חנות חדשה, חזון ישן

בתל אביב תיפתח מחר חנות ספרים מסוג אחר, חנות שמבחינתה "הסופרות והסופרים הם הסיפור".

אריאל פייגלין - ערוץ 7 , ל' בסיון תש"פ

חנות חדשה, חזון ישן -ערוץ 7
חנות סלון
צילום: לשם שינוי

כל סופר מתחיל יכול לספר לכם שכתיבת והדפסת הספר היא רק חצי מהעבודה, הבעיה האמיתית נמצאת בהגעה אלינו – הקוראים.

חנויות הספרים המוכרות עובדות בעיקר עם ההוצאות הגדולות, ולספר קטן ולא מוכר קשה מאוד להיכנס אליהם, שלא לדבר על לקבל מקום טוב על הבמה באמצע.

על הפער הזה מנסה יפתח אלוני מהוצאת "אפיק" להתגבר באמצעות פתיחת חנות חדשה, שתאפשר מפגש בלתי אמצעי בין סופרים לקוראים. החנות, שתקרא "לשם שינוי", תפעל כחנות-סלון לספרות מקור המיועדת בעיקר להוצאות עצמאיות, ותשמח לארח סופרים, ולהציג כותרי מקור של כל הוצאה.

בחנות-סלון יתקיימו שיחות בנות עשרים דקות בין סופרים לקוראים 'מסביב לשולחן', על מנת לשים את הסופרים, המשוררים ויצירתם במרכז, הן כאנשי-שיח והן כמי שזכאים לתגמול ישיר ומכובד בעבור עבודתם.

התגמול הישיר והמכובד יתבטא בצורת התשלום הייחודית: התשלום בעבור קניית הספרים יפוצל לשניים: לסופר ולהוצאה. כל הספרים יימכרו במחיר אחיד של 60 ₪ לכותר, מתוכם יעביר הרוכש 18 ₪ ישירות לסופר (באמצעות אפליקציית ביט או העברה בנקאית).

צילום: לשם שינוי

מבחינת אלוני מדובר בהמשך ישיר להוצאת ספרים ולאתר שהקים "ניתן לשנות את מערכת היחסים בין הסופרים, הספרים והקוראים; לייצר שותפות שאינה מבוססת על הקוראים כשותפים פסיביים של תהליך היצירה – לא כערעור על הסדר הקיים אלא כפעילות אלטרנטיבית".

"לשם שינוי" תפעל שלושה ימים בשבוע במתכונת מגוונת: כספריה שתאפשר קריאה ועיון בספרים שראו אור בהוצאות שונות ובאופן עצמאי, וכחלל בו יערכו אירועי 'סלון ספרותי' כגון שיחות עם סופרים, מופעי ספרות, הרצאות והקראות סיפורים קצרים ושירים, וכחנות ספרים".

"לשם שינוי" תפעל על פי כל תנאי התו-הסגול המוגדרים על פי החוק (חובת עטית מסכות במרחב הציבורי, אלכוג'ל לבאי המתחם, מניעת התקהלות שעולה על 10 אנשים בו-זמנית ועוד) וכמובן תפעל גם במרחב הדיגיטלי: בשידור המפגשים בזום ובמכירת הספרים".