שיפוצים
שיפוציםFREEPIK

האם אנו תמימי דעים לגבי מה החובות והזכויות של חברות שיפוצים או האם אנו מבולבלים לגמרי מכל העניין? חקרנו את הנושא על מנת לעשות סדר בדברים.

השלב הראשון הוא אמת או חובה? האם אנו אמורים להסתמך על מה שחברה לשיפוצים מבטיחה לנו. למשל בתחום העסקים, חברת שיפוצים משרדים שאומרת לנו להסתמך על זמן בו יסתיים שיפוץ המשרד ויהיה ניתן לחזור לשגרת עבודה.

או חברת שיפוץ שמתמחה בבתי מגורים ומבטיחה לסיים את התהליך בזמן מסוים שלפיו תכננתם להלין בביתכם את האורחים שלכם מחו"ל וכו'. האם זה עניין של חובה של קבלני השיפוץ? בין אם נפלתם על חברה לשיפוצים אמינה שחוותה משבר או תקלה שהערימה קשיים בניסיונה להגיע אל המטרה ובין אם החברה עצמה אינה אמינה, ישנו עניין החובה לעמוד ביעדי העבודה שסיפקו.

יש מחובתם לעמוד ביעדים ובחילופי הדברים שסוכמו כמו כל חוזה שמחויב באכיפה. איו זה רק עניין של יושר אמת או חיפוש אשמים אלא חובה ברורה על הצדדים לעמוד בחוזה שנרקם ביניהם. בישראל מתבצעים מדי שנה בסביבות 300 אלף שיפוצים לבתים פרטיים וזהו נושא המעסיק אנשים רבים בצדק. מנכ"ל פיליפס חברת שיפוצים מספר לנו שישנן חברות המספקות אחריות ארוכת טווח אך למען הסדר שבעניין יש להכיר את חוק "אחריות לעבודות שיפוצים" שאושר ב 2018.

עד לא מזמן בשונה מקבלני בניין, המחויבים בחוק מכר דירות המחייב אותם לכלול אחריות על טיב העבודה במשך מספר שנים, המשתנה בהתאם לסוג העבודה שביצעו, בכל הקשור אל שיפוצים לא היה כל חוק שכזה. חוק אחריות לעבודות שיפוצים מחייב מתן אחריות של שנה על עבודת שיפוץ של 20 אלף שקלים ומעלה. בזמן זה מחויב על פי חוק הקבלן לתקן ליקויים בלא תוספת תשלום.

האם יש חברות שיפוצים אמינות ואיך ניתן להסתמך על המידע אותו הן מעבירות ולסיכומים אליהם הן מתחייבות?

התשובה היא - לא ניתן להסתמך. הנחת בסיס היא היא שיש חברות ויש חברות. כמובן שניתן למצוא חברה אמינה. אין חוק כי חברת שיפוצים במרכז אמינה יותר מחברת שיפוצים בשרון או שחברה קטנה עדיפה מגדולה. אין חוק מנחה לכיצד למצוא חברה טובה וישרה אך אין גם להסתמך על מידע והבטחות במידה ומצאתם אחת כזאת. קראו היטב את חוזה העבודה. בדקו מה קורה ומה סך הפיצויים במידה והעבודה לא נעשית כמתוכנן. וודאו שמדובר על חברה מורשת בעלת הביטוחים הנדרשים ובעלת הניסיון המוצרך לסוג העבודה אותו אתם מזמינים. אל תתביישו לבקש המלצות וחוות דעת וודאו כי האנשים איתם אתם משוחחים הם אכן האנשים שיעבדו על הנכס שברשותכם ושאינם רק מתווכים ביניכם לבין קבלנים חיצוניים.

זה לא אני ואם כן זה לא היה בכוונה: האם חברת השיפוצים אחראית על כל הליקויים במידה ונמצאו

חשוב להבין שהשיפוץ הוא על אחריות המשפץ ולכן כל פגם או ליקוי גם אם מתגלה בשלב מאוחר היינו על אחריות המשפץ. ישנם מקרים שונים שעל מנת להוזיל עלויות בעל הנכס קונה בעצמו חומרים או מוצרים שהיה רוצה להתקין. בין אם מדובר על דלתות או על מרצפות. במצב כזה בו למשל בעל הנכס הזמין את המרצפות, לדוגמה מרצפות שיש, והשיפוצניק עשה את עבודת ההתקנה של מרצפות אלו ומסיבות כאלו או אחרות המרצפה נסדקת או נשברת אין זה יהיה על אחריות המשפץ אלא על אחריותו של בעל הנכס.

לא עבדתי עם קבלן שיפוצים מורשה - למה לצפות?

מומלץ לבדוק היטב את מי שוכרים לעבודות שיפוץ דירה. כמובן שקורץ לכולנו להשאיר עוד כמה מטבעות זהב בכיס אך לרוב מתגלה שעל מה שזול משלמים ביוקר. מעבר לכך שיש לבדוק היטב את האדם הנכנס לביתכם או למקום עבודתכם ולוודא שזה אכן אדם שאתם מרגישים בביטחון בסביבתו. במידה ובכל זאת מצאתם את עצמכם בהתקשרות עם איש שיפוצים ולא דרך חברת שיפוצים מסודרת ונקלעתם לעסק ביש חשוב לדעת: חוק האחריות תקף לגבי קבלן רשום כמו גם על קבלנים שאינם רשומים כקבלנים מורשים, ויוכל הצרכן בשני המקרים להגיש תביעה אם קורה מצב שבו לא תוקן ליקוי שהתגלה מעבודתם בעוד הם השתמשו בחומרים מטעמם ובמהלך תקופת האחריות.

סיכום של שיפוץ

כשאתם מסכמים את הפרטים שימו לב שהכל מתועד ומפורט באופן המוסכם על שני הצדדים. יש לזכור שגם אדם ישר ונעים הליכות שנוצר ביניכם תקשורת כנה ונעימה יכול להגיע אל מחדלים וטעויות ואין הדבר בכוונה להרע או לזלזל, אך אין סיבה שאתם תשאו בתוצאות ועל כן בשביל לחסוך חוסר נעימות סיגרו את הדברים ה "יבשים" היטב ובצורה ברורה מראש. כך תוכלו להתפנות לחברות וסביבת עבודה נעימה, שכן שיפוץ אפילו אם חלקי נמשך שבועות ולעתים חודשים וכיף לעבור זמן זה באווירה טובה. יש תקווה שמגמת האכזבה מחברות השיפוץ היינה בירידה ככול שהחוקים מתחדדים וחברות השיפוץ מודעות לכובד השפעתן ולוקחות אחריות שלמה על עבודתן תוך מקצועיות ותחושת שליחות.