תיק החקירה נגד תוקפי היהודים נפתח מחדש

שני בחורי ישיבה חסידיים שעלו מטבילה במעין השילוח לכיוון הכותל הותקפו סמוך למרכז המבקרים של 'עיר דוד'. חקירת התקיפה חודשה.

ערוץ 7 , ל' בסיון תש"פ

תיק החקירה נגד תוקפי היהודים נפתח מחדש-ערוץ 7
צילומי האבטחה שצורפו לערר
צילום: אבטחה

נ' וש', שני בחורי ישיבה חסידיים, עלו בקיץ שעבר מטבילה במעין השילוח לכיוון הכותל. סמוך למרכז המבקרים של 'עיר דוד' עמדה קבוצת בני מיעוטים, אשר החלו לתקוף את הבחורים ולהכותם.

למרות מצלמות אבטחה הקיימות באזור ומאבטחים שהיו עדים לתקיפה, נסגר התיק. אולם, לאחר שעו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו הגיש ערר וביקש לפתוח את החקירה מחדש, נפתח התיק.

הראשון שהותקף על ידי חברי הקבוצה היה נ'. כאשר שאל ש', הבחור אשר בשמו הוגש הערר, את התוקפים לסיבת תקיפת חברו רץ לעברו אחד מהפורעים, דחף אותו והדף אותו בעוצמה רבה. לאחר מספר רגעים הצליח נ' להימלט מהפורעים, ורץ להזעיק את עזרתם של מאבטחים ששהו באותה העת בעמדה סמוכה.

גם ש' הצליח להימלט מתוקפיו, תוך שהם מקללים אותו ומחווים לעברו סימנים מגונים. ש' החל לענות להם, אולם חבורת הפורעים הסתערה עליו כאשר אחד הפורעים קופץ באוויר ובועט בעוצמה רבה בבטנו. לאחר מכן פורע נוסף היכה את ש' בפניו ושבר את משקפיו.

לפי הכתוב בערר, המאבטחים שהיו במקום ראו את המתרחש והרחיקו מעט את הפורעים לאחר התקיפה, אך לא נתנו מענה ראוי למתלוננים, אשר נאלצו לברוח לכיוון הכותל ולהזעיק את המשטרה. כוח המשטרה שהגיע למקום חקר את המאבטחים שאמרו בעדותם, לאחר שלא נמצאו חשודים נמלטים מהמקום, כי "מדובר במשפחה שגרה מול עיר דוד".

במכתבו תקף עורך הדין את ההחלטה לסגור את התיק "האירוע תועד משתי מצלמות וכך גם פרצופיהם של התוקפים, בנוסף נכחו במקום מאבטחים שאם היתה נגבית מהם עדות היו יודעים לזהות את התוקפים, אך המשטרה בחרה באופן תמוה ביותר לסגור את תיק התקיפה החמור בגין 'עבריין לא נודע'".

לאור זאת דרש עורך הדין לפתוח את תיק החקירה מחדש "מן הדין ומן הצדק ולטובת ביטחון אזרחי ישראל, אבקש לפתוח את תיק החקירה מחדש, לאתר את הפורעים ולהעמידם לדין, בגין תקיפה בנסיבות מחמירות על רקע גזעני". כאמור, לאחרונה נפתח התיק מחדש.

לדברי עו"ד בלייכר, "מדובר בתקיפה אנטישמית מובהקת ומתועדת. התוקפים האנטישמים האלו מסתובבים חופשי בשל כשלים בחקירה, זאת חרף התיעוד והעדים. רק לאחרונה היינו עדים בחברון למצוד נרחב של עשרות שוטרים ובלשים ומעצרים משולחי רסן כנגד קטינים שנחשדו כמעורבים בקטטה שתועדה. היכן הם אנשי החוק כאשר מדובר בתקיפות אנטישמיות קשות נגד יהודים?".