מה שיקרה זה שההתיישבות תיפגע מעבר לכך שתודעתית תהיה תחושה שזה לא שלנו ולכן צה"ל יעצב את התכניות והמתקנים שלו בהתאם למפה הזו, יבוטלו כבישים כמו עוקפי חווארה ואל ערוב כי לכאורה אין בהם צורך והפלשתינים יוכלו להמשיך ולהשתולל ללא בקרה ופיקוח בשטחי C".

לכולם ברור, זו עסקת חבילה

סמוטריץ' מדגיש כי בפועל המציאות היא שקובעת ולא הכרזות הריבונות. דוגמאות לכך הוא מוצא בירושלים שלמרות הריבונות בה נתניהו לא בונה בגבעת המטוס וברמת הגולן, עליה נמשך המו"מ מול הסורים למרות הריבונות שהוכרזה.

"ריבונות חשובה, אבל בתנאי שהיא מתלבשת על הפעולות המעשיות ומועילה להם ומאפשרת לקבוע עובדות בשטח. הסכמנו גם לריבונות בשלבים, בבחינת 'מעט מעט אגרשנו מפניך', אבל לא לעסקת חבילה שיש לה צד שני. עכשיו מנסים לעשות פלפולי בית מדרש ולומר שהחלטת הממשלה תהיה רק על החלק של החלת הריבונות, אבל כל ילד יודע שקיבלת את הריבונות בתמורה וכחלק מעסקת חבילה גם אם לא כתבת את זה במפורש. אם הסכמת אז מחר יבוא ביידן ויגיד לנו שקיבלנו את החלק שלנו וכעת הוא מכיר במדינה פלשתינית על שאר השטח. זה יקרה בגיבוי לחץ אירופאי גדול ותחת השקעה של עשרות מיליארדים מהאמריקאים לבנייה בפועל של המדינה הפלשתינית".

לנוכח כל השינויים שטופטפו בשלבים לכיוונה של ישראל קובע סמוטריץ': "נתניהו וגורמי ממשל הציגו את התכנית אחרת, אולי זה היה נכון אז וקושנר גבר ועמדתו התקבלה, אבל בשורה התחתונה זה לא המצב. התכנית שווקה כמשהו טוב לישראל, כריבונות שישראל תקבל בלי לשלם כלום, אבל האמירה כעת היא הפוכה לחלוטין. האמריקאים חותרים לתכנית עם שני מרכיבים. תכנית טראמפ היא למעשה העתק של נאום בר אילן, מדינה מפורזת עם מגבלות ביטחוניות שבהם נתניהו נפנף וקיים סיכון גבוה שזה אכן יתממש. את הסיכון הזה אסור לנו לקחת".

כעת סמוטריץ' וחבריו למפלגה נערכים לקראת ההמשך ומבטיחים מאבק נחוש במידה ויתברר כי אכן מדובר במפת דרכים המובילה להקמתה של מדינה פלשתינית ולא במפת ריבונות ישראלית. "אפשר להפעיל לחץ בימין כדי להביא את החלק הטוב של התכנית, חלק הריבונות, ואם לא, נצטרך לעצור את זה בכל מחיר, ואם אומרים לנו 'טיק איט אור ליב איט' אז בוודאי ש'ליב איט', אם זה הכול או כלום אז בוודאי שכלום. נעשה את כל מה שצריך כדי לייצר מחאה ציבורית ופוליטית, נפעל מול תומכי ישראל בארה"ב ונסביר להם שהולכים לחלק את ארץ התנ"ך כדי שישפיעו על טראמפ לעצור את זה. יש הרבה צעדים שנעשה כדי לוודא שזה לא יקרה".